Стрітення Господнє
Що це за свято?
2 (15) лютого частина східних християнських церков відзначають день Стрітення Господнього. Свято – є дивовижним поєднанням стародавніх язичницьких вірувань та біблійних легенд. В народі говорять, що в цей день зима зустрічається з весною, а християни вважають, що це день зустрічі людей з Богом та поєднання Старого Заповіту з Новим. В православ’ї Стрітення Господнє входить до 12 найважливіших церковних свят.
Споріднені події: Свято Непорочного зачаття та Свято Святої Родини
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.
Як виникла ідея святкування Стрітення Господнього?
Стрітення Господнє відзначається християнським світом з 4 століття нашої ери. Перше святкування відбулося в Єрусалимі та називалося 40-вий день після Богоявлення. Паломники, що були свідками святкування, стверджують, що як процесія, так і сама літургія проводилася з величезною урочистістю.
Свято швидко поширилося на східних землях Римської імперії. А в 6 столітті нашої ери під час правління римського цесаря Юстиніяна стало одним з основних християнських свят. Імператор наказав відзначати цей день по усій державі. Саме тому на богослужінні звершувалися особливі молитви за цесаря.
В західних європейських країнах також на початку Стрітення вважали Господнім святом, а пізніше його перенесли до рангу Богородичних та почали називати Очищенням Діви Марії.
Біблійна легенда
Саме слово «Стрітення» зі старослов’янської мови переводиться як «радість» та «зустріч». Це не дивно, оскільки присвячене свято зустрічі новонародженого дитяти божого Ісуса зі старцем Симеоном. Відбулося це в юдейському храмі під час посвячення малюка. Праведний старець, а пізніше і Анна-пророчиця розпізнали в новонародженому дитяті посланого Богом Месію.
В Юдеї існував звичай, коли новонароджених дітей приносили на посвяту до храму: хлопчиків на 40-й день, а дівчаток – на 80-й день після народження. Так само на посвяту принесли батьки Ісуса Христа.
Саме там його зустрів праведник Симеон, якому Бог обіцяв показати Спасителя перед смертю. Старець вихваляв новонароджене дитя як Сина Божого. Ці слова підтвердила пророчиця Анна, промовляючи, що очі її бачили Месію.
Дохристиянський аспект свята
З давніх-давен люди вважали, що саме 15 лютого відбувається зустріч (стрітення) зими з літом. Це народне язичницьке свято, під час якого люди співають пісні про весну та гадають на долю.
Важлива традиція у цей день – освячувати вогонь. Це дійство збереглося і після переходу до християнства, але тепер почали освячувати так звані громничні свічки.
Це особливі свячені свічки, що можуть зберегти оселі від негоди: завірюх, ураганів, злив, градів. Також така свічка здатна охороняти мешканців дому від врочення та різних захворювань. В язичницьких віруваннях було заведено святити воду. Її збирали з розталих бурульок та змішували зі звичайною водою. Така вода вважалася цілющою та лікувальною.
Як святкувати Стрітення Господнє?
На свято Господнього стрітення в православних церквах проводяться урочисті богослужіння. Віряни освячують церковні свічки, які подібно до поганських вірувань, можуть захистити оселю. Також у церкві святять воду. Після святкування розпочиналися весняні роботи на селі, а парубки та дівчата брали участь у великих гуляннях.
Особливості богослужіння
Стрітення Господнє має відношення як до Господніх, та і до Богородничних свят. Тому літургії, що проводяться у храмах, мають елементи богослужінь, притаманних для обох різновидів святкування. Під час відправлення літургій використовуються образотворчі антифони. Головною іконою свята – є Матір Божа та Христос Спаситель, які мають однакове значення. Праведник Симеон тримає дитя Ісуса на руках – символізує Старий Заповіт, та Діва Марія, що взяла свій хрест – віддати Сина на визволення людства – символ Нового Заповіту.
Чого не можна робити на Стрітення Господнє?
- В цей день, як і на інші церковні свята, забороняється виконання важкої фізичної роботи.
- Небажаними є лайки, сварки, лихослів’я, які можуть привести до небажаних наслідків.
- На Стрітення Господнє не можна подорожувати, відправлятися в далеку дорогу, прибирати в домі, класти гроші на кухонному столі.
Народні прикмети
Наші пращури пов’язували зі Стрітенням різноманітні прикмети.
- Вважалося, що якщо на Стрітення тануть бурульки на дахах, то зимі ще довго лютувати.
- Ясні та сонячні дні вказували на настання сильних морозів.
- Сильні снігопади віщували мокру весняну погоду, а яскраво-червоний захід сонця – помірну погоду без морозів.
- Тихий ясний день – до хорошого врожайного літа.
- Якщо в день Стрітення Господнього залишити гроші на столі, можна позбутися вдачі.
- Якщо на тарілці з зерном, яку залишали на дворі, збиралася роса, слід чекати хороших врожаїв. Відсутність роси не віщувала нічого хорошого.
- З святом пов’язано багато забобонів. Свято вважалося веселим та радісним, тому в цей день не можна було сумувати та сваритися.
- Будь-які дії з водою суворо заборонялися. Не можна було відвідувати баню та прати одяг.
Листівки на свято Стрітення Господнє
👉 Розділ Листівки та привітання ➕ Листівки у Вайбері ➕ Листівки в Телеграмі
Коли будемо відзначати Стрітення Господнє?
Рік | Дата | День тижня |
---|---|---|
2021 | 15 лютого | Понеділок |
2022 | 15 лютого | Вівторок |
2023 | 15 лютого | Середа |
2024 | 2 лютого | Пʼятниця |
2025 | 2 лютого | Неділя |