У стерильній кімнаті NASA виявили 26 нових видів «екстремофільних» бактерій

У стерильній кімнаті NASA виявили 26 нових видів «екстремофільних» бактерій

Нове дослідження показало, що навколо марсіанського зонда Phoenix перед запуском на Червону планету існувало середовище, сповнене несподівано витривалих мікроорганізмів

Вчені виявили 26 нових, раніше невідомих науці видів екстремофільних бактерій у стерильній кімнаті NASA, де зберігався космічний апарат Phoenix перед його запуском на Марс у 2007 році. 1 Це відкриття стало результатом повторного аналізу зразків, зібраних у так званій «чистій кімнаті» Космічного центру Кеннеді у Флориді.

Ці мікроорганізми мають гени, що дозволяють їм виживати в екстремальних умовах — у тому числі при високому рівні радіації, наднизьких температурах і навіть у вакуумі космосу.


Чисті кімнати — не зовсім стерильні

Чисті кімнати створюються спеціально для захисту космічних апаратів від мікробного забруднення, щоб уникнути перенесення земного життя на інші небесні тіла. Вони підтримуються у стані надвисокої стерильності: очищене повітря, постійне вакуумування, спеціальні фільтри, обов’язкові захисні костюми для персоналу. Але, як показало дослідження, навіть ці надзвичайні заходи не гарантують повної ізоляції.

«Наша мета — зрозуміти ризик перенесення екстремофілів під час космічних місій і виявити ті мікроорганізми, які здатні виживати у суворих умовах космосу», — пояснює мікробіолог Александр Розадо з Університету науки і технологій імені короля Абдалли в Саудівській Аравії.

Зображення Schulz et al. 2025

Нові бактерії було виявлено у зразках, зібраних до, під час і після перебування зонда Phoenix у чистій кімнаті. Усі вони мали гени, пов’язані з механізмами відновлення ДНК, детоксикації шкідливих речовин і ефективнішого метаболізму. Це робить їх потенційно здатними витримувати умови космосу.

За словами вчених, майже чверть усіх знайдених мікроорганізмів були новими для науки, а більшість із них демонстрували риси екстремофілів. Це свідчить, що чисті кімнати можуть стати джерелом відкриттів нових форм життя, пристосованих до найсуворіших умов.

Хоча немає доказів, що Phoenix заніс ці бактерії на Марс або забруднив його, саме існування таких мікробів викликає занепокоєння серед фахівців із планетарного захисту. Адже одне з головних завдань міжпланетних місій — уникнути випадкового занесення земного життя на інші планети, яке може ускладнити пошук справжнього позаземного життя.

Втім, ці організми не лише ризик — вони й потенційне джерело інновацій. Деякі з них утворюють біоплівки та інші сполуки, які можуть мати застосування в медицині, збереженні продуктів харчування та біотехнологіях.

«Разом ми розкриваємо таємниці мікроорганізмів, здатних витримувати екстремальні умови космосу — це організми, що мають потенціал революціонізувати науки про життя, біоінженерію і міжпланетні дослідження», — зазначає Кастурі Венкатесваран, співатор дослідження і колишній провідний науковець NASA.

Стаття була цікавою?

Оцініть цю статтю!

Середній рейтинг 5 / 5. Кількість голосів: 2

Ще немає голосів. Будьте першими!

Дякуємо за відгук!

Підписуйтесь на нові статті!

Шкода, що стаття вам не сподобалась...

Дозвольте нам її покращити!

Розкажіть, будь ласка, що ми можемо виправити

  1. https://www.space.com/space-exploration/search-for-life/not-so-clean-rooms-scientists-discover-26-new-microbe-species-in-nasa-spacecraft-facility

Схожі статті

Обсудити статтю на форумі

Ходімо далі? Наступна стаття
Copy link