Міжнародний день «Дякую»

Що це за день?

Щороку 11 січня в світі відзначається приємне свято – Міжнародний день «Дякую». Часто в поспіху ми забуваємо сказати це слово, а воно є надзвичайно потрібним. За допомогою «дякую» можна не лише висловити вдячність до всіх, хто робить наше життя кращим та щасливішим, але й продемонструвати свою вихованість та гарні манери. Деякі люди дякують просто через службовий обов’язок, а не за порухом душі. Та всього одне щире «дякую» може змінити дуже багато – взаємини стають теплішими, а світ навкруги – добрішим. Тож коли, як не в цей день, від щирого серця подякувати  рідним, друзям, сусідам та колегам? Адже причин для вдячності насправді дуже багато.

Читайте нашу статтю: Слова змінюють світ

Слова змінюють світ

Як виникла ідея відзначати Міжнародний день «Дякую»

Неможливо точно встановити, хто був ініціатором Міжнародного дня «Дякую». Існують різні версії – від заснування події ЮНЕСКО чи ООН (але в календарях цих організацій такого свята немає) до невідомої фірми-виробника вітальних поштових листівок, яка таким чином намагалася покращити свої прибутки. Дата найпершого святкування теж документально не зафіксована, але приблизно це відбулося на початку 2000-х років. 

Схожі події:
💖 Всесвітній день доброти
💖 Всесвітній день щедрості
💖День спонтанного прояву доброти
Дізнайтесь, чому наші вчинки доброти розповсюджуються подібно до кілець у воді, а також – як звати найдобрішого барбера в світі.

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Сама ж традиція говорити у відповідь на будь-яку приємність слова вдячності з’явилася в сиву давнину. Ще в часи Стародавнього Риму філософ Цицерон вважав вдячність не просто найбільшою людською чеснотою, а й матір’ю всіх інших чеснот.  А сюжет всім відомої казки «Про золоту рибку» навчає з дитинства, що невдячність – це шлях до «розбитого корита».

Merci

Вперше в історії люди зафіксували слово вдячності у словнику, виданому в Парижі в 1586 році. Але фактично вишукане французьке «merci» з’явилося набагато раніше. З самого початку воно означало заробіток або платню, бо походило від латинського слова «merces» – ціна. З XII століття за допомогою цього слова стали просити про милість у Бога та одночасно дякувати йому – «Dieu merci», але з часом фразу скоротили до одного слова.

Danke

Натомість, німецьке «дякую» – «danke» ніколи не мало під собою релігійного підґрунтя. Воно споріднене з дієсловом «denken», що означає – думати, а також зі словами, що мають значення «думка» та «пам’ять». Тож виходить, що дякувати  означає пам’ятати, думати, що само по собі є доволі символічним.

Gracias

В Іспанії та в інших іспаномовних країнах вдячні люди кажуть «gracias». Це слово походить від латинського «gratia», що означає не тільки вдячність та прихильність, а й витонченість, чарівність та красу. В Давньому Римі граціями називали богинь радості, краси та молодості. Отже, вдячність по-іспанськи – це завжди щось миле й красиве.

Дякую

Українці для висловлення вдячності використовують слова «дякую» та «спасибі». «Спасибі» – це російське слово в українізованому варіанті.

В документальних джерелах українське «дякую» відображається з XVI століття. Але насправді це слово є набагато старшим – воно вживалося ще нашими далекими пращурами – праслов’янами. Походження цього слова дотепер є предметом суперечок науковців. Частина мовознавців стверджує, що наше «дякую» є похідним від німецьке слова «danke», яке в свою чергу зазнало змін у вимові близьких сусідів – поляків.

Інші дослідники вважають цю версію поверховою та зазначають набагато ширшу розповсюдженість цього слова у всій Європі, звісно, в дещо  видозмінених формах. Схоже слово є не лише в німецькій мові, але й у голландській, англійській, мовах країн Скандинавії, усіх мовах західних слов’ян та у мові наших сусідів – білорусів. Існують також і в Росії народні діалекти, де для вираження вдячності використовується подібне слово.

Відзначається також спорідненість слова «дякую» з дієсловом «дати» та з його відповідниками в інших слов’янських мовах. Не виключається навіть версія походження цього виразу вдячності ще з давнього санскриту. Тому наше «дякую» можна вважати справді одним з найпрадавніших слів, яке зрозуміють без перекладу майже у всіх європейських країнах.

Зрештою, не так важливо, якими саме словами висловлювати свою вдячність. Головне – не забувати це робити, адже щирі почуття зігрівають душу й розганяють смуток, дарують надію та просто покращують настрій.

Читайте нашу статтю: Магія слова

Магія слова

Часті Питання та відповіді про Міжнародний день «Дякую»

Чи можна дякувати людям без особливого приводу?

Для того, щоб подякувати, привід не обов’язковий. Наприклад, можна сказати дитині, що ви дякуєте Всесвіту за те, що вона у вас є. Або у відповідь на критику керівника на роботі несподівано подякувати йому за увагу та небайдужість.

Чому деякі люди не можуть чи не хочуть говорити слова вдячності?

На це є різні причини. Це може бути звичайна невихованість, а можуть бути приховані психологічні комплекси, невдоволеність життям, депресія.

Чи треба дякувати тим, хто зробив нам боляче?

Існує філософська думка, що всі люди, які трапляються на життєвому шляху, є нашими вчителями. Тому навіть за негативні емоції інколи треба бути вдячними – так ми здобуваємо свій людський досвід. Звісно, що дякувати в такому разі варто тільки подумки.

Які години доби є найсприятливішими для подяки?

Психологи вважають, що найкращий час для подяки – рано вранці. Щойно прокинувшись, варто подякувати Богу чи Всесвіту за здоров’я, родину, затишну оселю — приводів до вдячності у кожного є безліч.

В яких випадках можливо висловити свою вдячність подарунком?

Доречно буде віддячити за гостинність друзям, у яких ми тимчасово зупиняємося, подарувавши солодощі чи цікавий сувенір. В разі запрошення на вечірку в знак вдячності варто принести пляшку хорошого вина або цукерки. А щоб віддячити за тепло близькій людині, не забороняються будь-які подарунки.

Листівки на Міжнародний день «Дякую

Як відзначати Міжнародний день «Дякую»?

Попри те, що Міжнародний день «Дякую» почали відзначати не так давно, це свято встигло стати улюбленим для багатьох людей в різних країнах. Українці теж приєднуються до святкування  11 січня, а як це зробити, кожен  може обрати на свій смак.

Хтось просто намагається скористатися нагодою і подякувати близьким або друзям, а хтось залюбки приймає участь у флешмобах, які часто проводяться в день «Дякую». 11 січня в містах нашої країни можна зустріти веселі молодіжні компанії з плакатами, на яких красується слово «дякую» та з кольоровими повітряними кульками, які дарують зустрічним людям.

Ідею цього доброго свята використовують в школах та навіть дитячих садочках. Важливість ввічливості та вихованості діти пізнають з тематичних театральних постановок, ігор та конкурсів. Також для дітлахів влаштовуються цікаві майстер-класи – як написати «дякую» на  чайній філіжанці, або з вивчення цього слова на різних мовах світу.

Для дорослих, які бажають в цей день повеселитися, чудовим рішенням буде тематична вечірка. Тим більше, що для нас є звичним висловлювати вдячність не лише словами, а й солодощами чи невеличкими сувенірами.  Тому кожен може принести з собою на вечірку шоколад, печиво чи торт. Тепла атмосфера та дружні жарти цього дня теж не будуть зайвими. А головне – пам’ятати про те, що за добрі справи слід завжди дякувати, тоді й охочих допомогти буде набагато більше.

Чому ми любимо цей день? 

На жаль, в наш час деякі люди не мають звички користуватися словом «дякую» в повсякденному житті, а дарма – висловлення щирої вдячності може допомогти в найрізноманітніших ситуаціях і  змінити на краще ставлення інших людей.

«Дякую» – це знак того, що ми не тільки помітили, а й гідно оцінили чиюсь добру справу. Адже людям приємно знати, що їхні зусилля виявилися потрібними та цінними. З іншого боку, вдячність виступає як логічне завершення будь-якої справи, а якщо її ніяк не висловити, виникає відчуття незручності та прикрості.

У людей, нескупих на вдячність, завжди більше друзів та просто хороших знайомих, бо спілкування з ними викликає позитивні емоції. Натомість ті люди, що не звикли дякувати за добру послугу, сприймаються як невиховані і в подальшому навряд чи зможуть розраховувати на допомогу.

Слова вдячності, якщо говорити їх досить часто, сприяють покращенню взаємин в родині або в робочому колективі. Завдяки їм люди відчувають себе більш значущими для інших людей та й просто добрішими. Взявши за звичку висловлювати вдячність, на підсвідомому рівні ми починаємо цінувати все те, що маємо, і отримувати від цього задоволення.

День «Дякую» нагадує про те, наскільки важливими для нас є почуття, які ми висловлюємо цим словом. Тому варто не тільки на свято, а й кожного дня висловлювати людям свою вдячність, адже це почуття є ознакою доброї та шляхетної душі. 

Міжнародний день «Дякую»

Коли будемо відзначати Міжнародний день «Дякую»?

РікДатаДень тижня
202111 січняПонеділок
202211 січняВівторок
202311 січняСереда
202411 січняЧетвер
202511 січняСубота
Copy link