Всесвітній день The Beatles
Що це за свято?
Всесвітній день гурту The Beatles, який відзначається щороку 16 січня. Це справжнє свято для численних шанувальників ліверпульського квартету і для всіх людей, які з цікавістю та повагою ставляться до світової музичної культури. The Beatles справедливо вважається одним з найпопулярніших музичних колективів всіх часів. Пісні The Beatles — це пропагування ідей миру, любові, добра та пошуку істини. Четверо молодих британців не лише стали авторами багатьох музичних інновацій, але й змінили світ щодо самовираження, моди, мистецтва. Феномен цього гурту досі залишається загадкою, адже її популярність протягом багатьох десятиліть є унікальною.
Схожа подія: Всесвітній день співу
📚 Радимо почитати нашу статтю «Мундштучний офіклейд» – історія виникнення та цікаві факти про саксофон
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.
Як виникла ідея відзначати Всесвітній день The Beatles?
16 січня — це день, в якому відбулося відкриття клубу Cavern у Ліверпулі. Це сталося в 1957 році, і цьому закладу судилося увійти в історію завдяки виступам молодого гурту, який згодом здобув небачене світове визнання.
The Quarrymen
Та це відбулося пізніше, а в 1956 році в Ліверпулі шістнадцятирічний Джон Леннон захопився творчістю Елвіса Преслі. Юнак, який лише опановував гітару, вирішив створити з друзями власний музичний гурт. Молоді люди назвалися The Quarrymen. Виступи Леннона з компанією проходили зазвичай на шкільних вечірках. Підтримку юні музиканти отримували від матері Джона, яка мала велику колекцію платівок, вчила хлопців настроювати інструменти, знайомила з акордами.
6 липня 1957 року The Quarrymen грали на концерті, організованому місцевою церквою. Там відбулося знайомство Леннона з Полом Маккартні — спокійним та врівноваженим юнаком, на відміну від самого Джона, який мав бунтівний характер. Та підкорив він Леннона тим, що добре грав на гітарі, підбираючи на слух останні хіти. Пола запросили до гурту The Quarrymen, і зрештою виявилося, що новачок не тільки добре грає, а ще й пише пісні. За його прикладом Леннон також взявся до написання музики.
В 1958 році Маккартні привів до колективу свого товариша Джорджа Харрісона. Джордж був хорошим музикантом, а головне — мав досвід, бо в свої 15 років вже встиг попрацювати в кількох музичних гуртах. Зрештою Леннон, Маккартні й Харрісон стали постійним складом гурту The Quarrymen, а інші учасники часто змінювалися.
The Beatles
Молоді люди наполегливо прагнули визнання, тому виступали у всіх місцевих концертах та музичних конкурсах. Вони експериментували з назвами, і з квітня 1960 року колектив став називатися The Beatles. Слово мало одразу два значення — на слух сприймалося як «жуки», а візуально мало сенс біт-музики. The Beatles стали грати в нічних клубах та пабах. До колективу часто приходили тимчасові учасники для гри на ударній установці — постійного барабанщика в The Beatles не було.
Набуваючи впевненості в собі, музиканти почали включати в репертуар власні пісні. Авторство пісень The Beatles за домовленістю завжди належало Маккартні й Леннону разом, незалежно від того, хто з них написав ту чи іншу пісню. В 1960 році гурт поїхав на закордонні гастролі до Гамбургу і повернувся до Ліверпуля з цінним досвідом.
Починаючи з лютого 1961 року, The Beatles стали з’являтися на сцені того самого клубу Cavern. Власник клубу підписав з ними контракт, і згодом Cavern став справжньою домівкою для музикантів — вони виступили там 262 рази та здобули численних шанувальників.
В грудні 1961 року The Beatles уклали контракт з продюсером Брайаном Епстайном. Вже через півроку гурт записав кілька пісень в компанії звукозапису Parlophone Records, а в липні 1962-го було укладено договір про випуск чотирьох синглів. В той час гурт нарешті отримав постійного барабанщика. Ним став Рінго Старр, який раніше вже співпрацював з The Beatles.
Перший альбом
11 лютого 1963 року в Лондоні було записано перший альбом. З того часу пісні The Beatles стали постійно здобувати перші місця в музичних чартах та очолювати національні хіт-паради. Популярність квартету була шаленою — дійти від автомобіля до будинку чотирьом музикантам було майже нереально через натовп фанатів.
Тури по країні та тріумфальні закордонні гастролі, підготовка нових альбомів, виступи на найбільших стадіонах, робота в студії, телевізійні програми — все це заповнювало життя The Beatles. В 1968 році, попри важливу роботу над черговим альбомом, відносини між музикантами стали псуватися. Однією з причин стала Йоко Оно — нова дружина Джона, яка постійно втручалася в спільний творчий процес.
Маккартні не хотів допустити розпаду колективу, але концерт, що відбувся 30 січня 1969 року, став останнім живим виступом The Beatles. Хоча протягом року ще тривала студійна робота, проте думки Леннона й Маккартні щодо творчості тепер не співпадали. Зрештою, 17 квітня 1970 року Пол Маккартні сповістив про те, що гурт припиняє свою діяльність.
Читайте нашу статтю: 10 цікавих фактів про скрипку
Всесвітній день The Beatles в історії
-
1965Четверо учасників гурту стали кавалерами Ордену Британської імперії. Через чотири роки Джон Леннон відмовився від нагороди, протестуючи таким чином проти втручання Великобританії в закордонні збройні конфлікти.
-
1967Виступ The Beatles став першим в історії, який транслювали на весь світ через супутник.
-
1967 27 серпняВід передозування снодійним помер продюсер гурту Брайан Епстайн. Смерть пов’язували з тим, що контракт музикантів з Епстайном добігав кінця, а його продовження було непевним.
-
1969Вийшов альбом Abbey Road, відомий кращими піснями авторства Рінго Старра і Джорджа Харрісона. Це останній спільний альбом всіх чотирьох учасників гурту.
-
1969 вересеньДжон Леннон заявив про вихід зі складу гурту, але за проханням інших музикантів залишився в The Beatles ще на кілька місяців.
-
1997 11 березняЗа значний внесок в музичну культуру королева Єлизавета нагородила Пола Маккартні лицарським званням.
-
2017 30 грудняЗвання лицаря отримав Рінго Старр.
Часті Питання та відповіді про Всесвітній день The Beatles
Перший альбом має назву «Please please me». Відомий тим, що записали його музиканти протягом одного дня за 13 годин.
Гурт створив 13 студійних альбомів, які було видано в період з 1963 по 1970 рік.
Леннон займався громадською діяльністю, проводив антивоєнні політичні акції. Та головною в його житті залишалася музика — він створив 10 сольних альбомів. Леннон загинув від пострілу фаната 8 грудня 1980 року.
Музичний журнал Rolling Stone вважає, що це композиція Харрісона «Here Comes The Sun» з альбому Abbey Road.
Так, за їх участі створено кілька художніх та документальних фільмів. Пісні The Beatles звучать в мультиплікаційному фільмі «Yellow submarine».
Як відзначати Всесвітній день The Beatles?
Творчість The Beatles не знає кордонів — гурт люблять у всіх куточках світу, тому й святкування всюди відбувається приблизно однаково.
Для давніх шанувальників гурту традиція очевидна — слухати улюблені пісні, насолоджуючись прекрасними мелодіями, що не старіють. А для тих, хто не дуже добре знайомий з творчістю найвідомішого музичного гурту всіх часів, 16 січня може стати приводом для першого, але не останнього занурення в безмежний світ The Beatles.
Легендарна четвірка намагалася нести в світ любов, позитив, прагнення до миру. Тож цього дня варто проявляти лише найкращі, найтепліші емоції. Зазвичай у Всесвітній день The Beatles люди влаштовують вечірки, на яких хтось може відчути приємну ностальгію, а хтось просто із задоволенням потанцює під чудову музику. Вечірки можуть бути й костюмованими — одяг в стилі The Beatles додасть потрібної атмосфери.
Документальні фільми, що розповідають історію цього гурту, будуть теж не зайвими цього дня. Завдяки їм можна більше дізнатися про життя та творчість The Beatles, а головне, побачити чотирьох зовсім молодих людей, яким свого часу вдалося змінити уявлення людей про музику та світ взагалі.
Часто 16 січня проводяться цікаві флешмоби — наприклад, молодь збирається на дорожніх переходах, відтворюючи обкладинку альбому Abbey Road.
Чому ми любимо цей день?
Творчість The Beatles — це завжди нагадування про цікаву епоху 60-х років минулого століття. З одного боку, це часи холодної війни та Карибської кризи, з іншого — період стрімкого економічного підйому та революційних відкриттів. В СРСР у ці роки навіть виникла особлива соціальна група «шістдесятників», яка складалася головним чином з молодих інтелігентів, що мали приховану чи відкриту опозицію до влади. The Beatles стали культовим гуртом для цього покоління.
Ліверпульській четвірці якимось незбагненним чином вдалося створити музику, яка зрозуміла всім. Під неї можна мріяти, танцювати, сумувати, закохуватися. Для багатьох з нас пісні The Beatles пов’язані з незабутніми моментами в житті, і це стосується не тільки старших людей, а й молодого покоління.
Музиканти The Beatles, крім всього, є чудовим прикладом працелюбства й прагнення до розвитку. Адже за сім років вони створили 13 альбомів, при цьому кожен з них є неповторним та вирізняється чимось особливо цікавим. В порівнянні з музичними гуртами сьогодення це дуже висока продуктивність, яка, вочевидь, буває можливою тільки завдяки безмежному захопленню улюбленою справою.
Зрештою, The Beatles — це надзвичайне явище в культурі за рівнем популярності. Ні до, ні після них ніхто не досягнув такого рекордного всесвітнього визнання та любові. Тому творчість гурту вийшла за межі просто музики, ставши символом цілої епохи.
Коли будемо відзначати Всесвітній день гурту The Beatles
Рік | Дата | День |
---|---|---|
2024 | 16 січня | Вівторок |
2025 | 16 січня | Четвер |
2026 | 16 січня | П’ятниця |
2027 | 16 січня | Субота |
2028 | 16 січня | Неділя |