Міжнародний день освіти

Міжнародний день освіти

Що це за день?

Міжнародним днем освіти проголошене 24 січня. Освіта – це не просто можливість, а право кожної людини. Всі люди на Землі повинні мати можливість на отримання цього суспільного блага, а відповідальність за надання такої можливості лежить на державі та державних структурах.

Схожі події:
📚 Міжнародний день грамотності
📚 Всесвітній день книг і авторського права
📚 Міжнародний день шкільних бібліотек

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати Міжнародний день освіти?

Міжнародний день освіти – свято досить молоде. Воно було встановлене в грудні 2018 році, а вперше світова спільнота відзначала цей день у 2019 році. Цей день був проголошений 3 грудня 2018 року в Брюсселі на міжнародній конференції, присвяченій проблемам сучасної освіти. Ініціатором запровадження такого дня стала Нігерія.

Ідею африканської країни підтримали 58 держав-членів конференції. Було складено відповідну резолюцію на підтримку якісної рівноцінної освіти, яка була б доступна для кожної людини незалежно від її національності, статі та соціального стану. У засадах ООН вказано, що кожна людина повинна мати доступ до якісної освіти. Освіта допомагає людині стати грамотною, отримати впевненість у собі, забезпечити добробут для себе та своєї родини в майбутньому.

На думку засновників свята, кожен рік має розглядатися особлива тема, пов’язана з актуальними проблемами у сфері освіти. До цього часу було розглянуто два важливих питання щодо підтримки освіти.

«Освіта для світу і розвитку»

Перше святкування було присвячене важливості освіти в розвитку кожної людини та світу загалом. Гасло 2019 року звучало так: «Освіта для світу і розвитку». Тільки якісна освіта допоможе викорінити бідність, побороти неграмотність та отримати засоби для достойного життя. Освічені люди мають змогу влаштуватися на хорошу роботу та підвищити свій соціальний рівень. Освіта допомагає покращити санітарію, сприяє економічному розвитку родини та суспільства. Часто тільки отримання потрібних знань допомагає розв’язати безліч соціальних проблем.

Освіта для світу і розвитку – один з важливих чинників, що сприяє досягненню Цілей розвитку ООН, закладених у спеціальній програмі від 2015 до 2030 року. У цій програмі чітко визначено 17 основних цілей для сталого розвитку у світі. Одна з цілей – забезпечити якісну та рівноцінну освіту та заохочувати людей до навчання у будь-якому віці.

«Освіта в інтересах людей, планети, процвітання та миру»

У межах святкування цього свята у 2020 році розглядалася тема освіти в інтересах людей, планети, процвітання та миру. Освіта має багато важелів, що покращують права людей та відкривають перед ними більше можливостей. Окрім цього, освіченість приводить до процвітання та миру у світі. 24 січня 2020 року представники ЮНЕСКО зібралися у штаб-квартирі в Парижі, де проводили численні переговори з керівниками різних структур, що мають відношення до освіти. До дискусій активно залучали молоде покоління.

Статистика у світі

  • Згідно з дослідженнями станом на 2013 рік у світі 92% дітей отримували початкову освіту. Це значно вищий показник у порівнянні з 1990 роком, коли до початкової школи ходили лише 81% діток.
  • 74% мешканців Землі мають змогу отримати неповну середню освіту.
  • Вища освіта отримується лише 30% населення планети.
  • У той самий час понад 700 мільйонів людей у світі не вміють читати, а 260 мільйонів ніколи не відвідували початкової школи.

Дуже важливо реалізувати право людей на вищу освіту – тільки так можна розкрити таланти та розвинути творчість та практичні навички для сталого розвитку у світі.

Статистика в Україні

Україна посідає 9 місце в світі за рівнем грамотності, цей показник визначається у відсотках та становить 99,8% для нашої країни. Що стосується індексу рівня освіти, то тут Україна знаходиться 48-ю у списку країн.

Є цілий перелік статистичних даних, які дозволяють визначити відношення до освіти в нашій країні:

  • На 1-го вчителя припадає в середньому 9-10 учнів.
  • У 2018 році найвищі результати на всеукраїнських олімпіадах показали учні шкіл, розташованих у Харкові та Харківській області.
  • В останні роки 60% учнів продовжують після 9-го класу навчатися у школі.
  • В українських школах працюють вчителі з середнім віком 45 років.

Цікаві факти з різних куточків світу

До найпрестижніших вишів Південної Кореї вступає 70% абітурієнтів, що займаються по 14 годин щодня без вихідних. Для успішного проходження вступного екзамену репетиторів відвідують 70% учнів. Екзамен триває протягом 8 годин, у цей час вся країна завмирає в очікуванні результатів.

В індійських школах вчителі недопрацьовують матеріал з учнями. Робиться це з метою залучити учнів до додаткових занять, які є платними. Щоб отримати гідну освіту 90% школярів Індії вимушені ходити до репетиторів. Цікаво, що у 50% репетиторство проводиться в ранкові години, перед відвідуванням школи.

В Росії не вистачає вчителів та шкіл для отримання середньої освіти. У зв’язку з цим близько 10 000 школярів навчається в третю зміну.

Як відзначати Міжнародний день освіти?

В цей день на державному рівні відбуваються численні переговори, покликані покращити якість та умови освіти.В навчальних закладах проводяться заходи, щодо поширення знань про освіту серед дітей та молоді. На телебаченні транслюються документальні та художні фільми, присвячені освіті.

Кожна людина може докласти особистих зусиль у святкування цього дня: навчити дитину читати чи писати, допомогти учневі, студентові, чи дорослому засвоїти певні знання.

Чому важливий цей день? 

Освіта – це ключ до грамотності, а отже, до створення достойного життя та формування успішного суспільства. Отримуючи нові знання та навички, людина не тільки розвивається самостійно та покращує свій добробут, але й підвищує рівень життя свого міста, регіону, країни, надаючи кращі послуги чи створюючи кращі товари.

Кожна людина має можливість отримати достойну та доступну освіту незалежно від того, де вона проживає, скільки їй років та скільки у неї грошей. Міжнародний день освіти допомагає збагнути важливість грамотності для себе та інших.

Коли будемо відзначати Міжнародний день освіти?

РікДатаДень тижня
202124 січняНеділя
202224 січняПонеділок
202324 січняВівторок
202424 січняСереда
202524 січняП’ятниця
Copy link