День Національної гвардії України

День Національної гвардії України

Що це за подія?

Щороку 26 березня своє професійне свято відзначає особливе військове формування – Національна гвардія України. До складу цього формування відносяться бригади та полки оперативного призначення та охорони громадського призначення, полки охорони важливих державних об’єктів та інші підрозділи. 

Схожі події:
🇺🇦 День СБУ
🇺🇦 День Національної гвардії України
🇺🇦 День Національної поліції України

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати День Національної гвардії України?

18 березня 2015 року президент України Петро Порошенко підписав Указ про запровадження Дня Національної гвардії України. Причиною прийняття такого рішення стало величезне значення цього формування в обороні державних кордонів та захисту інтересів українських громадян. Особливо важливим це свято є у світлі військових подій, що відбуваються на сході України. 

Згідно з Указом президента День Національної гвардії України є офіційним святом національного значення. Разом з проголошенням нового свята було скасоване святкування Дня внутрішніх військ МВС України, яке існувало згідно з Указом президента України Леоніда Кучми від 1996 року.

 Виникнення Національної гвардії України

Перший Указ про формування Республіканської гвардії було підписано у серпні 1991 року. До розпорядження Верховної Ради перейшли всі військові частини, що належали Міністерству внутрішніх справ колишнього Радянського Союзу та дислокувалися на території нашої держави. У листопаді ВРУ прийняла закон про створення та регламент роботи Національної гвардії України. Закон було підписано Головою Верховної Ради України Леонідом Макаровичем Кравчуком. 

Згідно з підписаним закону роль Національної гвардії України полягала у захисті недоторканості країни та охороні державних кордонів. Додатково на формування покладалися завдання у ліквідації наслідків стихійних лих та аварій.

У 1999 році згідно з Указом другого президента України Леоніда Кучми Нацгвардія зайняла місце підрозділів у складі інших військових формувань. А згодом, така важлива для української держави установа була зовсім розформована. Все її майно, у тому числі військова техніка, перейшла у власність Міністерства внутрішніх справ та Збройних сил України.

Пізніше, під час президентства Віктора Ющенка спостерігалися спроби відновлення Нацгвардії. Однак, всі зусилля реанімувати структуру були відхилені головою комітету з питань національної безпеки (тоді цю посаду обіймав Анатолій Гриценко). Він посилався на те, що законопроєкт з відновлення Національної гвардії України неконституційний. 

Національна гвардія в умовах сьогодення

Наступна спроба відновити Національну гвардію України виникла в надзвичайно скрутний для нашої держави час. Після втечі 4-го президента України Віктора Януковича, коли російські війська увійшли Криму, виконувач обов’язків Президента Олександр Турчинов написав звернення до ВР України, в якому йшлося про необхідність відновлення цього формування. Таким чином, в березні 2014 року було ухвалено законопроєкт про відновлення Національної гвардії. За цей законопроєкт проголосувала переважна більшість народних депутатів Верховної Ради України.

Законом передбачена максимально допустима кількість військовослужбовців, що можуть перебувати у складі Нацгвардії – вона становить 60 000 осіб. НГУ належить до Міністерства внутрішніх справ та знаходиться у повному підпорядкуванні Міністра внутрішніх справ України.

За часи бойових дій на сході України загинуло близько 200 нацгвардійців та понад 800 отримали важкі поранення. Нагороди за героїзм та мужність отримали 4 000 військових, з них 100 нацгвардійців отримали державні нагороди посмертно.

День Національної гвардії України в історії

 • 1991 серпень
  Перший Указ про формування Республіканської гвардії.
 • 1999
  Згідно з Указом другого президента України Леоніда Кучми Нацгвардія зайняла місце підрозділів у складі інших військових формувань.
 • 2014
  Ухвалено законопроєкт про відновлення Національної гвардії.

Часті Питання та відповіді про День Національної гвардії України

Кого вітати у День Національної гвардії України?

Це визначна дата для військових, що несуть свою службу в Національній гвардії України. В цей день вони приймають вітання від представників влади, головнокомандувача, а також від колег, рідних та друзів.

Що дарувати в цей день?

До Дня Національної гвардії України військовослужбовцеві буде доречно піднести в подарунок цікавий тематичний сувенір. Це можуть бути будь-які предмети стилізовані під військову тематику: домашні капці у вигляді танків, 3Д-світильники у формі літака, патрони-муляжі, камуфляжні речі тощо.

Листівки та Привітання до Дня Національної гвардії України

Вітання з Днем Національної Гвардії України! | Вітальна листівка - Листівки на День Національної гвардії України
Вітаємо з Днем Національної гвардії України! | Вітальна листівка - Листівки на День Національної гвардії України
З Днем Національної гвардії України! | Вітальна листівка - Листівки на День Національної гвардії України

👉 Розділ Листівки та привітанняЛистівки у ВайберіЛистівки в Телеграмі

«Шановні військовослужбовці, ми вдячні вам за віддану та небезпечну службу у рядах Національної гвардії України. Ми вдячні вам за величезний вклад до підвищення державної безпеки та охорони наших кордонів. Вашу участь у покращенні обороноздатності нашої країни неможливо переоцінити. То ж бажаємо вам успіхів у всіх ваших починаннях та наснаги у важкій та наполегливій праці військовослужбовця».


«Служу народу України», – ці слова стали символом та головним завданням твоєї служби – шановний військовий Національної гвардії. Нехай твої подвиги назавжди запам’ятають твої нащадки, а твій бойовий дух та незламний дух, спрямований на захист Батьківщини запалює твоїх колег. З Днем Національної гвардії України вітає тебе сьогодні увесь український народ».


«Військовослужбовець – це покликання. Покликання захищати свій народ, служити своїй державі попри різні труднощі та незгоди. Тому сьогодні, в цей видатний день, коли вся країна святкує День Національної гвардії України, бажаємо всім військовослужбовцям міці, сили та здоров’я для виконання найвищого обов’язку перед своїм народом».

Факти про Національну гвардію України

 • За час проведення антитерористичної операції на сході України загинуло 212 військовослужбовців, що належали до Нацгвардії України. Також 794 військових отримали серйозні поранення.
 • 31 серпня 2015 року під час мітингу, що відбувався як протест проти конституційних змін щодо децентралізації, біля будівлі Верховної Ради  боєць одного з добровольчих батальйонів МВС кинув у нацгвардійців гранату. Внаслідок вибуху загинули чотири нацгвардійця.
 • Під час прийняття до НГУ кожен військовий отримує нагрудний номерний жетон.
 • Перший батальйон добровольців у складі НГУ склав присягу 5 квітня 2014 року.

Як відзначати День Національної гвардії України?

День Національної гвардії України – всеукраїнське свято. В цей день лунають привітання від чиновників та Президента. Військові, що мають значні досягнення перед Батьківщиною, нагороджуються орденами, медалями, грошовими винагородами тощо.

Всі хто захищають нашу країну – герої! Героям слава!

Коли будемо відзначати День Національної гвардії України?

РікДатаДень тижня
202126 березняП’ятниця
202226 березняСубота
202326 березняНеділя
202426 березняВівторок
202526 березняСереда
Copy link