День Жака-Іва Кусто
Що це за день?
Щороку 11 червня увесь світ святкує День Жака-Іва Кусто. Це ім’я відоме кожному, хто хоча б трішки цікавився підводним світом. Великий мандрівник, поціновувач природи та покоритель океану відомий багатьом не тільки своїми досягненнями в області океанографії. Він відзначився як великий режисер, фотограф, автор телевізійних передач, фільмів та книг про підводний світ. Дату 11 червня було обрано не випадково, адже цього дня у 1910 році народився цей видатний вчений та винахідник.
Споріднені події:
🐠 День Коралового трикутника
🐠 Всесвітній день рифа
🐠 Всесвітній день океанів
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.
Як виникла ідея відзначати День Жака-Іва Кусто?
11 червня 2010 року світ відзначав 100-річчя від дня народження Жака-Іва Кусто. Важко знайти людину, яка б не захоплювалася стрічкою про «Підводну Одіссею Кусто» чи не дивилася передачу про безмежні таємниці океану. Ми пам’ятаємо кадри з цим худеньким та рухливим чоловіком.
Сотні тисяч людей продовжує захоплюватися кінематографічними працями видатного дослідника підводних глибин, а людство і надалі використовує його винаходи. День Жака-Іва Кусто – це не просто привід відзначити день народження великої людини, яка зробила надзвичайний внесок у пізнання нашої планети, але й ще раз приділити увагу його надважливим досягненням.
Біографія
Майбутній дослідник, кінематограф та винахідник народився в родині адвоката та домогосподарки у невеличкому французькому містечку під назвою Сент-Андре-де-Кюбзак. Пізніше сім’я переїхала до Парижу та багато подорожувала світом. Ще в дитинстві Жаку-Іву поставили діагноз невиліковного захворювання кишківника, через яке він завжди був худим. Згодом юнак закінчив військово-морську академію та мріяв служити в морській авіації. Та через серйозну аварію хлопець сильно постраждав: переломи на обох руках, серйозні пошкодження на хребті, параліч нижніх кінцівок – це лише основні пошкодження. Проте молодий Кусто не здавався, він почав самостійну реабілітацію під час якої годинами плавав у Середземному морі. Як раз у цей період він винайшов перші підводні окуляри.
Тема підводного плавання захопила Жак-Іва Кусто і згодом він з головою занурюється не тільки у воду, а й у експерименти з виготовлення підводної екіпіровки. І у 1943 році з’являється перший акваланг, який дозволяє знаходитися на глибині до 50 м протягом тривалого часу. Пізніше цей винахід сильно допоможе Кусто у проведенні досліджень глибин світового океану.
У віці 87 років Кусто пережив інфаркт міокарда від якого помер. У 2009 році його іменем було названо острів, що знаходиться в морі Кортеса.
Книги
За період своєї діяльності Жак-Ів Кусто написав близько 10 книг, присвячених проблемам підводного світу. Найпопулярнішими з них є «Живе море», «Життя коралів», «Дельфіни», «Світ океану» тощо. Всі його роботи пройняті великою любов’ю до моря, океану та підводних мешканців. У своїй книзі під назвою «У світі безмовності» він розповідає про свої відкриття та неймовірні таємниці синьої безодні. Робота, написана у співавторстві з сином Филипом Кусто познайомить вас із маловідомими, недослідженими ділянками Тихого та Індійського океанів, розповість про особливості життя акул.
Фільмографія
Книги Жака-Іва Кусто подарували йому всесвітню славу, та ще більше відомим його та його дослідження серед широкого загалу населення Землі зробили його фільми. Так, документальний фільм, що було знято за мотивом книги «У світі безмовності» став переможцем на Каннському кінофестивалі та завоював золоту пальмову гілку. А Голлівуд присудив автору «Оскара» за таку ретельну та самовіддану дослідницьку роботу, представлену широкому загалу глядачів.
Та найбільше запам’яталася робота «Підводна одіссея команди Кусто». Це багатосерійний фільм, який показували на телебаченні багатьох країн світу протягом 20 років. У 1975 році Кусто було визнано «Людиною року» за кількістю нагород в області кінематографу.
Винаходи Жака-Іва Кусто
- Першим винаходом Жака-Іва Кусто стали окуляри для підводного плавання. Він виготовив їх для себе, коли під час пірнання йому постійно потрапляла в очі вода.
- Акваланг. Свій перший ескіз апарату для дихання під водою під назвою «Підводні легені» винахідник створив на звичайній серветці. Перші вироби були невдалими, аж поки в 1943 році разом з інженером Е. Ганьяном Жак-Ів Кусто створив вдосконалений апарат, який назвали аквалангом.
- Камера для фільмування під водою. Оскільки французький винахідник хотів не просто проводити час під водою, а бажав познайомити людей з тими дивами, які відкривав перед ним підводний простір, він поставив перед собою мету створити спеціальну відеокамеру. Крім камери він винайшов підводні фотокамери, лампи тощо.
- Підводне телебачення – це цілий перелік приладів, які дозволяли вести якісні телевізійні знімання під водою. В результаті було створено цілу систему, що складалася з наземної та підводної частин. Це обладнання дозволило команді Кусто здійснювати фільмування на глибині понад 7 кілометрів.
- «Пірнальна тарілка» – апарат у вигляді невеличкого автономного батискафа, у якому вміщалося 2 людини.
- Підводний будинок був створений Жак-Івом Кусто у 1962 році в межах проекту «Преконтинент 1». Для створення такого житла використали металеву цистерну, яку встановили на глибині 10 м. У такому поселенні протягом 7 днів успішно проживало 2 людей. На сьогодні встановлено 3 подібні поселення, одне з яких знаходиться на глибині 100 м.
Дослідження
Будучи великим дослідником морських та океанічних глибин, директором одного з найбільших Океанографічних музеїв, засновником організації з охорони підводного середовища, Жак-Ів Кусто присвятив все своє життя підводному світу. У межах дослідницьких проєктів він проводив дослідження у відкритому океані та проводив фільмування під водою. Для цього була створена спеціальна лабораторія на орендованому кораблі «Каліпсо».
З 1943-го року після винаходу акваланга, починаються тривалі підводні дослідження, що великою мірою розширили знання людства про океанічний підводний світ.
У 1955 році команда Кусто знайшла затонулий корабель, знищений німецькими бомбардувальниками в часи Другої світової війни.
Як відзначати День Жака-Іва Кусто?
В цей день кожен з нас має чудову нагоду більше дізнатися про цього великого французького дослідника, винахідника та кінематографіста шляхом читання його книг, перегляду його фільмів. Завдяки його наполегливій та невтомній праці ми маємо змогу спостерігати за надзвичайними подорожами до морських глибин, познайомитися з новими видами мешканців морського та океанічного дна. Чи варто говорити про те, що подальші знімання під водою стали доступними тільки завдяки винаходам Кусто. А це означає, що через екран телевізора ми можемо спостерігати за дивовижними сценами життя підводного світу.
Якщо ви бажаєте відзначити День Жака-Іва Кусто найкращим чином, зберіть свою родину перед екраном телевізора для перегляду фільму «Підводна одіссея Кусто», «Живе море» чи «У світі безмовності».
Коли будемо відзначати День Жака-Іва Кусто?
Рік | Дата | День |
---|---|---|
2024 | 11 червня | Вівторок |
2025 | 11 червня | Середа |
2026 | 11 червня | Четвер |
2027 | 11 червня | П’ятниця |
2028 | 11 червня | Неділя |
Перевірено редакцією DAY TODAY