Серед сапфірових обіймів Егейського моря, під небом, таким же блакитним, як і моря, що омивають її древні береги, лежить Греція – країна, де реальність переплітається з легендою, шепочучи старі, як світ, історії та легенди. Проте, за пеленою міфів, що огортає її острівні острови та мармурові руїни, Греція розкривається як старовинна й загадкова мозаїка, яскрава відтінками культури, інновацій та природної краси. Це Греція, неприкрашена і велична, що запрошує нас пройти менш протоптаним шляхом, де відкриті істини є такими ж переконливими, як і залишені позаду міфи. Цікаві факти про Грецію відкриють нам Грецію без міфів, щоб ще більше зачарувати та привабити грецьким шармом.
Вплив грецької цивілізації на сучасний світ, особливо західний, неможливо переоцінити:
- демократична форма державного управління виникла в грецьких полісах,
- школярі всіх країн вивчають фізичні закони та математичні закономірності, які відкрили грецькі науковці ще в античні часи,
- ідеї гуманізму і антропоцентризму зародилися в часи Відродження через цікавість до античної культури,
- раціональний дискурс західної цивілізації в тому числі завдячує давньогрецькій філософії.
Історія
В грецьких полісах в V-VI ст. вперше виникла форма правління, яка вважається найбільш прийнятною у відкритих суспільствах, – демократія. При цьому, участь в державному управлінні мали право (чи радше обов’язок) брати лише вільні громадяни полісу. Раби, іноземці та жінки були позбавлені громадянських прав.
З тих же часів до нас дійшло слово ідіот (ἰδιώτης) – «приватна особа», так називали людей, які жили у відриві від суспільного життя і не мали бажання долучатися до тієї чи іншої форми державного управління.
Tweet
Спадковість давніх традицій зафіксована в грецькому виборчому праві, де голосування визначається як обов’язок, а не право. Разом з тим, до порушників не застосовуються жодні санкції.
В 2002 році Греція приєдналася до єврозони, а до того використовувала валюту, назва якої має тисячолітню історію: драхма, як грошова одиниця обміну, з’явилась щонайпізніше в 7 ст. до н.е.
Самоназва греків – елліни, а свою країну вони називають Елладою.
Сучасний синьо-білий прапор Греції був затверджений зовсім нещодавно – в 1978 році, але у верхньому лівому куті він містить перший прапор Греції після здобуття незалежності – білий хрест на голубому фоні.
Щодо 9 смуг на прапорі існують різні тлумачення: вони можуть символізувати 9 букв у слові «Ελευθερία» («свобода») , 9 складів національного девізу Греції – «Ε-ΛΕΥ-ΘΕ-ΡΙ-Α Ή ΘΑ-ΝΑ-ΤΟΣ» («Свобода або смерть») або ж кількість муз – покровительок мистецтв та наук.
Основою гімну Греції стала поема Діонісіса Соломоса «Гімн свободи», яка складається зі 158 чотиривіршів. В 1865 році перші 24 з них були оголошені офіційним гімном Греції, але зазвичай виконуються лише перших два. Цей же твір також є гімном Кіпру.
Після падіння Константинополя в 1453 році грецькі землі майже чотири століття входили до складу Османської імперії. При цьому, частина грецької еліти інтегрувалась в османське суспільство. За назвою кварталу Фанар в Стамбулі вони отримали свою назву – фанаріоти. Представники відомих родів грецької аристократії (Іпсіланті, Кантакузини, Караджа) займали високі посади в турецькій адміністрації. Їх влада в Греції була ліквідована після національної визвольної війни 1821-29.
Свою незалежність Греція відновила в 1830 році. На боці греків проти у війні брали участь і громадяни інших країн.
Так, національним героєм Греції вважається англійський поет Байрон. На його честь назване місто Вірон (грецька форма англійського Byron), яке входить в афінську агломерацію. Вірон також є поширеним іменем серед грецьких хлопчиків.
В свою чергу, величезна кількість популярних європейських та українських імен мають грецьке походження:
- Олександр – «захисник»
- Георгій (Юрій) – «хлібороб»
- Андрій – «сміливий, хоробрий»
- Дмитро – «той, хто належить Деметрі»
- Ірина – «морська тиша, спокій».
Усім зі школи відомі грецькі літери «альфа», «бета», «гамма», «дельта» тощо. Грецька абетка сформувалася приблизно в 9-8 ст. до н.е. і стала першою, яка містила і приголосні, і голосні літери. В математиці, фізиці та астрономії в якості символів використовуються саме грецькі літери.
Географія
Вважається, що першу карту Землі (чи точніше – відомих грекам земель) склав філософ Анаксимандр Мілетський. Він же винайшов гномон – астрономічний інструмент для вимірювання часу.
Більшу частину території Греції (майже 80%) займають гори середньої висоти. Найвищою з них є легендарний Олімп (висота – 2917 м).
Греція – це країна з величезною кількістю островів, точне число яких залежить від того, що саме вважати островом. Грецький архіпелаг складається від 1200 до 6000 островів, якщо враховувати і скелі. Більшість з них є потаємною мрією відлюдників, оскільки на них ніхто не живе. Людські поселення знаходяться приблизно на двох сотнях островів, при цьому лише на 78 з них мешкає більше 100 людей.
Острови
Найбільший грецький острів Крит за площею (8336 кв. км) трохи більше Чернівецької області.
Санторині – діючий вулкан на острові Тіра, виверження якого 3500 років тому призвело до знищення мінойської цивілізації Криту. Виверження викликало велетенське цунамі висотою до 100 м. Припускають, що саме ця подія лягла в основу легенд про Атлантиду.
Острів Лесбос став відомий завдяки поетесі Сапфо, яка першою в історії літератури оспівала кохання між жінками.
А от острів Родос відомий свою «Долиною метеликів» – це невеликий каньйон, в якому проживають приблизно 100 видів метеликів, в тому числі надзвичайно рідкісні.
Континентальна частина Греції та її численні острови омиваються чотирма морями: Середземним, Егейським, Іонічним, Лівійським. Але з Егейського також виокремлюють Критське море, тобто вірним буде твердження і про п’ять морів.
Східна частина Пелопонесу омивається Егейським морем, західна – Іонічним, а на північному сході півострова ці моря роз’єднували лише 6 км суші – так званий Коринфський перешийок. У давні часи для скорочення часу греки перетягували свої кораблі з одного моря в інше цим волоком.
Але вже тоді були намагання зробити шлях повністю водним: коринфський тиран Періандр в 7 ст .до н.е. розпочав роботи з будівництва каналу, але через побоювання щодо можливого затоплення земель припинив їх; в 67 році вже нашої ери римський імператор Нерон зробив чергову спробу прорити канал, але йому завадило повстання у Римі; невдалими були також спроби візантійців та венеціанців.
І лише в 1882 році під керівництвом архітекторів, які спроектували Панамський канал (Іштван Тюрр та Беле Герстер), розпочалися роботи щодо будівництва Коринфського каналу, які були доведені до логічного завершення: в 1893 році Пелопонес де-факто став островом, після того як сполучилися води Егейського та Іонічного морів. Завдяки цьому шлях для судів скоротився на 400 км.
Фото NikoSilver – CC BY-SA 3.0
Економіка
Грецький торгівельний флот – найбільший у світі, на грецькі судна припадає 21% світового об’єму місткості суден.
Греція займає провідні місця і серед виробників інших товарів та послуг:
- 3 місце в світі за виробництвом маслин
- 4 місце в світі за експортом мармуру
- четверту частину ВВП Греції генерує туристична галузь
Туристів зі всього світу приваблюють пам’ятки історії та архітектури, кулінарні страви та культура Греції.
Зі списку Світової спадщини ЮНЕСКО в Греції розташовані 18 об’єктів: Афінський акрополь, гора Афон, руїни міста Дельфи, острів Делос тощо.
Афінський метрополітен – один з найстаріший у світі: перша лінія була прокладена в 1869 році, але перша тунельна ділянка була відкрита лише в 1895 році. Метро в Афінах – це не лише зручний вид громадського транспорту, але і музей під землею: в вестибюлях деяких станцій демонструються археологічні знахідки, зроблені під час будівництва метрополітену.
Традиційний грецький сир фета виробляють з овечого та козиного молока. В розсолі він може зберігатися дуже довго.
Метакса – найвідоміший грецький алкогольний напій. Це бренді, виготовлене шляхом перегону білого і червоного вина.
Мистецтво та культура
Автором найбільш відомого у світі грецького танцю «сіртакі» є американський актор Ентоні Квін. На зйомках фільму «Грек Зорба» він пошкодив ногу, тому не міг піднімати її. Але винахідливий Квін знайшов просте вирішення ситуації – він почав волокти ногу по піску, пояснивши режисеру, що місцеві критські мешканці навчили його такому танцю. Такими обставинами пояснював появу «сіртакі» Квін, але існує думка, що йому просто було ліньки вчити хореографію і він просто чудово втілив імпровізацію на знімальному майданчику. Як би там не було, але танець сподобався грекам і став національним надбанням країни.
Греція – батьківщина найбільших спортивних змагань сучасності. Перші Олімпійські ігри після їх відродження відбулися в 1896 році в Афінах. При цьому, перші достеменно встановлені згадки про релігійно-спортивне свято давніх греків відносяться до 776 року до н.е. Але очевидно, що ігри проводилися і раніше.
Якщо під Олімпійських ігор встановлювалося священне перемир’я, то футбольні поєдинки у Греції нагадують військові дії. Недаремно найпринциповіше футбольне дербі між клубами «Олімпіакос» та «Панатінаїкос» називається «Матір’ю всіх битв».
Греки на українських землях
Греки здійснили три хвилі колонізації Північного Причорномор’я, тобто земель сучасної України: за античних часів, під час існування Візантійської імперії та під час російсько-турецьких війн наприкінці 19 ст.
Саме з третьою хвилею колонізації пов’язана поява на узбережжі Азовського моря кримських топонімів – Ялта, Урзуф (Гурзуф). Ці поселення заснували грецькі переселенці з Криму.
В Маріуполі в сім’ї шевця-грека народився відомий живописець та педагог Архип Куїнджі.
Засновник Харківського університету Василь Каразін вважав себе етнічним сербом, але його прізвище походить від грецького аристократичного роду Караджів.
Читайте також: Цікаві факти про Мексику: 120 маловідомих фактів
Більше цікавих фактів на нашій «Планеті фактів» в Телеграмі. Приєднуйтесь!
- Містер Фейнман – видатний фізик та великий жартівник - 10:51, 10.05.24
- Червоні маки як символ пам’яті - 11:40, 08.05.24
- Цікаві факти про деякі мови світу - 20:30, 18.04.24
Підписуйтесь на розсилку "Цікаві статті"
Кожної пʼятниці ми надсилатимемо вам нові цікаві статті за тиждень у вашу поштову скриньку. Відписатися можна будь-коли. Наш контент на 100% безплатний.