Міжнародний день братів і сестер

Міжнародний день братів і сестер

Що це за день?

Особистість кожної людини формується в родині, і на цей процес впливають не тільки батьки, а й  брати та сестри. Як ніхто інший, вони знають про всі переваги й недоліки один одного, адже разом переживають дитячі проблеми та дорослішають. Зазвичай брати й сестри — це найближчі люди в нашому житті, на допомогу й підтримку яких завжди можна розраховувати. Навіть якщо стосунки з ними складаються непросто, в будь-якому випадку сильний родинний зв’язок неможливо розірвати. Всім братам та сестрам присвячується відносно молоде свято — Міжнародний день братів та сестер, яке відзначається 10 квітня. До цього святкування щороку приєднуються все більше людей в різних країнах.

Схожі події:
👨‍👩‍👧‍👦 День середньої дитини
👨‍👩‍👧‍👦 Міжнародний день сина
👨‍👩‍👧‍👦 День доньки
👨‍👩‍👧‍👦 Міжнародний день сім’ї
👨‍👩‍👧‍👦 День родини

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати Міжнародний день братів і сестер?

Брати й сестри є героями численних давніх легенд та казок. При цьому про ідеальні стосунки між ними йдеться не часто, на відміну від драматичних чи навіть трагічних. Свідченням того, що ці проблеми старі як світ, є  біблійна історія перших рідних братів — Каїна й Авеля.

Вважається, що виток конфліктів між сестрами й братами віддавна полягає в ревнощах до батьків. Кожна дитина боїться виявитися менш розумною чи гарною й отримати менше батьківської любові. Крім того, раніше спадкоємцем більшої частини майна та титулу був старший син. Молодші сини отримували значно менший спадок, а часто їхню долю визначали від народження — це була військова служба або служіння Богу. Доньки ж взагалі не входили до числа спадкоємців, а отримували лише придане при заміжжі. Звісно, такі правила не сприяли дружбі й любові між дітьми в родині.

Взаємозв’язку братів та сестер психологи не приділяли уваги досить довго, на відміну від стосунків батьків з дітьми або партнерських стосунків у шлюбі. Наукові дослідження цієї сфери родинних стосунків почалися лише в XIX столітті. Британський антрополог та психолог Френсіс Гальтон вперше звернув увагу на те, що черговість народження дітей впливає на їхній характер та здібності. В 1874 році, вивчаючи біографії членів Королівського наукового співтовариства, вчений виявив, що кількість первістків серед них — 55%. На початку XX століття теорію того, що первістки  частіше стають видатними особистостями, підтвердив австрійський психолог Альфред Адлер.

Хто такі сиблінги?

Від часів перших наукових досліджень до рідних братів і сестер стали застосовувати термін «сиблінги» або «суродженці» . Його часто можна зустріти в працях психологів, генетиків, соціологів та антропологів. Термін «сиблінги» дозволяє не конкретизувати щоразу стать людини — чоловіча (брат) чи жіноча (сестра), а позначити людей, які мають спільних батьків. 

Роботу Гальтона й Адлера продовжив психіатр та аналітик Карл Юнг. Проте він вважав, що головну роль у формуванні особистості сиблінгів відіграє не черговість народження, а родинна атмосфера, створена батьками. Інший психолог, Вальтер Томан,  присвятив свої роботи впливу родинних позицій сиблінгів на їхнє подальше життя, зокрема, на ставлення до протилежної статі та стосунки в шлюбі.

В подальшому теорія залежності характеристик сиблінгів від черговості їх народження піддавалася сумніву. Проте в 1990-х роках вона знову набула популярності завдяки Френку Салловею — американському психологу, який застосував в дослідженнях метод метааналізу. Результати довели, що черговість народження повніше визначає характер людини, ніж навіть стать, національність чи приналежність до певної соціальної групи.

Так, старші брати й сестри вважаються відповідальнішими та розумнішими за інших — як правило, їхній IQ дещо вищий, ніж у молодших сиблінгів. На старших в родині покладають найбільше сподівань, тому вони зростають більш амбіційними та цілеспрямованими. Середні діти в родині можуть мати риси як старших, так і молодших сиблінгів. Вони частіше йдуть на компроміс та першими відділяються від батьків. Наймолодші — часто безтурботні, бо звикають перебувати під опікою, тому їм важче  долати життєві труднощі та дотримуватися самодисципліни. 

Вважається, що мала різниця у віці між братами та сестрами сприяє конфліктності, натомість значний віковий розрив формує відносини опіки старшого сиблінга над молодшим. На щастя, дорослішаючи, в більшості випадків  брати й сестри перестають конкурувати між собою як за іграшки, так і за батьківську любов. З віком з’являється розуміння того, що брат або сестра нарівні з батьками є найближчими людьми в житті. 

Клаудія Еварт

Для засновниці Міжнародного дня братів і сестер американки Клаудії Еварт її брат Алан та сестра Лізетт  були саме такими близькими людьми. Клаудія була молодшою донькою в родині, тому старша сестра вчила її плавати, готувати печиво, робити зачіски та ще безлічі корисних і цікавих речей. Брат, старший на п’ять років, був скаутом, тож залучав молодшу сестру до походів та навчав виживанню в природних умовах, а одного разу врятував їй життя, швидко зорієнтувавшись в дорожній аварії. 

На жаль, Алан і Лізетт обоє загинули в молодому віці від нещасних випадків. Теплі спогади про них викликали в Клаудії ідею створити окрему традицію, присвячену вшануванню всіх братів та сестер. Його датою було обрано 10 квітня — день народження Лізетт. Незабаром було засновано Фонд дня братів і сестер і подано відповідне звернення до Білого Дому. З боку президента та губернаторів 49 американських штатів свято отримало визнання, а з роками воно стало популярним у всьому світі.  

Міжнародний день братів і сестер в історії

 • 1997
  В штаті Массачусетс зареєстровано Фонд дня братів і сестер.
 • 1999
  Фонд отримав статус некомерційної громадської благочинної організації.
 • 2000
  Президентом США Біллом Клінтоном підписано рішення про визнання свята, присвяченого братам і сестрам.
 • 2012
  Свято привертає увагу провідних засобів масової інформації, YouTube та відомих персон.
 • 2015
  Фонд дня братів і сестер запустив кампанію, спрямовану на те, щоб ООН офіційною резолюцією визнала День братів і сестер.
 • 2019
  В наші дні День братів і сестер став міжнародною подією, розповсюдившись із США на країни Європи, Азії, Африки та Південної Америки.

Часті Питання та відповіді про Міжнародний день братів і сестер

Які брати та сестри разом увійшли в історію як відомі люди?

Серед найвідоміших сиблінгів —Якоб і Вільгельм Грімм, мовознавці, більше відомі широкому загалу як казкарі; Вілбер та Орвілл Райт, винахідники першого літака; Шарлотта, Емілі та Енн Бронте — відомі письменниці; Венера й Серена Уільямс — титуловані тенісистки.

Чи справді батьки люблять всіх своїх дітей однаково?

Згідно з дослідженнями, які провів Каліфорнійський університет, 65% матерів та 70% батьків зізналися в тому, що одного зі своїх дітей вони люблять більше за інших.

Які переваги характеру мають молодші брати й сестри?

Як правило, молодші мають краще почуття гумору, вони товариські, відкриті, творчі екстраверти, на відміну від організованих та серйозних старших братів і сестер.

Наскільки співпадає генотип у рідних братів і сестер?

Ступінь співпадіння ДНК  у сиблінгів зазвичай складає близько 50%, хоч теоретично співпадінь може не бути взагалі, а може бути й 100%, як у випадках з монозиготними близнюками.  Причина полягає в тому, що брати й сестри успадковують від батьків не одні й ті ж гени.

Як впливає наявність брата чи сестри протилежної статі на стосунки з іншими людьми?

Хлопці, які мають старшу сестру, більш схильні до флірту та легше заводять знайомства з дівчатами. Дівчата, які мають брата, відчувають себе впевненіше в спілкуванні з чоловіками.

Як святкувати Міжнародний день братів і сестер?

10 квітня всі брати й сестри намагаються здивувати один одного подарунком, запросити на обід або просто зателефонувати, щоб дізнатися, як справи. Якщо є можливість, чудово провести цей день разом, поділитися дитячими спогадами, разом посміятися чи посумувати. Також існує традиція цього дня публікувати в соцмережах дитячі фото своїх братів та сестер. 

Якщо рідних людей розділяють сварки й непорозуміння, це свято стає приводом для примирення. А у випадку, коли брата чи сестри вже немає в цьому житті, варто присвятити день спогадам про них. Добрими помічниками в цьому стануть родинні фотографії та відео.

Дітям у власній родині слід допомогти організувати веселі розваги, які сприятимуть зміцненню братньої чи сестринської дружби, наприклад, влаштувати спільну фотосесію вдома або на природі. Можна запропонувати їм створити колективний малюнок, який колись стане справжньою сімейною реліквією, разом приготувати щось смачненьке, розважитися спільною грою або переглядом цікавого фільму.

І звичайно, треба розповісти дітям про День братів і сестер та пояснити його значення. Адже чим раніше діти усвідомлять, що стосунки між братами й сестрами мають бути теплими й довірливими, тим більше щасливих днів буде в їхньому житті.

Чому ми любимо цей день? 

Так склалося, що брати й сестри присутні в нашому житті найдовше — з дитинства до старості. В той час, як стосунки з іншими людьми можуть починатися й закінчуватися, зв’язок між братами й сестрами залишається назавжди, попри можливі періоди злетів та падінь у стосунках.

Міжнародний день братів і сестер — це нагадування про те, що є люди, які люблять нас незалежно від обставин та яким ми завдячуємо багато чим — добрими порадами, моральною та матеріальною допомогою в потрібний момент. Особливо зараз, коли життя таке невизначене й дуже швидко змінюється, варто цінувати стосунки з рідними більше, ніж будь-коли. Тому цей день — нагода продемонструвати прихильність і любов своїм братам та сестрам, адже в повсякденних турботах ми робимо це не надто часто.

Міжнародний день братів і сестер дарує людям позитивні емоції, ностальгійні спогади, відчуття причетності до своєї родини та безперервного зв’язку поколінь.  Також він сприяє продовженню вивчення спеціалістами важливих психологічних аспектів у стосунках між братами й сестрами, адже дотепер ця сфера залишається не до кінця дослідженою.

Листівки на Міжнародний день братів і сестер

👉 Розділ Листівки та привітанняЛистівки у ВайберіЛистівки в Телеграмі

Коли будемо святкувати Міжнародний день братів і сестер?

РікДатаДень тижня
202110 квітняСубота
202210 квітняНеділя
202310 квітняПонеділок
202410 квітняСереда
202510 квітняЧетвер
Copy link