День вчителя 2024 в Україні
- Як виникла ідея святкування Дня вчителя?
- День вчителя в історичних датах
- Часті Питання та відповіді про День вчителя
- Привітання та листівки на День вчителя в Україні
- Як відзначають День вчителя в Україні?
- Цікаві факти про професію вчителя
- Чому для нас важливе це свято?
- Наступні дати святкування Дня вчителя
Що це за свято?
Вишукані букети з квітами, щирі привітання, теплі слова від своїх вихованців – так відзначають в Україні день вчителя. Офіційно це професійне свято називається: «День працівників освіти» чи «День освітянина». Це свято педагогів усіх професій, рангів та рівнів, що займаються вихованням та навчанням людей, організацією дитячої діяльності та дитячих структур, управлінням в системі освіти. День вчителя відзначається в першу неділю жовтня. Але неофіційно його відзначають в першу п’ятницю, щоб учні могли привітати своїх викладачів, вчителів, вихователів. В Україні свято має широке визнання – святкується не тільки вчителями, але й учнями, студентами та їхніми батьками.
День вчителя в Україні в 2024 році відзначається 6 жовтня
Якщо ви раптом не підписані на наші канали у Viber чи Telegram і пропустили це свято, то ви можете привітати педагогів ще 5 жовтня на Всесвітній День вчителя. 😊 А ще є Міжнародний день освіти 24 січня. Серйозно, підпишіться, і ми нагадаємо.
Як виникла ідея святкування Дня вчителя?
В незалежній Україні день освітянина офіційно почали відзначати в 1994 році після того, як 11 вересня було видано Указ Президента України «Про День працівників освіти». Та ще задовго до цього дня працівники педагогічної сфери отримували почесті та вшановування як у світі, так і в самій Україні.
5 жовтня – офіційна дата Міжнародного дня вчителя. Саме цього дня в далекому 1966 році, в Парижі відбулася Спеціальна міжурядова конференція, на якій були розглянуті питання щодо статусу вчителів. На конференції було прийнято важливий документ, який увібрав до себе перелік постанов про підвищення статусу педагогів в інтересах якісної освіти. Вперше Всесвітній день вчителя відзначався 5 жовтня 1994-го року. До цього святкування приєдналося понад 100 країн по всьому світу. Всесвітній день вчителя зарахований до системи міжнародних днів Організації Об’єднаних Націй (ООН).
На території колишнього СРСР, до складу якого входила Україна, День вчителя був заснований у вересні 1965 року, проте святкувати його розпочали після 1 жовтня 1980-го року, після затвердження Указу Президії ВР СРСР «Про святкові і пам’ятні дати». Свято відзначалося в першу неділю жовтня. В цей день школярі Радянського Союзу, зокрема України, приходили до школи в урочистому вбранні: хлопчики – у білих сорочках, дівчатка – у білих фартухах та з великими білими бантами. Ці дні згадуються цікавими урочистими заходами та привітаннями вихователів дитячих садочків, вчителів шкіл, викладачів різних навчальних закладів.
Схожі події:
🧑🏻🏫 День боротьби з незавершенням дітьми середньої школи
🧑🏻🏫 День шкільних фотографій
🧑🏻🏫 День директорів шкіл
🧑🏻🏫Міжнародний день шкільних бібліотек
🧑🏻🏫 Шкільний день ненасильства та миру
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.
День вчителя в історичних датах
-
1965День вчителя засновано в УРСР.
-
1966 5 жовтняСпеціальна міжурядова конференція про статус вчителів.
-
1994 5 жовтняПерше офіційне святкування Всесвітнього дня вчителя у більше ніж 100 країнах світу. Всесвітній день вчителя зарахований до системи міжнародних днів ООН.
-
1994 11 вересняУказом Президента України «Про День працівників освіти» затверджено офіційний День вчителя в Україні.
Часті Питання та відповіді про День вчителя
Свято відзначають в першу неділю жовтня, у 2021 році воно припадає на 3 жовтня.
Найкращим подарунком на день вчителя стане букет осінніх квітів чи виготовлена руками дитини листівка. Часто окремі учні та цілі класи, щоб виявити вдячність улюбленому педагогові, дарують солодощі, книги, канцелярське приладдя, символічні подарунки.
Ми підібрали кращі побажання до дня вчителя, які можна використовувати в своїх листівках, в картці до букета квітів чи просто в усній привітальній промові.
Привітання та листівки на День вчителя в Україні
«Ми бачимося щодня в школі. І нам протягом навчальних буднів не спадає на думку подякувати Вам за вашу турботу. Проте сьогодні, в це світле свято ми урочисто обіцяємо, що завжди будемо прислухатися до ваших порад, уважно слухати ваш урок і постараємося не засмучувати Вас поганими оцінками».
«Нехай в житті буде багато можливостей для реалізації ваших ідей. Нехай душа живе в радості, а серце б’ється з любов’ю і натхненням».
«Дорогий учителю, наш дружний клас дякує Вам за щоденну важку роботу над нашими особистостями! Ми захоплюємося Вами: за наполегливість і безтурботність, за любов і терпіння, за мудрі поради і грамотне навчання!».
👉 Розділ Листівки та привітання ➕ Листівки у Вайбері ➕ Листівки в Телеграмі
Як відзначають День вчителя в Україні?
Оскільки свято завжди припадає на неділю, в шкільному колективі його відзначають напередодні – в п’ятницю, або на наступний день – в понеділок.
Школярі створюють стінгазети, виготовляють листівки, готують урочисті концерти, організовують «солодкі столи». В такий спосіб учні висловлюють вдячність своїм педагогам за їхню самовіддану працю.
Ще одна добра традиція, яка відбувається майже у кожній українській школі – день самоврядування. Він полягає в тому, щоб звільнити викладачів від роботи. Натомість старшокласники беруть на себе роль директора і вчителів та під егідою педагогів проводять уроки для 1-4-х класів.
На офіційному рівні з нагоди дня вчителя найуспішніші працівники освітньої сфери відзначаються державними нагородами: «Народний вчитель України», «Заслужений вчитель країни», «Заслужений працівник освіти та науки» тощо. В педагогічних навчальних закладах проводяться конкурси на звання «кращого майбутнього педагога».
Цікаві факти про професію вчителя
- Світові опитування свідчать, що вчителі поступаються тільки військовим і лікарям в рейтингу професій, від яких залежить добробут суспільства.
- Дослідники стверджують, що вчитель настільки ж важка професія, як і диспетчер повітряного руху, пілот або пожежний. Рівень стресу у них знаходиться приблизно на тому ж рівні.
- 33% вчителів звільняються протягом перших трьох років з початку роботи, 46% — протягом перших п’яти років.
- Шкільний учитель, здебільшого – жіноча професія. В Україні 81% вчителів становлять жінки. А частка чоловіків в початковій школі майже нульова. Для порівняння: у Франції в середній школі 58% жінок, у Великобританії та Гонконгу – 52%, в Німеччині – 45%, в Японії – 32%.
- За даними міжнародного дослідження, середній вік вчителя – 52 роки.
Більше цікавих фактів на нашій «Планеті фактів» в Телеграмі. Приєднуйтесь!
Чому для нас важливе це свято?
В Україні день вчителя одне з найулюбленіших професійних свят. Для вчителів – це день привітань, подарунків та відпочинку. Школярі полюбляють свято за його урочистість, нарядне вбрання, цікаві конкурси та захоплюючі заходи. В багатьох школах з нагоди цього свята скорочують уроки, діти відсторонюють своїх вчителів від проведення занять. Та це свято не чуже для всіх людей – кожен має нагоду згадати свої шкільні роки, зустрітись з колишніми однокласниками, привітати улюблених вчителів та вчителів-ветеранів. Адже професія педагога – одна з найважливіших в суспільстві, від його зусиль залежить майбутнє кожного.
Наступні дати святкування Дня вчителя
Рік | Дата | День |
---|---|---|
2024 | 6 жовтня | Неділя |
2025 | 5 жовтня | Неділя |
2026 | 4 жовтня | Неділя |
2027 | 3 жовтня | Неділя |
2028 | 1 жовтня | Неділя |
Перевірено редакцією DAY TODAY