Всесвітній день поезії 21 березня

Всесвітній день поезії

Що це за день?

Поезія є не просто частиною загальносвітової культури, а й одним з геніальних досягнень людства. Особлива енергетика поезії здатна вести за собою, надихати та об’єднувати. Всього кілька поетичних рядків дивним чином можуть передати романтичні почуття та філософські роздуми, радість життя та біль втрат. І байдуже, якою мовою написані талановиті вірші — почуття й емоції, які вони висловлюють, не знають кордонів. З метою пропагування мистецтва поезії серед населення, підтримки мовного різноманіття за допомогою віршів та сприяння дрібним видавництвам ЮНЕСКО встановила Всесвітній день поезії (World Poetry Day), який відзначається щорічно 21 березня.1

Схожі події:
📖 День читання великої поезії
📖 День поезії і творчого мислення
📖 День поганої поезії

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати Всесвітній день поезії?

Коли люди почали складати поетичні твори, точно невідомо, але зрозуміло, що в тій чи іншій формі поезія існує багато тисячоліть. Найдавнішим документальним підтвердженням  цього є записаний клинописом на глиняних табличках «Епос про Гільгамеша». Створено його в Давній Месопотамії, приблизно в XVIII – XVII столітті до нашої ери.

Іншими прикладами найдавнішої поезії є епічні поеми Індії — «Махабхарата» та «Рамаяна». Обидва твори є справжніми енциклопедіями індійської культури, філософії, релігії та звичаїв. В них збереглися безцінні відомості про особливості епохи, яка не залишила про себе інших літературних свідчень.

Давньогрецький поет Гомер прославив себе поемами «Іліада» та «Одіссея». В «Іліаді» розповідається про події Троянської війни, а в «Одіссеї» описуються подорожі та пригоди її учасника на ім’я Одіссей. В поетичній культурі античної Греції існувало більше тридцяти поетичних жанрів — оди, байки, лірика та інші. Поезію шанували настільки, що три з дев’яти давньогрецьких муз відповідали за певні її жанри: Калліопа — за епічні вірші, Ерато — за любовну лірику, Полігімнія — за священні гімни.

В Римі одним з найвидатніших поетів був Вергілій, «Енеїда» якого вважається національним епосом Давнього Риму. Найвідомішим поетом-ліриком Риму був Горацій, а події давніх міфів відобразив у своїй поемі  «Метаморфози» поет Овідій. 

Важливою віхою в історії поезії стали сонети. Традиційно сонети писали п’ятистопним ямбом, а найвідомішими їх авторами вважають Петрарку та Шекспіра. Сонети Петрарки, який жив у XIV столітті, є зразком піднесеної любовної лірики. Вони оспівують  одну жінку — Лауру, яку поет бачив всього один раз у житті. Сонети Шекспіра, написані в кінці XVI – на початку XVII століть,  мають ширшу тематику —  крім кохання, в них є теми дружби, моральних суперечностей, суспільних звичаїв.

Поезія України

В Україні був поширений особливий національний поетичний жанр — думи, тобто епічні та ліричні поеми, які речитативом виконувалися під акомпанемент бандури чи кобзи.

Але справжнім духовним лідером для українців став Тарас Шевченко. Народжений в кріпацтві, він мав видатний художній та поетичний таланти, а за революційний настрій своїх віршів пережив десятирічне заслання.  Попри коротке життя, український геній залишив багато видатних поем, балад, повістей та збірку «Кобзар». Шевченко є поетом всесвітнього масштабу — його вірші перекладено на більшість світових мов, і навіть за межами України поету встановлено чимало пам’ятників.

В кінці XIX – на початку XX століття виникли нові поетичні течії — символізм, футуризм, акмеїзм, імажинізм. Представниками цих течій є відомі поети — французи Рембо, Верлен, Бодлер; росіяни Бальмонт, Блок, Брюсов, Гумільов, Мандельштам, Ахматова, Єсенін та багато інших. Україна в цей час збагачується творами класиків національної поезії — Івана Франка та Лесі Українки.

Перша половина XX століття подарувала Україні творчість Максима Рильського, Павла Тичини, Володимира Сосюри, Андрія Малишка. Попри жорсткі рамки державної цензури цим поетам вдавалося писати вірші, які не втрачають актуальності досі. 

1960-ті роки отримали назву «епохи шістдесятників» — молодих натхненних людей, зокрема, поетів, які вкладали в свої вірші передову громадянську та національну позицію. Творчість поетів-українців тієї доби — Василя Стуса, Василя Симоненка, Дмитра Павличка, Ліни Костенко багато в чому залишається актуальною і зараз.

Сучасна українська поезія, заснована на вікових традиціях, водночас стала більш глобалізованою.  Поети, які належать до різних поколінь, надають багато уваги не тільки національним, а й  загальнолюдським проблемам. Серед найвідоміших сучасних українських поетів —  Сергій Жадан, Оксана Забужко, Юрій Андрухович, Андрій Любка. 

З найдавніших часів і донині поезія залишається  живим видом мистецтва, який постійно розвивається, але суть її залишається незмінною — прагненням до відтворення найглибших та найважливіших людських почуттів. 

Всесвітній день поезії в історії

 • 850 до н. е.
  Приблизно в цей період Гомером були написані поеми «Іліада» та «Одіссея».
 • 1595
  Вільям Шекспір написав трагедію «Ромео і Джульєтта».
 • 1840
  Видано збірку віршів Тараса Шевченка «Кобзар».
 • 1999
  В Парижі, на 30-й сесії ЮНЕСКО, було проголошено про встановлення 21 березня Всесвітнього дня поезії.

Часті Питання та відповіді про Всесвітній день поезії

Твори якого поета користуються найбільшою популярністю в світі?

За обсягом продажів лідирує Вільям Шекспір — в світі продано близько 4 мільярдів  книг з його поезією. Спадок поета складають 40 п’єс, 150 сонетів та кілька панегіриків. П’єси Шекспіра переведені на більшість мов та ставляться частіше, ніж п’єси будь-якого іншого автора.

Який з відомих поетичних творів є найбільшим?

Індійська Махабхарата вважається найбільшим за обсягом літературним твором у світі — складається з 18 книг, які містять 1,8 мільйона слів.

Чи обов’язково вірші мають бути римованими?

Існують вірші без рими — так звані білі вірші, саме таку форму мала вся антична поезія. Але білі вірші все одно мають певний віршовий розмір, тобто ритм. Інший вид віршів без рими — верлібр, або вільні вірші. Для них характерна відсутність як рими, так і ритму, завдяки цьому поет має більше свободи у виборі слів. 

Наскільки відрізняється словниковий запас поетів від словникового запасу звичайної людини?

Для повноцінного спілкування середньостатистична людина використовує 8000 слів. Для порівняння — в поезії Пушкіна використано 22 000 різних слів, у Лермонтова — 15 000.

Чому символом поезії є крилатий кінь Пегас?

Символом поетичного натхнення Пегас став ще в III столітті до нашої ери. За давнім грецьким міфом, крилатий кінь доставляв громи й блискавки богу Зевсу на гору Олімп. Пролітаючи над горою Гелікон, де жили музи — покровительки мистецтв, Пегас вдарив по землі копитом. В тому місці з’явилося джерело, з якого стали черпати натхнення поети. 

Як відзначати Всесвітній день поезії?

В Україні Всесвітній день поезії почали відзначати з 2004 року. Цього дня вшановують поетів, організовують поетичні концерти, в літературних музеях та бібліотеках проходять тематичні лекції, презентуються новинки сучасної поезії. Засоби масової інформації публікують вірші та матеріали про життя відомих поетів.

Найпростіший спосіб відзначити Всесвітній день поезії — взяти з книжкової полиці збірку улюбленого поета та ще раз насолодитися прекрасною творчістю. Також це привід поповнити свою поетичну бібліотеку новою книгою, і не забути придбати книгу з віршами для дітей. 

За можливості та бажання можна відвідати вечір поезії  чи взяти участь у поетичному флешмобі. Нічого не завадить і влаштувати вечір поезії вдома, або просто послухати аудіокнигу з проникливими віршами. А якщо давно бентежить думка про написання власних віршів — 21 березня саме час здійснити цей задум. Що з того вийде — неважливо, адже головне у поезії — самовираження. До речі, в цей день можна знайти майстер-класи з написання віршів, в тому числі онлайн.

А ще у Всесвітній день поезії треба обов’язково привітати тих своїх знайомих, які пишуть вірші. Особливо це привітання буде важливим для поетів-початківців.

Чому ми любимо цей день? 

Ми чуємо поезію з перших днів свого життя. Спочатку мамині колискові, потім кумедні дитячі віршики, які допомагають вчити нові слова. Шкільна програма знайомить нас з видатними творами поетів-класиків, а в юнацькому віці дехто й сам намагається писати вірші. Та з плином часу ми зазвичай обмежуємо свої літературні інтереси прозою — науково-популярними книгами, фантастичними та любовними романами і обходимо увагою жанр поезії. Проте цей жанр є дуже важливим для особистісного розвитку.

Поезія — це майже окрема мова, дуже чуттєва й мелодійна. Вона завжди коректна, і навіть найгрубіша тема, висловлена у віршах, стає демократичною та лояльною. Після читання талановитих віршів  неможливими здаються хамство чи лайка, хочеться спілкуватися з людьми на більш делікатному рівні. 

Поезія дозволяє краще розуміти інших людей, адже ми ніби зазираємо в душу поета. Які б почуття не володіли людиною в певний момент — завжди знайдеться вірш, який неймовірно точно передасть саме цей стан душі. Тому інколи можна краще зрозуміти й себе — бурхливі емоції та думки в поезії завжди висловлюються потрібними тезами.

Невеликі поетичні збірки — вихід в тому випадку, коли на читання майже зовсім немає часу. Читання віршів не потребує таких часових затрат, як, скажімо, роману. До того ж, на відміну від прози, поезія є більш «концентрованим» жанром щодо передачі думок та почуттів, тому вчить в розмаїтті життєвої інформації знаходити саму суть.

Поезія збільшує бажання творити, значно розширює світогляд, збагачує мову новими словами, надихає на цікаві ідеї. А вивчати поезію напам’ять корисно не тільки дітям, а й дорослим, і особливо — людям похилого віку. Це заняття, крім тренування пам’яті, здатне запобігти процесам старіння мозку.

Коли будемо відзначати Всесвітній день поезії?

РікДатаДень тижня
202121 березняНеділя
202221 березняПонеділок
202321 березняВівторок
202421 березняЧетвер
202521 березняП’ятниця
 1. https://www.unesco.org/en/days/poetry []
Copy link