День пророка Іллі
Що це за день?
Свято пророка Іллі, День пророка Іллі, День Іллі, Пророка Іллі – це різні назви для одного свята, що відзначається щороку 20 липня (2 серпня) православними вірянами у всьому світі. В цей день Православна церква вшановує пам’ять святого, який вважається найшановнішим старозавітнім пророком. Його життя було цілковито присвячене Богу, завдяки чому він здобув милість Всевишнього. Пророк здійснював багато чудес, а також він закликав народ до розкаяння та слідування Божим шляхом, проте його не завжди чули, він не знайшов шани з боку людей у дні свого життя.
Схожі події: День пам’яті святого пророка Єзекіїля та Захарів день. День пам’яті святого пророка Захарія Серповидця
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.
Як виникла ідея відзначати День пророка Іллі?
День Пророка Іллі почали відзначати ще на початку християнської історії. Перші християни вшановували це свято та щиро прагнули наслідувати діянням цього вірного слуги Божого. Побожне та благочестиве життя пророка, посланого нести звістку до народу Божого, було сповнене численних чудес. Його пророцтва збувалися, хворі після його слів зцілялися, а мертві – вставали з могил, йому підкорялися природні явища (дощ, гроза, вогонь). Що ж це був за пророк?
Народження та дитинство
Народився майбутній пророк у Фесфії Галаадській у Палестині майже за 1000 років до народження Христа. Батьки назвали свого сина Іллею, оскільки ім’я це означає «сила Божа». І саме цією силою пророк був сповнений все своє життя. Ще у дитячому віці хлопець присвятив себе служінню Всевишньому. Він проживав у пустелі, дотримувався посту та багато молився. Коли Ілля досягнув повноліття, на престолі Ізраїлю перебував цар Ахав. Це був неблагочестивий чоловік, що сам вклонявся ідолам та свій народ до цього привчав. Такою ж була його дружина Єзавель, яка зневажала Бога своїми вчинками. Це дуже обурювало благочестивих людей, які відмовлялися поклонятися Ваалові. Проте викривати гріхи царських осіб в ті часи було дуже небезпечно. За свою сміливість можна було запросто поплатитися головою. Проте Ілля не боявся виступати зі своїми докорами перед могутніми царями, оскільки він був слугою Всемогутнього Бога.
Пророцтво про посуху
За повелінням Господа пророк пішов до царя Ахава та проголосив, що за беззаконня царської родини та усього народу земля не буде бачити дощу та роси. Повернути дощ можна було тільки через всенародне покаяння за молитвою Іллі. Слова пророка збулися, в Ізраїлі почалася тривала посуха, що призвело до голоду. Бог наказав своєму слузі оселитися поряд з одним струмком, куди прилітали ворони та приносили йому їжу.
Вдова із Сарепти
Згодом струмок, біля якого жив пророк, повністю висох, і за повелінням Божим він попрямував до Сарепти Сидонської. У цьому язичницькому місті мешкала одна вдова зі своїм сином. Вона мала виявити щедрість та приготувати Іллі їжу зі своїх останніх запасів, за це пророк обіцяв, що вода, олія та борошно в її домі не закінчаться аж до тієї миті, поки Бог не пошле дощ на виснажену від засухи землю.
Жінка послухалась слів пророка та протягом усього періоду посухи у її домі були продукти для приготування їжі, як і обіцяв Ілля. Трохи пізніше у вдови помер син, вона звернулася до пророка, щоб той оживив його. Ілля помолився над юнаком і той воскрес.
Чудо на горі Кармел
Понад три роки пройшло з того часу, коли почалася засуха. Ілля знову прийшов до царя та сказав, що Бог пошле дощ, як тільки увесь народ пізнає його. Для цього він пропонував принести дві жертви на горі Кармел – одну жертву Ваалові, другу – істинному Богу. Яка жертва згорить сама, без вогню, значить і той бог є живий та справжній.
Довго витанцьовували пророки Ваалові перед жертвою своєму богові, вони рвали собі волосся, кричали, дехто навіть намагався тишком запалити вогонь. Проте Ілля постійно пильнував та не дав язичницьким жерцям обманути народ.
Коли ж прийшов час приносити жертву живому Богові, Ілля викопав навколо жертовника рів та наказав щедро полити жертвоприношення водою, аж так, щоб весь рів наповнився. Потім після короткої тихої молитви, зійшов вогонь з неба та цілковито пожер жертву, а також до тла висушив рів від води. Ця подія заставила народ пізнати істинного Бога та розкаятися.
Молитва за дощ
Одразу після жертвоприношення, Ілля пішов на гору та почав просити Бога, щоб Той послав дощ. Спочатку слуга пророка побачив на небі маленьку хмаринку, але Ілля продовжував молитися, аж поки на суху землю не хлинула злива.
Попри всі чудеса пророка, цариця Єзавель продовжувала його переслідувати з бажанням знищити. Адже після невдачі Ваалових жерців, пророк наказав народові їх знищити. В цей момент чоловік, який не боявся засухи, царя та нечестивого народу, який повелів вогню зійти з неба та дощу піти на суху землю, на мить злякався. У страху за своє життя він сховався від цариці в пустелі. Він думав, що тільки він один зберіг вірність Богу. Але попри прояв слабості та невір’я Іллі, Господь не залишив свого слугу та показав йому свою присутність у тихому вітрі та завірив його, що в Ізраїлі 7 000 людей не схилили своїх голів перед Ваалом. Також Бог сказав, що обрав з цього числа собі нового пророка, якого Ілля мав помазати на служіння.
Пророк Божий вчинив так, як повелів йому Господь та зробив Єлисея своїм учнем. Через деякий час Бог послав вогняну колісницю та забрав свого вірного слугу на очах у Єлисея. Дух ревності та служіння, який був на Іллі почив на молодому пророкові. На іконах Іллю часто зображають, як він на вогняній колісниці, до якої впряжені крилаті коні, підіймається на небо.
Як відзначати День пророка Іллі?
Наші пращури завжди вшановували свято Пророка Іллі та ретельно дотримувались всіх його традицій. Також його завжди пов’язували з сільським господарством. Наприклад, 2 серпня на Пророка Іллі люди святкували закінчення жнив, у сінях ставили перші снопи, які мали сприяти хорошому врожаю.
Звичаї, яких дотримувалися слов’яни
- В Україні грозові ночі з 1-го на 2-ге серпня називали горобиними. Під час грому та блискавки не можна було знаходитися поряд с котами та собаками. Вважалося, що ці тварини ховають в собі нечисті сили, що ховаються від пророка Іллі.
- Під час горобиних ночей перед образами запалювали свячені свічки, які мали захищати хату від грому.
- Дощ на 2 серпня вважався благодатним, якщо попасти під нього – можна зцілитися від багатьох хвороб.
- Після цього дня припинялись будь-які купання, адже казали «Ілля воду остудив». Люди вважали, що кінь вознесенного Іллі кидає до води підкову, яка її охолоджує.
- 2 серпня «починає осінню пахнути», різниця температур між денним та нічним часом стає помітнішою.
- В цей день було прийнято випікати святковий хліб з перших врожаїв. Випічку роздавали шматочками в обов’язковому порядку від найстарших до найменших членів родини.
- Традиційно на Пророка Іллі починалося полювання на вовків, оскільки в лісах відкривалися вовчі нори.
- Свято Пророка Іллі завжди вважалося дуже вдалим для вінчання, оскільки цей святий є заступником подружніх пар. Всі одружені 2 серпня приречені на добробут, успіх та щастя.
Прикмети на день Пророка Іллі
- Ранкове небо вкрите густими хмарами? Слід готуватися до ранньої сівби та до щедрого врожаю.
- Хмари скупчуються на небі близько півдня – сівба буде середньою, а хмарні вечори свідкували про пізню сівбу та невдалі врожаї.
- Безхмарний та ясний день – передвісник недороду.
Листівки з Днем Ангела Іллі
Коли будемо відзначати День пророка Іллі?
Рік | Дата | День |
---|---|---|
2025 | 20 липня | Неділя |
2026 | 20 липня | Понеділок |
2027 | 20 липня | Вівторок |
2028 | 20 липня | Четвер |
2029 | 20 липня | П’ятниця |