
День памʼяті тварин-жертв війни
11 листопада кожного року відзначається Міжнародний день пам’яті тварин, загиблих від рук людини або День памʼяті тварин-жертв війни (Animal Victims of War).
Вперше Джордан Райхерт започаткував цю подію у 2015 році, надихнувшись британською кампанією «Фіолетовий мак», створеною організацією Animal Aid UK. Так само як Червоний мак – це символ памʼяті жертв війни у Другій світовій війні.
Інші події присвячені захисту тварин:
🐾 День пам’яті та примирення
🐾 Міжнародний день безневинних дітей — жертв агресії
🐾 День скорботи і вшанування пам’яті жертв Війни в Україні
🐾 Міжнародний день захисту прав тварин
🐾 Всесвітній день захисту лабораторних тварин
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про ці та всі інші актуальні свята та події на кожен день.
Джордан Райхерт – заступник лідера Партії захисту тварин Канади та представник Альянсу тварин Канади. Відтоді він виготовив власний фіолетовий мак і працював над тим, щоб поширити ці церемонії по всій Канаді, для того щоб забуті жертви війни – тварини – нарешті будуть визнані. Ви можете ознайомитися з його щирими думками в блозі, де він пояснює, чому пам’ять про тварин-жертв війни є такою важливою.
На жаль, ця подія сьогодні набула ще більшої актуальності у звʼязку з війною в Україні. В Україні щодня гинуть люди, тварини, тварини домашні, фермерські й у дикій природі. Війна нещадна до всіх й завдає горя й втрат усім. Тварини гинуть не лише від снарядів, мін та розтяжок, а від голоду та спраги.
Лише у Першій світовій війні загинуло 8 мільйонів коней і ще 8 мільйонів тварин, що майже дорівнює людським жертвам. Ці цифри навіть не враховують знищену війною дику природу. Навіть сьогодні тварин все ще використовують для транспорту, розвідки, експериментів та інших воєнних цілей. 1
Ось деякі статистичні дані щодо втрат в Україні за короткий період на початку повномасштабного вторгнення. А війна ж триває й досі…
Станом на 16 червня 2022 року офіційна оцінка кількості тварин, загиблих від початку російського вторгнення 24 лютого: 2
- 42 000 овець
- 92 000 великої рогатої худоби
- 258 000 свиней
- понад 5,7 мільйона голів птиці
- На Чорнобаївській птахофабриці через відключення електроенергії та відсутність догляду загинуло 4 мільйони курчат і 700 000 молодняка.
- У Чернігівській області російські окупанти заради спортивного інтересу застрелили 110 корів.
- У Гостомелі в березні близько 20 коней загинули під час пожежі, спричиненої навмисним підпалом.
- Близько 300 собак померли від голоду та спраги у притулку для тварин у Бородянці під час окупації.
- Шестеро людей загинули, намагаючись нагодувати або евакуювати тварин у Фельдман Екопарк під Харковом.
Чому тварини не герої?
Хоча є велика спокуса назвати тварин «героями» війни, ми повинні протистояти цьому імпульсу. На відміну від людей, тварини ніколи не обирають участь у конфлікті, їх втягують у нього силою, вони не здатні зрозуміти, яких страждань зазнають. Люди, хоча їх часто примушують до війни, все ж зберігають певний елемент вибору чи розуміння. Тварини, однак, не мають такої можливості – їх штовхають на небезпечний шлях без права голосу, без можливості втечі і без розуміння жорстоких обставин, в яких вони опинилися. 3
Тварини – жертви, і називати їх героями означало б романтизувати і виправдовувати насильство, яке було вчинено над ними. Визнання їх жертвами війни є частиною відмови від самої війни та засудження безглуздих страждань, які вона спричиняє.
Пурпурний мак – символ пам’яті
Кампанія фіолетового маку є як альтернативою, та і доповненням до червоного маку, який носять на знак вшанування солдатів, що воювали і загинули на війні. Вона не має не применшує значення червоного маку, а радше пропонує спосіб вшанування величезних втрат тваринного світу, втрат, які не відображені в традиційній символіці Дня пам’яті та примирення. Фіолетовий мак також підкреслює важливу відмінність між тваринами як «жертвами», а не «героями» – поняття, яке часто увічнюється у військовій культурі. Animal Aid UK закликає носити фіолетовий мак протягом року, бо ми маємо памʼятати про згубний вплив війни щодня.
Ми сподіваємося, що одного дня фіолетовий мак стоятиме поряд з червоним як символ пам’яті, кожен з яких слугуватиме своїй важливій меті. Та й найбільше ми сподіваємося на мирне мирне небо над людьми й тваринками, на припинення кровопролиття.

Читайте нашу статтю: Червоні маки як символ пам’яті

Мета заснування День памʼяті тварин-жертв війни
Кампанія «Фіолетовий мак» була запроваджена, щоб згадати незліченну кількість життів тварин, втрачених під час війни, життів, які заслуговують на те, щоб їх пам’ятали як жертв, а не героїв.
Війна жахлива та смертоносна. Однак, щорічно гине до 40 мільйонів тварин на планеті заради хутра, 100 мільйонів – від дослідів при випробовуванні косметики, побутових засобів та ліків.
Багато тварин страждає від експлуатації в розважальній сфері (зоопарки, цирки, прогулянки та фото з тваринами, дельфінарії тощо), від рук живодерів, під час полювання. Беззахисні тваринки часто піддаються усиплянню в притулках, так і не дочекавшись люблячого господаря.
11 листопада заведено використовувати фіолетовий мак, як символ памʼяті, та запалювати свічки в знак пам’яті та скорботи за тих, хто не заслужив жорстокого ставлення до себе.
Коли будемо відзначати День памʼяті тварин-жертв війни?
Рік | Дата | День |
---|---|---|
2025 | 11 листопада | Вівторок |
2026 | 11 листопада | Середа |
2027 | 11 листопада | Четвер |
2028 | 11 листопада | Субота |
2029 | 11 листопада | Неділя |