День Визволення Києва

День визволення Києва

Що це за день?

«Як тебе не любити, Києве мій» – фраза, з якою погодяться не тільки кияни, але і гості столиці. Київ – велична столиця України, що тішить її мешканців своєю красою та могутністю. Столиця закохує своєю архітектурою та історією. У всі часи українці були готові змагатися за цілісність свого міста, за його свободу та спокій. Сучасний Київ дарує нам мільйон нових можливостей та готовий знайти місце для кожного охочого. Він стає надійною домівкою для сотень тисяч сімей. Під час Другої світової війни Київ був окупований німецькими військами, а заради його визволення своє життя тисячі українців. Щороку, 6 листопада кияни та гості столиці відзначають День визволення Києва.

Інші дні присвячені подіям Другої Світової Війни
🇺🇦 День закінчення Другої світової війни
🇺🇦 День пам’яті та примирення
🇺🇦 День Перемоги (Поминання покійних воїнів)

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про ці та всі інші актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати День Визволення Києва?

Відомо, що операція по визволенню Києва відбулася під час битви за Дніпро. З обох сторін були залучені близько чотирьох мільйонів військовослужбовців. Операцію із звільнення Києва почали штучно прискорювати через наближення 7 листопада – у радянські часи всім відомий день “Великої Жовтневої соціалістичної революції”. На жаль, саме такі жорсткі і безглузді плани спричинили надмірні втрати серед радянських військ, яких можна було уникнути.


Виконання завдання партії будь-якою ціною стало важливіше за людські життя. За 8-10 днів війська мали подолати 200 км відстані та добратися до Лютізького плацдарму. Складним етапом виявилося переформування військ. Для того, щоб відвернути увагу ворога, використовувалися димові завіси. Командири німецької сторони не розпізнали масштаби наступу радянської армії, тому відвели частину своїх військ з-під Києва.

1 листопада 1943 року почалася безпосередня битва за столицю. Спочатку відбувся сорокахвилинна артилерійська підготовка. Радянські війська почали відвертати увагу від Києва, демонструючи значну кількість оперативних резервів на Букрині. В той самий час військо почало активно знищувати оборону ворога.

Була залучена неймовірна кількість гармат та живої сили. Кількість використаної техніки радянською армією були найбільшими за весь час військових дій. Цей потужний удар завдав великих втрат для ворога, внаслідок чого німецькі війська втратили значну кількість живої сили, техніки та озброєння. 

Першу контратаку радянська армія здійснила з Пущі-Водиці й відтоді наступ тривав, а бої точилися аж до самої ночі. 4-го листопада війська відновили наступ і продовжили атакувати ворога.

Ворог не витримав і почав відводити свої війська. 5-го листопада вдалося прорватися до центру Києва. Криваві бої точилися протягом всієї ночі на шосте листопада. О четвертій годині ранку шостого листопада, генерал Москаленко впевнився, що війська повністю заволоділи містом і доповів про звільнення столиці.

Загалом окупація міста тривала 778 днів. Вся операція по визволенню Києва зайняла три місяці. Війська 1-го Українського фронту звільнили столицю України шостого листопада 1943-го року. Потім на честь визволителів було названо станцію метро Героїв Дніпра. Київ було врятовано, але часи відновлення життєдіяльності столиці були тільки попереду.

Цікаві факти

  • У нацистській окупації Київ знаходився 778 днів. Заходи з визволення міста тривали більш ніж 90 днів. Звільнення Києва було частиною Битви за Дніпро, яка стала однією з найкривавіших та наймасштабніших військових операцій за всю світову історію (задіяно близько 4 млн осіб з двох боків, загинуло більш ніж 2 млн). 
  • Наступальна операція почалась рано-вранці 3 листопада 1943 року силами піхоти та танкістів 3-ї гвардійської армії. Воїни пішли на штурм с увімкненими фарами та працюючими сиренами. 6 листопада солдати увійшли до столиці України. 
  • До штурму 3 листопада керівництво Червоної армії вже робило спроби звільнити Київ. Можна сказати, що битва за місто розпочалася 22 вересня із зайняттям Букринського плацдарму. Після цього була ще одна спроба штурмувати столицю, але намагання принесли лише втрати життів та воєнної техніки.
  • Визволення столиці зіграло важливу роль у ході Другої світової, але ця перемога коштувала Радянському союзу смерті понад 30 тисяч воїнів, в той час як німці втратили майже утричі менше людей. У самому місті було зруйновано десятки будівель, усі мости, Успенський собор у Лаврі.
  • Історія визволення столиці України дещо відрізняється від визволення інших великих міст. Цікавий факт: тільки в Києві німецькі окупанти провели евакуацію мирного населення перед боями.

Часті Питання та відповіді про День Визволення Києва

Які втрати живої сили понесли обидві сторони?

Вбитих, поранених і зниклих безвісти в радянській армії було понад 30 тисяч осіб, а у ворога – близько 4-х тисяч.

Скільки мешканців Києва було на момент звільнення столиці?

Загальна чисельність мешканців складала лише десяту частину від довоєнного – 100 тисяч осіб.

23 серпня Європейський День пам’яті жертв сталінізму і нацизму
День підписання пакту Молотова-Ріббентропа, угоди між Сталіним та Гітлером, що запустила механізм Другої світової війни.

Як відзначати День визволення Києва?

  1. В цей день вшановують пам’ять всіх загиблих в операції. До меморіалів приносять квіти, запалюють свічки. У Київському парку Вічної Слави проходить офіційне покладання квітів до Вічного вогню. Високопоставлені урядовці висловлюють слова подяки ветеранам.
  2. Проводиться багато художніх виставок.
  3. Організовуються зустрічі з ветеранами, де вони розказують молодшому поколінню про події Другої світової війни.
  4. У школах заведено проводити низку виховних заходів для учнів з метою поширення історичної пам’яті та вшанування пам’яті.
  5. В Будинках культури влаштовуються концерти дитячими та юнацькими колективами для ветеранів війни.
  6. Не варто забувати привітати, надати увагу, висловити слова подяки ветеранам, особливо, якщо це близька людина. Адже саме вони відвоювали мирне небо для нащадків.

Чому цей день важливий?

Битва за Київ є чи не найяскравішим проявом того, як тоталітарна держава ставилася до свої громадян. Тільки що звільнені з-під німецької окупації українці мусили заплатити кров’ю за те, що просто перебували на окупованій території. Непідготовлених і погано озброєних (а інколи і неозброєних) мобілізованих осіб називали “піджачниками”, бо вони не мали військової амуніції і воювали в цивільному, а використовували їх як “гарматне м’ясо”.

Саме тому в День визволення Києва варто згадати, якою ціною столиця України була звільнена від німецьких військ і чому так важливо мати власну державність, щоб знову не довелося гинути за чужі інтереси.

Коли будемо відмічати День Визволення Києва?

РікДатаДень
20256 листопадаЧетвер
20266 листопадаП’ятниця
20276 листопадаСубота
20286 листопадаПонеділок
20296 листопадаВівторок
Copy link