Міжнародний день акварелі

Всесвітній день акварелі

Що це за день?

23 листопада – знаменна дата для художників-акварелістів по всьому світі. Адже в цей день відзначається Всесвітній день акварелі (WORLD WATERCOLOR DAY), започаткований відомим мексиканським художником Альфредо Гуаті Рохо. Можна сказати, що цей митець все своє життя присвятив живопису в техніці акварелі та його популяризації у світі.

Всесвітній день акварелі відзначається з 1991 року завдяки зусиллям аквареліста Альфредо Гуаті Рохо. Рохо палко вірив, що акварель може передати красу світу так само яскраво, як і олійні картини. До втручання Рохо багато хто відсував акварель на узбіччя, вважаючи її придатною лише для “дитячих малюнків”. Але сьогодні вона займає гідне місце, а художники з усього світу цінують її чарівність.

Ще кілька атмосферних свят на цю тему:
🎨 День художника України
🎨 Міжнародний день художника
🎨 День перерви на мистецтво

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про ці та всі інші актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати Всесвітній день акварелі?

Назва Aquarelle походить з французької мови та означає «водяниста». Важко знайти людину, яка в своєму житті не малювала акварельними фарбами. Вони легко розводяться у воді, ніжно лягають на папері, дозволяють створювати різноманітні відтінки та чіткі графічні лінії.

Саме тому працювати з цією фарбою навчають з 1-го класу загальноосвітньої школи. Та попри свою доступність та легкість у використанні, акварельні фарби довго завойовували своє місце на теренах образотворчого мистецтва.

Від виникнення до визнання

Вперше акварель з’явилася в Китаї в 2-му столітті нашої ери, як тільки-но було винайдено папір. В Європі малювати цими фарбами почали дещо пізніше, коли папір вже набув значного поширення. Перші малюнки аквареллю в європейських країнах датуються 12 століттям.

Акварельні фарби стали улюбленими для Альбрехта Дюрера – видатного митця, художника ренесансного періоду. З під його пензлика виходили справжні шедеври, виконані за технікою «водяного» живопису. Його авторству належить безліч акварельних композицій, пейзажів та замальовок

В його любові до акварелі Дюрера підтримували і інші художники, проте ще кілька століть поспіль фарба не цінувалася належним чином у світі образотворчого мистецтва.

1804 рік ознаменувався створення першого Товариства акварелістів у Великобританії. Її очолював А.Бенуа – французький та російський митець, художник, художній критик та мистецтвознавець. Під егідою товариства було проведено безліч виставок робіт, виконаних аквареллю. Після цього техніка малювання аквареллю стала поступово утверджуватися у світі образотворчого мистецтва, як самостійний вид живопису.

Заснування Всесвітнього дня акварелі

Перші згадки про окреме свято, присвячене цьому різновиду образотворчого мистецтва, з’явилися в 1991 році. Ініціатором створення Всесвітнього дня акварелі став відомий мексиканський художник-аквареліст Альфредо Гуаті Рохо. Надзвичайно талановитий та відданий цій техніці живопису митець присвятив своє життя поширенню акварелі. Спочатку він заснував та очолив Товариство акварелістів у своїй країні, а потім почав впроваджувати ідею створення подібних товариств в інших країнах світу.

Протягом довгого часу Aquarelle вважалась технікою графічного, а не образотворчого мистецтва. Багато художників того часу ставили цю фарбу на сходинку нижче від олійної. Проте Альфредо відстоював акварельний живопис та ставив його на один рівень з іншими техніками малювання.

 З часом митець створив цілий музей, присвячений малюванню цією технікою, а його намагання створити Всесвітній день акварелі увінчалися успіхом. Вперше це свято відсвяткували 23 листопада 2001 року. З того часу в цей день художники всього світу віддають почесті техніці малювання Aquarelle та проводяться виставки акварельних робіт.

Всесвітньо відомі художники-акварелісти сучасності

Валентина Верлато – італійська художниця чудово володіє технікою малювання акварельними фарбами. Її композиції сповнені численних барв та неповторних емоцій. Вона обожнює малювати різноманітні квіти, пухнасті крони дерев, яскраві пейзажі, столики кафе з відвідувачами. Творіння Валентини чудово передають не тільки кольори, але й настрій добра та теплоти.

Джозеф Збуквич – австралійський художник та виходець з Хорватії. Добре знайомий міжнародній спільноті художників як талановитий аквареліст.

Стів Генкс – на його роботах оживають малі діти та красиві жінки. Його картини пронизані чуттєвістю, іноді, відверто сексуальні та як фотографії реалістичні.

Мері Вайт – майстриня акварельних портретів. Особливо красиво у неї виходять жінки-афроамериканки на фоні квітучих луків.

Т’єррі Дюваль – розробив власну техніку малювання аквареллю, за якою фарба наноситься в декілька шарів. Прискіпливо ставиться до деталей, доводить до бездоганності кожен акцент своєї роботи.

Прафул Савант – всесвітньо відомий індійський художник, лауреат численних міжнародних премій. Червоною ниточкою у його роботах проходить рідна Індія – її яскраве сонце, сповнені суєтності міста, різнобарвні вулиці Делі. Картини Саванта настільки щирі, чуйні та теплі, що закохують в себе з першого погляду.

Всесвітній день акварелі в історії

 • II ст. н.е.
  Вперше акварель з’явилася в Китаї.
 • XII ст.
  Перші малюнки аквареллю в європейських країнах датуються 12 століттям.
 • 1804
  Створено перше Товариство акварелістів у Великобританії.
 • 1991
  Альфредо Гуаті Рохо – відомий мексиканський художник-аквареліст, запропонував створити Міжнародний день акварелі.
 • 2001 23 листопада
  Вперше Міжнародний день акварелі відсвяткували 23 листопада 2001 року.

Часті Питання та відповіді про Всесвітній день акварелі

Кого вітати з Міжнародним днем акварелі?

В цей день вітають художників, що працюють з акварельною фарбою, а також всіх прихильників акварелі.

Що подарувати на день акварелі?

Вибір подарунків, які можна презентувати товаришу, колезі чи одному із членів родини, що малюють чи захоплюються технікою акварелі, доволі широкий. Якщо винуватець свята – художник-новачок, йому обов’язково знадобляться такі предмети, як пензлі, фарби (обов’язково акварельні). Близькій людині можна зробити чудовий подарунок – придбати стіл-мольберт.

Що ж подарувати митцю, у якого вже все є?

Подарунки не обов’язково повинні бути пов’язані з професійною діяльністю. У виборі презенту можна відштовхуватися від особистих якостей художника. Це може бути сертифікат на активну розвагу, запрошення до кафе, смачний подарунок у вигляді солодощів та таке інше.

Як же бути, якщо людина тільки захоплюється технікою акварелі?

Що подарувати їй? Це дуже просто, можна вибрати хорошу картину, виконану акварельною фарбою або запрошення на виставку відомих художників-акварелістів.

Як відзначати Всесвітній день акварелі?

В цей день по всьому світу проводяться виставки відомих художників-акварелістів та митців-початківців, що захоплюються цією технікою. Таким чином техніка набуває ще більшої популярності. Однак, сьогодні це не тільки свято художників, це сімейний день, який можна присвятити культурному розвитку своєму та своїх рідних: відвідати музей, виставку, картинну галерею тощо.

Дуже цікаво це свято можна провести для дітей. Адже хто як не вони першими випробовують на собі ази малювання аквареллю, оскільки це найбезпечніша та найдоступніша фарба, якою діти вчаться малювати тільки-но переступивши поріг рідної школи. В торгово-розважальних центрах проводяться акції з малювання аквареллю для дітей. В школах та закладах розвитку дитини можна започаткувати конкурс на звання кращого художника-аквареліста в певній категорії.

Всесвітній день акварелі дає можливість як художникам, так і аматором заглибитися в цю чарівну техніку. Пропонуємо вам перелік традиційних заходів, які відзначають цей день, і як ви можете долучитися до них:

 • Художні виставки. Галереї по всьому світу проводять спеціальні виставки, присвячені акварельним шедеврам. Це шанс для художників продемонструвати свої роботи, а для глядачів – зануритися у світ акварелі.
 • Флешмоби. У різних містах утворюються спонтанні зібрання або флешмоби, де учасники, озброївшись пензлями та фарбами, прямо на місці оживляють тварин, відомих особистостей або абстрактні думки.
 • Майстер-класи з акварелі. Багато художніх шкіл та громадських центрів організовують майстер-класи як для початківців, так і для професіоналів. Ці заняття чудово підходять для відточування навичок або навіть для того, щоб вперше спробувати малювати аквареллю.
 • В епоху цифрових технологій багато художників використовують соціальні мережі, щоб продемонструвати свій талант. Шукайте хештеги або виклики, пов’язані з Всесвітнім днем акварелі, і беріть участь або просто цінуйте таланти з усього світу.
 • Знижки на товари для творчості. Деякі художні магазини пропонують спеціальні знижки на акварельні матеріали до цього дня, що робить його ідеальним часом для художників, щоб запастися своїми улюбленими брендами, або для початківців, щоб почати працювати.
 • Аукціони дитячого мистецтва Заохочувати юні таланти життєво важливо. Аукціони з дитячими акварельними роботами не лише підвищують їхню впевненість у собі, але й часто спрямовують виручені кошти на благодійні цілі, поєднуючи мистецтво та добру волю.
 • Враховуючи здатність акварелі передавати сутність природи, багато художників виїжджають на природу, встановлюючи мольберти в парках, на берегах озер або гірських вершинах, щоб черпати натхнення безпосередньо з природи.
 • Якщо ви шанувальник акварелі, але не обов’язково художник, знайдіть хвилинку, щоб поділитися своїми улюбленими акварельними роботами або художниками в Інтернеті, допомагаючи поширювати любов до цього унікального мистецтва.

Коли будемо відзначати Всесвітній день акварелі?

РікДатаДень тижня
202023 листопадаПонеділок
202123 листопадаВівторок
202223 листопадаСереда
202323 листопадаЧетвер
202423 листопадаСубота
Copy link