
Міжнародний день пожежників
Що це за день?
Вогонь є руйнівною й загрозливою стихією, від якої ніхто не застрахований. Справитися з пожежею самотужки часто буває неможливо, але є професіонали, які щоденно готові боротися з вогнем — в будинках, в лісах, на заводах чи в будь-яких інших місцях. На щастя, не всім людям доводиться в житті отримувати допомогу від пожежників, проте багатьох вони рятують від смерті. Робота вогнеборців належить до найнебезпечніших, інколи вони самі стають жертвою полум’я. Тому ця професія здавна вважається шляхетною й героїчною, а починаючи з 1999 року світ вшановує її представників у Міжнародний день пожежників, який відзначається щороку 4 травня.
Схожі події:
🧑🏻🚒 День пожежної охорони України
🧑🏻🚒 День працівників цивільного захисту України
🧑🏻🚒 День народження вогнегасника
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.
Як виникла ідея відзначати Міжнародний день пожежників?
Вчені припускають, що давні цивілізації не мали професійних пожежних бригад, і пожежі гасили добровольці — всі, хто в цей момент міг допомогти. Разом з тим, в кодексі законів Хаммурапі прописано покарання для того, хто при гасінні пожежі вкраде будь-що з палаючого будинку — смерть у вогні. Це вказує на те, що пожежі часто слугували поживою для мародерів.
Про обладнання, яке використовували для гасіння вогню, достеменно не відомо, але скоріше за все воно складалося з відер та, можливо, візків для транспортування води. Перший насос з’явився у III столітті до нашої ери завдяки Ктесибію Александрійському, давньогрецькому винахіднику.
Давній Рим
Судячи з пам’яток, які збереглися до наших днів, можна подумати, що всі будівлі Древнього Риму були збудовані з каменю. Але насправді більшу частину забудов складали дерев’яні будинки, а тому в місті майже щодня траплялися пожежі. В 6 році нашої ери імператор Август створив першу спеціалізовану команду для гасіння вогню. Для оплати роботи пожежників в Римі було запроваджено спеціальний податок — 4% з кожного продажу рабів. Вогнища гасили водою з найближчих фонтанів, при цьому використовували відра, насоси, гачки, драбини та мотузки.
Часи Київської Русі
Міста Київської Русі також часто піддавалися руйнівному вогню. Відома в історії Київська пожежа 1124 року, яка майже повністю знищила місто. Після відновлення Київ ще неодноразово потерпав від масштабних пожеж, спричиненими міжусобними конфліктами та підпалами монголо-татарських загарбників. Перші документальні згадки про боротьбу з пожежами та встановлення покарання за підпал належать до епохи Ярослава Мудрого.
Європа
В європейських країнах довгий час не існувало централізованої системи протипожежного захисту. Сприйняття наслідків пожеж дещо змінилося після масштабної трагедії 1666 року в Лондоні. Місто палало три дні, в результаті близько 70 тисяч лондонців залишилися без даху над головою. Після цього страхові компанії створили приватні пожежні команди для захисту майна своїх клієнтів. Вони гасили тільки ті будівлі, на яких була спеціальна позначка про страховку.
В Російській імперії за часів Петрі I з’явилися протипожежні законодавчі норми щодо відстані між забудовами. Проте державної організації справа набула лише в XIX столітті — 1803 року в Санкт-Петербурзі організовано першу професійну пожежну бригаду. В Києві пожежні бригади з’явилися на початку 1830-х років, пожежні гідранти увійшли в обіг в 1870-му і тільки з 1907 року для гасіння пожеж стали використовувати водопровід.
На початку XX століття на заміну кінним бригадам прийшли пожежні автомобілі, обладнання стало більш стандартизованим, а вогнеборство перетворилося на окрему професію. В середині минулого століття пожежні автомобілі почали оснащувати автопідйомниками, що дозволило гасити полум’я на висотних будівлях. Завдяки науково-технічному прогресу пожежники отримали ефективні захисні дихальні маски та сучасні засоби зв’язку, проте навіть вони не завжди можуть вберегти від загибелі на пожежі.
Святий Флоріан
Це сталося 2 грудня 1998 року поблизу міста Лінтон в Австралії, де вогнеборці боролися з лісовою пожежею. Несподівано змінився напрямок вітру й на один з пожежних автомобілів перекинулося полум’я. Весь екіпаж, який складався з п’ятьох пожежників, загинув. Ця трагедія вразила не лише Австралію, а й увесь світ, тому було вирішено встановити окремий день для вшанування пам’яті всіх загиблих вогнеборців. Датою Міжнародного дня пожежників стало 4 травня — День Святого Флоріана, якого вважають християнським покровителем цієї професії. Пожежники в Європі та США завдячують цьому святому своєю символікою — хрестом особливої форми, так званим флоріанським.
Флоріан народився приблизно в 250 році нашої ери в Римській імперії, на території нинішньої Австрії. В молоді роки чоловік вступив до армії й мав успішну кар’єру, дослужившись до командира в одній з провінцій. На додаток до військових обов’язків Флоріан також відповідав за організацію пожежних бригад. Для цього він зібрав елітну групу воїнів, єдиним обов’язком якої було гасіння пожеж. Легенди розповідають, що сам Флоріан міг загасити пожежу всього одним відром води.
В ті часи в Римі тривали переслідування християнської віри, і коли виявилося, що Флоріан таємно прийняв християнство, його засудили до страти на вогнищі. Проте чоловік не злякався, а навпаки, заявив, що завдяки полум’ю йому легше буде піднятися на небо. Тоді його вирішили втопити, що й здійснили 4 травня 304 року після побоїв та катувань. Відтоді Святого Флоріана вважають покровителем пожежників, а також його просять про заступництво люди, які піддаються небезпеці від вогню або води. Зображують Флоріана як римського легіонера, який гасить водою полум’я.
Міжнародний день пожежників в історії
-
1672Голландським винахідником Яном Ван дер Хейденом з гнучкої шкіри та латунної арматури було створено пожежний рукав.
-
1700Вийшов перший посібник-інструкція для пожежників авторства Яна Ван дер Хейдена.
-
1736Бенджамін Франклін заснував у Філадельфії Union Fire Company, першу добровільну пожежну компанію в США.
-
1829Інженер Джордж Брейтуейт у Великобританії створив першу кінну парову машину для гасіння пожеж.
-
1904Перший пожежний автомобіль з’явився в Російській імперії.
-
1993 17 грудняВ Україні прийнято закон «Про пожежну безпеку».
Часті Питання та відповіді про Міжнародний день пожежників
В яких країнах з’явилися перші державні пожежні частини?
Однією з перших такі формування запровадила Російська імперія — в 1803 році. У 1810 році професійна пожежна частина з державним фінансуванням з’явилася у Франції. В Лондоні перша офіційна державна пожежна частина була сформована в 1865 році.
Чи має Міжнародний день пожежників свій особливий символ?
Так, цей символ — червоно-синя стрічка, яку люди в знак пошани до пожежників прикріплюють на одяг, автомобілі та інші предмети. Червоний колір на стрічці символізує полум’я, а синій — воду.
Які найпоширеніші причини пожеж в побутових умовах?
Зазвичай це нехтування правилами при використанні електроприладів, несправна електропроводка, залишені без нагляду діти, використання в приватних будинках печей для опалення без дотримання техніки безпеки.
Які бувають види пожеж?
Пожежі поділяють на дві великі групи — відкриті й внутрішні. Відкриті, своєю чергою, розділяють за трьома категоріями — поширювальні, коли вогонь поширюється на велику площу; локальні, коли площа горіння залишається незмінною; й масові, наприклад, в разі горіння складів з нафтопродуктами чи близько розташованих будинків.
Чи розрізняють пожежі за рівнем складності?
Так, пожежі класифікують за рівнем складності від 0 до 5 в порядку зростання складності. В залежності від цього індексу визначається необхідна кількість пожежного складу та засоби для гасіння.
Як відзначати Міжнародний день пожежників?
В цей день в світі згадують пожежників, які пожертвували своїм життям заради спасіння інших людей, а також вітають всіх вогнеборців з професійним святом та виражають їм свою вдячність. В багатьох країнах 4 травня люди використовують як символ свята червоно-синю стрічку, демонструючи пошану й подяку представникам героїчної професії. Також існує традиція опівдні вмикати на 30 секунд пожежні сирени, за якими слідує хвилина мовчання в пам’ять про загиблих.
Пожежники нашої країни мають своє національне свято — День працівників пожежної охорони України, який відзначається щороку 17 квітня, проте й Міжнародний день пожежника не минає без уваги. Українські вогнеборці приєднуються до своїх колег в усьому світі, приймаючи вітання й нагороди за свою нелегку працю. Втім, навіть у святковий день ці люди не можуть дозволити собі відпочивати, адже завжди мають бути в повній готовності до виклику.
Часто в пожежних частинах 4 травня проходить день відкритих дверей, в школах організовують тематичні уроки з правил протипожежної безпеки, а в бібліотеках — виставки літератури відповідної тематики. Вдома теж буде корисно розповісти дітям про найпростіші правила, а також про те, яку небезпеку може становити необережність у випадку з вогнем. Щоб краще налаштуватися на тему дня, можна переглянути захопливий і динамічний фільм про роботу пожежників, наприклад, «У вогні», «Справа хоробрих» чи «Зворотна тяга».
Чому важливий цей день?
Щороку в Україні жертвами пожеж стають близько тисячі людей, а в масштабах світу рахунок йде на мільйони. Таких жертв було б значно більше, якби не вчасне реагування та компетентна робота пожежних частин.
Проте цей день привертає увагу громадськості не лише до професійних досягнень пожежників, а й до проблем у сфері протипожежної безпеки. Не секрет, що в нашій країні далеко не всюди дотримуються належних норм та правил, як наслідок маємо багато пожеж з трагічними наслідками, особливо в приватних установах — готелях та будинках для літніх людей.
Тому в сучасних умовах гасіння пожеж є лише частиною діяльності вогнеборців. Особливо важливого значення набуло попередження трагедій, що включає в себе профілактичні заходи — ретельні перевірки пожежної безпеки, ознайомлювальні лекції на підприємствах, спеціальні уроки в школах.
Крім власне боротьби з вогнем, за необхідності пожежники беруть участь в ліквідації наслідків інших стихій чи техногенних аварій — паводків, масштабних дорожньо-транспортних катастроф, розливів нафти та навіть терористичних загроз.
До того ж пожежники ще й непогані психологи, адже поведінка людей в екстремальних умовах буває непередбачуваною, і треба вміти швидко зупинити паніку та заспокоїти потерпілих. Також досить часто ми зустрічаємо інформацію про те, як пожежники рятують не тільки людей, а й тварин, і не завжди від полум’я — бувають випадки, коли, наприклад, треба зняти кошеня з високого дерева, і ніхто не може допомогти, крім досвідчених спеціалістів з порятунку. Тому ця професія важлива ще й в гуманному сенсі, бо є однією з небагатьох, що вселяють віру в людську небайдужість.
Коли будемо відзначати Міжнародний день пожежників?
Рік | Дата | День |
---|---|---|
2025 | 4 травня | Неділя |
2026 | 4 травня | Понеділок |
2027 | 4 травня | Вівторок |
2028 | 4 травня | Четвер |
2029 | 4 травня | П’ятниця |