Всесвітній день бджіл

Всесвітній день бджіл

Що це за день?

Щорічно 20 травня відзначаємо Всесвітній день бджіл (World Bee Day). Свято започаткувала Організація Об’єднаних Націй у 2017 році.1 Ініціатором створення виступила Словенія. Така дата святкування обрана з двох причин: 20 травня – день народження першого в історії бджоляра на ім’я Антон Янша (1734 рік), підвищена активність цих комах спостерігається саме у травні.

Щоб підкреслити важливість запилювачів, загрози, з якими вони стикаються, та їхню роль у сталому розвитку, ООН оголосила 20 травня Всесвітнім днем бджіл. Мета – активізувати зусилля щодо захисту бджіл та інших запилювачів, які можуть суттєво допомогти у вирішенні глобальних проблем продовольчого забезпечення та зменшенні голоду в країнах, що розвиваються. Моніторинг їхнього занепаду та запобігання втраті біорізноманіття мають вирішальне значення.

Схожі події:
🐝 Всесвітній день медоносних бджіл
🐝 День «Не наступіть на бджолу»
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.


Ми всі залежимо від виживання бджіл

Бджоли, разом з іншими запилювачами, такими як метелики, кажани та колібрі, все частіше опиняються під загрозою через діяльність людини. Запилення є вирішальним процесом для виживання наших екосистем. Майже 90% квіткових рослин у світі частково або повністю покладаються на запилення тварин. Це включає понад 75% світових продовольчих культур і 35% світових сільськогосподарських угідь. Запилювачі не лише роблять безпосередній внесок у продовольчу безпеку, але й є життєво важливими для збереження біорізноманіття.

Впровадження більш різноманітних сільськогосподарських систем та зменшення використання шкідливих хімікатів може посилити запилення, покращити якість та кількість продуктів харчування, що принесе користь як людям, так і екосистемам.

Бджоли стикаються зі значними загрозами. Темпи вимирання видів зараз у 100-1000 разів вищі за середні через дії людини. Близько 35% безхребетних запилювачів, таких як бджоли та метелики, і близько 17% хребетних запилювачів, таких як кажани, знаходяться на межі зникнення у всьому світі.

Якщо ця тенденція збережеться, поживні культури, такі як фрукти і горіхи, можуть бути все більше замінені основними продуктами харчування, такими як рис, кукурудза і картопля, що призведе до менш збалансованого раціону. Інтенсивне землеробство, зміни у землекористуванні, монокультурне вирощування, пестициди та підвищення температури, пов’язане зі зміною клімату, – все це посилює проблеми, з якими стикаються бджолині популяції та якість харчових продуктів.

Як долучитися до відзначення Всесвітнього дня бджіл?

Кожен з нас може змінити ситуацію на краще, якщо зробить наступне:

  • Висаджуючи різноманітні місцеві рослини, які цвітуть у різний час
  • Купуючи натуральний мед та продукти у місцевих фермерів, які практикують стале сільське господарство
  • Уникаючи використання пестицидів, фунгіцидів та гербіцидів у наших садах
  • Захищати колонії диких бджіл, коли це можливо
  • Спонсорувати вулик або створити фонтан бджолиної води, залишивши миску з водою на вулиці
  • Підтримка лісових екосистем
  • Підвищення обізнаності в наших громадах про важливість запилювачів.

Пасічники або фермери можуть:

  • Зменшити або змінити використання пестицидів;
  • Диверсифікувати посіви та висаджувати привабливі культури навколо полів;
  • Створювати живоплоти.

Зменшення чисельності бджіл впливає на всіх нас!

Українці з давніх-давен активно займаються бджільництвом. Окрім вживання в їжу, мед використовували для приготування ліків та звершення обрядів. З часів Київської Русі й донині Україна славиться великим експортом меду. До речі, український бджоляр Петро Прокопич заснував першу школу пасічників на території Європи.

Цікаві факти

  • Бджолина сім’я може досягати 80 тисяч бджілок, причому плідна матка тільки одна (вона відкладає близько 2 тисяч яєць на день).
  • Налічується аж понад 15 тисяч різновидів бджіл.
  • Задля виготовлення чайної ложки меду 12 комашок мають працювати усе життя.
  • Бджола робить приблизно 200 помахів крилами за секунду.

Метою Всесвітнього дня бджіл є звернення уваги людства до вшанування працелюбних комах, завдяки яким відбувається процес запилення; залучення до бджільництва та оберігання бджіл.

Читайте також: Цікаві факти про бджіл

Цікаві факти про бджіл

Коли будемо відзначати Всесвітній день бджіл?

РікДатаДень
202520 травняВівторок
202620 травняСереда
202720 травняЧетвер
202820 травняСубота
202920 травняНеділя
  1. https://www.un.org/en/observances/bee-day []
Copy link