День Тетяни (свята Татіана Римська)

Що це за день?

Тетянин день святкують щороку 12 (25) січня. Тетяна, з нагоди якої відзначається ця січнева дата, є римською великомученицею. Окрім цього, вона протегує студентів та молодь загалом. Свято багате на історію та традиції, з якими ви можете ознайомитися в цій публікації.

Схожа подія:
Покрова Пресвятої Богородиці
Прочитайте історію виникнення події та дізнайтеся – яку з українських церков, присвячених Покрові Пресвятої Богородиці, збудовано найдавніше.

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея святкування Дня Тетяни?

Дата святкування, а саме 25 січня, вибрана з певною метою – звернути увагу на служіння та страждання великої мучениці, якій присвячений цей день. Адже, якщо вірити народним переказам, саме в цей день вона зазнала жорстоких тортур та страти з боку своїх гонителів. 

Римська Великомучениця

Життя великомучениці Тетяни проходило в ті дні, коли язичники фанатично переслідували християн. Їх катували та жорстоко знищували. Наша героїня була християнкою з самого малечку. Її виховували в дусі покори та допомоги людям. В повнолітньому віці вона стала служницею в одному з християнських храмів Риму, де доглядала за важкохворими людьми.

Ще у молодому віці побожна християнка попала в полон до язичників, де піддавалася жорстоким катуванням. Проте Бог захищав свою вірну служницю та до ранку загоював її рани. Потім була спроба згодувати дівчину голодному леву. Це був поширений різновид страти, який проводився на великій арені з величезною кількістю глядачів.

Та гонителі великомучениці Тетяни були вражені, коли побачили, що тварина смирно сиділа біля її ніг та лагідно їх облизувала. Наступною була спроба знищити дівчину у вогні, але вона не згоріла у полум’ї. Нічого не залишалося гонителям святої, як встромити їй меча в серце.

День студента?

День студента на Тетянин день відзначають в основному на пострадянському просторі. Так склалося, що дата 25 січня стала важливою для російського студентства. Саме в цей день російська імператриця Єлизавета підписала наказ, в якому йшлося про відкриття першого університету в Москві. Засновниками навчального закладу стали Михайло Ломоносов та Іван Шувалов. За неофіційними відомостями Шувалов підніс наказ на підписання імператриці не випадково. Саме на цей день випадали іменини його матері, якій він хотів зробити сюрприз, ставши куратором московського університету.

Багато років по тому у старій будівлі освітнього закладу створили церкву Святої Тетяни, а саму Великомученицю проголосили покровителькою студентів. Вважається, що вона помагає їм у навчанні. Свято почали відзначати в середині 19 століття, спочатку тільки студенти Московського університету, а згодом і студенти всіх навчальних закладів Російської Імперії.

Деякий час в Україні також було прийнято святкувати день студента у Тетянин день, але останнім часом цей день впевнено переходить на 17 листопада, коли святкується Міжнародний і Український день студентів.

Як відзначати День Тетяни?

Свято має багату історію, тому не дивно, що і традиції його святкування, які формувалися століттями, мають світське та церковне значення.

Народні звичаї святкування

Простий люд завжди дотримувався святкування Тетяниного дня. Жінки в цей день робили генеральні прибирання; також вважалося, що дівчинка, народжена 25 січня, буде хорошою ґаздинею. Старші жінки випікали величезні короваї у формі сонця. Сонцю відводилось особливе місце у святкуванні цього дня. Вважалося, що піднявшись на найвищий пагорб та загадавши бажання, споглядаючи на сонце, можна бути упевненим, що воно виповниться.

В цей день віряни відвідували церкви, щоб поставити свічки за успіхи в своєму навчанні чи своїх близьких. Сьогодні в цей день у церквах відправляються служби, присвячені святій великомучениці Тетяні.

Прикмети та повір’я на Тетянин день

  • Якщо 25 січня на Тетянин день вранці з’явилось яскраве сонечко, значить птахи прилетять з вирію ранньою весною.
  • Похмурий та сніжний день є вісником мокрого та дощового літа. А якщо на небі ні хмаринки, а на термометрі нижче нуля, це означає, що слід чекати великого врожаю восени.
  • Якщо Тетянин день багатий на сніг, значить лютий місяць буде холодним, морозним.
  • Мороз на 25 січня віщує великі врожаї, а сильний південний вітер – осінь буде не врожайною та голодною.
  • У студентів в цей день є велике табу відкривати, вивчати чи навіть торкатися конспектів. Натомість, треба святкувати та веселитися.
  • Є багато прикмет, що пов’язані з випічкою святкового короваю. Наприклад, якщо під час випічки в середині утворився горбок — це на вдачу та успіх в житті. Якщо поверхня пирога гладка та без дефектів, значить життя в цьому році буде спокійним, без негараздів. Підгоріла кірка призначалася для іменинниці. Куштуючи її, вона була готова спокійно ставитися до всіх рішень долі.

Листівки на День Тетяни

Листівки на День ангела

Коли будемо відзначати День Тетяни?

РікДатаДень тижня
202125 січняНеділя
202225 січняПонеділок
202325 січняВівторок
202412 січняПʼятниця
202512 січняНеділя
Copy link