День сміху

Що це за день?

Щорічно 1 квітня ми відзначаємо День сміху або День дурнів — позитивне весняне свято. Назва говорить сама за себе — цей день має бути жартівливим та веселим. Однією з обов’язкових умов 1 квітня є дотепні розіграші. Їм піддаються друзі, колеги, родичі — всі, хто має почуття гумору та з ким приємно посміятися разом.

В цей день доводиться проявляти максимум своїх творчих здібностей, адже розіграші мають бути не тільки смішними, а й неочікуваними та необразливими, а жарти — викликати щирий сміх і приємні емоції. Попри те, що свято неофіційне, воно дуже популярне в багатьох країнах, і кожна має для нього свої особливі традиції.

Як виникла ідея святкування Дня сміху?

Людині властиво сміятися з перших місяців життя, проте біологічна функція сміху досі є предметом суперечок психологів, нейробіологів та філософів. Кожен з нас має природне почуття гумору, тобто помічає комічність певних подій чи життєвих ситуацій і реагує на неї сміхом.  Проте гумору складно надати одне містке визначення, бо він дуже різний — може викликати легку посмішку або вибуховий сміх; передається словами, зображеннями чи діями; має численні форми — від невинного жарту до фарсу чи їдкого сарказму.

Що таке гумор?

Найдавніша теорія цього явища бере початок від Платона та інших філософів античності. Вона свідчить про те, що людей смішать нещастя та неприємності інших, бо викликають мимовільне відчуття власної переваги. Однією з перших історичних персон, які асоціюються зі сміхом та гумором, є Демокріт — давньогрецький філософ. Він прославився своїм веселим характером та пристрастю до висміюванням людських недоліків. Навіть тіла людей викликали в Демокріта сміх — вони видавалися йому кумедними в порівнянні з величчю світобудови.

Іншим поясненням гумору є сміх над протиставленням очікувань і реальності; над подвійним значенням різних понять та при вираженні «заборонених» емоцій. Згідно з вченням Зігмунда Фрейда, жарти на табуйовані теми — наприклад, етнічні чи сексуальні, виступають в ролі запобіжника, допомагаючи позбавитись нервової напруги від підсвідомих або прихованих емоцій.

Також сміх виникає тоді, коли людина усвідомлює, що відбулося порушення певних норм — етичних, соціальних чи фізичних, але це порушення не є для неї надто образливим, трагічним чи неприйнятним. Навіть незручні ситуації чи події — неприємні, але без серйозних наслідків, з часом здаються нам курйозними та викликають сміх.

За теорією еволюції Дарвіна, поява сміху в наших далеких предків була пов’язана з самопочуттям — як вираження приємних відчуттів та емоцій. З іншого боку, сміх виявився ефективним інструментом для зміцнення соціальних зв’язків. Особливо важливим це стало тоді, коли люди стали жити в складніших соціальних структурах і якість відносин стала вирішальною для виживання. Адже практично неможливо дотримуватися дистанції чи соціальної ієрархії, коли групу людей охоплює спільний нестримний сміх.

1 квітневі жарти у Світовій культурі

Жодну культуру світу неможливо уявити без гумору, а різноманітні святкування з  веселими жартами існували з найдавніших часів. Прийнято вважати, що саме вони є попередниками  Дня дурнів, хоч точне його походження досі залишається невизначеним. Існує кілька версій виникнення цього свята і однією з них є весняне рівнодення, яке відбувається в Північній півкулі наприкінці березня. Теорія припускає, що мінлива й оманлива  погода в перші дні астрологічної весни здавна була приводом для непередбачуваних жартів та розіграшів.

За іншою думкою, День дурнів прийшов до нас з Давнього Риму часів правління імператора Костянтина. За легендою, якось правитель був у доброму гуморі і позичив свій титул придворному блазню, щоправда, лише на один день. Блазень одразу скористався посадою і видав указ влаштувати веселе свято з перевдяганнями. Відтоді першоквітневий день і став днем несподіваних розіграшів. 

Ще одна версія — римський язичницький фестиваль Хіларії, під час якого люди повністю віддавалися веселощам та розвагам. Одягнені в маскарадні костюми люди дозволяли собі значно більше, ніж в інші дні — наприклад, могли безкарно жартувати та насміхатися. Об’єктами дотепних глузувань ставали всі, навіть високосановні римляни.

В старовинному індуїстському весняному святі Холі теж знаходять спільні риси з  традиціями 1 квітня. Розіграші не є головною умовою Холі, проте в ньому присутні всі інші форми легковажних веселощів. На святкових вулицях люди поливають один одного водою, обсипають різнокольоровим порошком, а обмеження щодо касти, статі, статусу та віку тимчасово не діють. Радісне дійство супроводжується досить вільною поведінкою та жартами на межі пристойності, але в кінці свята, коли всі перевдягаються в чистий одяг, суспільні підвалини утверджуються знову.

Також історія Дня дурнів звертається до XVI століття — часів впровадження в європейських країнах григоріанського календаря, за яким початок року наставав 1 січня, а не в період від весняного рівнодення до кінця березня, як було раніше. Нововведення прижилося не одразу, тому частина людей продовжувала святкувати Новий рік в останній березневий тиждень — до 1 квітня. Прихильники старих звичаїв ставали об’єктами насмішок та отримували прізвисько «квітневий дурень».

Алеякби б не виник День сміху, схоже, що він справді пов’язаний зі святами відродження природи. Недаремно в його основу закладено найбільш життєствердні емоції — радість та сміх, які притаманні часу настання весни.

День сміху в історії

  • 1967 1 квітня
    В новинах BBC вийшов сюжет про швейцарських фермерів, які виростили багатий врожай спагетті. Сюжет був настільки правдоподібним, що багато людей йому повірили. Цей випадок досі вважається найвідомішим першоквітневим розіграшем на телебаченні.
  • 1973 1 квітня
    В Одесі вперше пройшов фестиваль «Гуморина».
  • 1976 1 квітня
    Стів Джобс, Стів Возняк і Рональд Уейн заснували компанію Apple Computer. Таку дату було обрано умисно, на противагу тим, хто не ризикував цього дня розпочинати нові проекти.
  • 2004 1 квітня
    Компанією Google було представлено новий поштовий сервіс Gmail з гігабайтом безкоштовного сховища. Тоді широко розповсюдилася думка, що це лише першоквітневий розіграш, тим більше що раніше Google неодноразово жартував у своїх оголошеннях 1 квітня.
  • 2008 1 квітня
    BBC випустила відео з літаючими пінгвінами як сюжет із серії «Дива еволюції». Ведучий пояснив, що пінгвіни рятуються від суворих антарктичних холодів, відлітаючи в тропічні ліси Південної Америки.

Часті Питання та відповіді про День сміху

Яке документальне свідчення про День сміху є найпершим в історії?

Першим прямим посиланням на цей день є вірш, написаний в 1561 році фламандським поетом Едуардом де Дене під назвою «Утримайтесь від дурних доручень 1 квітня». Тема вірша — численні абсурдні доручення дворянина своєму слузі з метою розіграшу.

Чи має День сміху свої особливі правила?

Хоч це свято присвячено пустощам та легковажній поведінці, проте в нього є своє неписане правило — жарти й розіграші мають бути смішними для всіх учасників, не шкодити здоров’ю та не завдавати матеріальних збитків. Ще одного правила суворо дотримуються в англомовних країнах — розіграші дозволені тільки до полудня. 

Чому існує повір’я, що 1 квітня — нещасливий день?

Раніше дату 1 квітня вважали нещасливою чи проклятою, бо це день народження Іуди. В давнину цього дня не починали нових справ, не одружувалися та не саджали будь-яких рослин, бо всі починання закінчаться невдачею. Зараз в такі прикмети не дуже вірять, проте майже в усіх країнах намагаються не запроваджувати нові правила чи закони саме 1 квітня, бо їх можуть сприйняти як жарт.

Чи є країни, які не визнають День сміху?

Це свято не визнають в деяких мусульманських країнах, зокрема, в Саудівській Аравії. Там в 2001 році головним муфтієм було видано указ про заборону Дня сміху через брехню в розіграшах, оскільки для мусульман брехня має бути неприпустимою за будь-яких обставин. 

Як святкувати День сміху?

Кожна країна має свої особливі звичаї у святкуванні Дня сміху.

  • Наприклад, у Франції та Італії в цей день  прийнято крадькома чіпляти на спину знайомим паперових риб, а потім називати обдуреного «квітневою рибою».
  • В США розповсюджені невинні розіграші щодо розв’язаних шнурків або відмінених уроків.
  • В Греції вірять, що вдала брехня 1 квітня обіцяє щастя на весь наступний рік, а дощ цього дня є цілющим.
  • Шотландія унікальна тим, що відзначає День дурнів протягом двох днів.
  • Українці теж люблять гумор, тому 1 квітня з самого ранку влаштовують несподівані розіграші своїм знайомим.

Одеський фестиваль Гуморина

Крім цього, влаштовуються різні гумористичні заходи в містах. Особливо широко День сміху відзначається в Одесі. Це цілий фестиваль під назвою Гуморина, який включає костюмований парад в історичному центрі міста, концерти, ярмарки та конкурси. Учасники прогулюються містом, жартуючи з перехожими.

Одна з традицій — наряджати в кумедний одяг пам’ятник засновнику Одеси Дюку де Рішельє. Щороку фестиваль збагачується новими подіями — так, з 2011 року в межах Гуморини проходить Міжнародний фестиваль клоунів, а в 2019 році всі першоквітневі заходи проводилися з акцентом на кіно в зв’язку зі столітнім ювілеєм Одеської кіностудії. 

Долучитися до святкування 1 квітня просто — за бажанням заздалегідь підготувати цікаві розіграші або просто поділитися веселими історіями в соціальних мережах, і обов’язково від душі посміятися.

Чому ми любимо цей день? 

Сміх — це одна з найкращих речей, яку ми можемо зробити для нашого здоров’я. Він сприяє нормальній роботі серця, знижує артеріальний тиск, підвищує імунітет, оберігає від депресії. Недаремно майже всі люблять комедії, адже сміх робить нас щасливими і дарує відпочинок, відволікаючи від проблем та напруженої роботи.

Сміх підвищує загальну якість життя — люди, які люблять пожартувати, як правило, мають адекватну самооцінку, меншу тривожність та кращу продуктивність. Людина з добрим почуттям гумору завжди здається привабливішою за інших та легше знаходить друзів і однодумців у житті. Гумор часто допомагає вийти з важкої життєвої ситуації, розряджає напругу у відносинах та знімає стрес. Особливо добре, коли почуття гумору дозволяє посміятися над собою — це інколи дуже підіймає моральний дух.

А ще дослідження довели, що сміх розвиває творчі здібності — після перегляду комедії учасники експерименту набагато успішніше розв’язували головоломки та задачі, ніж після перегляду фільму жахів. Це пов’язують з тим, що сміх «будить» ділянки мозку, відповідальні за розуміння та прийняття рішень.

Наше життя зазвичай надто серйозне, тому якщо ми не знаходимо в ньому нічого веселого, то виживати серед суцільних проблем досить важко. Тож варто не тільки в День сміху, а й в інші дні частіше дозволяти собі жартувати та щиро сміятися з жартів інших. 

Листівки на День сміху

👉 Розділ Листівки та привітанняЛистівки у ВайберіЛистівки в Телеграмі

Коли будемо святкувати День сміху?

РікДатаДень тижня
20211 квітняЧетвер
20221 квітняП’ятниця
20231 квітняСубота
20241 квітняПонеділок
20251 квітняВівторок
Позначки:
Copy link