День швейної машини

День швейної машини

Що це за подія?

Щорічно 13 червня увесь світ відзначає свято з нагоди одного з найважливіших винаходів – День швейної машини. День 13 червня 1790 року, коли в Великобританії була запатентована перша швейна машина, увійшов в історію. Адже цей винахід став надзвичайно важливим у розвитку текстильної промисловості, а швейна машинка з того часу стала неодмінним атрибутом кожної вправної господині. 

Споріднені події:
🧵 Міжнародний день вишивальниць
🧵 Всесвітній день кравців
🧵 Всесвітній день ремісництва
🧵 День працівників текстильної і легкої промисловості

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати День швейної машини?

Попри те, що швейні машини зазнали великих змін та значного розвитку, суперечки навколо таких питань: хто першим винайшов швейну машину чи де з’явився перший винахід, не вщухають і в наші дні. І це не дивно, адже спроби створити пристосування для шиття, здійснювалися різними винахідниками в різних куточках світу майже одночасно. Проте прилади різнилися  деякими технічними властивостями. 

Інколи суперечки про право запатентувати винахід доходили до багаторічних судових справ. Проте є низка винахідників, які доклали найбільших зусиль у розвиток швейної машини, саме про них йтиметься мова нижче.


Перші прототипи

Неймовірно, але факт: одна з перших ідей швейної машинки належить Леонардо да Вінчі. Саме він намалював ескіз приладу ще у середині 15 століття. Проте ще задовго до нього вже існував прилад, який допомагав шевцям прошивати вітрила кораблів.

Проте перший робочий екземпляр, найбільше схожий на сучасний швейний апарат, у якому використовувалася голка з вушком біля гострого кінчика, був сконструйований та запатентований Карлом Візенталем у 1755 році. Це було невелике пристосування, яке повторювало технологію ручного шиття. 

13 червня 1790 року була запатентована конструкція швейної машини для пошиття вітрил та шкіряних виробів. Саме цю дату обрали для святкування Дня швейної машинки.

Еволюція швейної машинки

У першій половині 19 століття над конструюванням швейної машини працював кравець із Австрії Йозеф Мадершпегер. І його праця мала плідний результат: він взяв на озброєння ідею з голкою від Візенталя та створив машинку, яка робила близько ста стібків в хвилину.

Дещо швидший агрегат розробив французький новатор Бартелемі Тімон – його машинка була спроможна робити до 200 швів на хвилину. Завдяки вдалій розробці та отриманому патенту, Бартелемі Тімон започаткував першу мануфактуру з виробництва швейних машин. Однак такий хід подій сильно обурив шевців, які побоювалися втратити роботу через появу швейних машинок.

В цей самий період багато винахідників працювало над виготовленням своїх екземплярів. Так, з’явилися швейні такі швейні машинки:

  • Прилад Джона Фішера з човниковим швом.
  • Однонитковий апарат з можливістю виконання крученого ланцюжкового шва – винайдений Джеймсом Гібсом.
  • Швейна машинка для пошиття взуття, яка застосовувалася для пришивання верхньої частини до підошви. 
  • Прилад з зигзагоподібним стібком для надійної фіксації країв шва.

Проте найбільший вклад у подальший розвиток швейних машинок зробив американський винахідник Еліас Хоу. Його швейна машинка могла робити до 300 стібків на хвилину і виконувала човникові шви. Проте прилад мав свої мінуси. Наприклад, голка рухалася у горизонтальному напрямку, коли тканину потрібно було розташовувати вертикально. Пізніше Еліас Хоу почав продавати право на використання своєї швейної машини у Великобританії.

Швейні машинки наших днів

Подальші зразки швейних машин були вдосконаленими примірниками винаходу Хоу. Проте одним з найкращих та найпопулярніших варіацій стала швейна машинка Айзека Зінгера. Підприємець та винахідник не тільки запатентував свій винахід, але й створив цілий бренд, який є популярним і дотепер.

Машинка Зінгера зазнала багатьох змін, нововведень та значної модернізації, таким чином були усунені найбільші недоліки швейних приладів того часу. У результаті кропіткої праці з’явився зручний, надійний та недорогий продукт, який могла отримати кожна домогосподарка.

Цікаві факти про швейні машинки

  • Ісак Зінгер був не тільки хорошим інженером та винахідником, але й відмінним маркетологом. Він відразу зрозумів, що до його цільової аудиторії в основному належать жінки, тому намагався надати їм вичерпну інформацію про новий швейний агрегат. Проте в ті часи не було періодичних видань для жінок, проте кожна господиня читала релігійні трактати. Саме тому було вирішено вкладати рекламні листівки до церковних видань. Зазвичай на таких листівках було зображено індіанку, яка сидить за швейною машиною. Це спонукало білих жінок думати: «Якщо вже ця дикунка зрозуміла, як користуватися цим агрегатом, то нічого складного в ньому нема».
  • Вартість перших швейних машинок перевищувала 100 доларів, а це був тримісячний бюджет середньостатистичної американської родини. Тому Зінгер почав продавати дорогі швейні прилади у розстрочку.
  • У 1855 році компанія Зінгер продавала до тисячі швейних машин на рік, а вже через 20 років продажі виросли в 200 разів. Через великий обсяг продаж вдалося знизити вартість пристрою в 10 разів.
  • В кінці 19 століття одна англійська кравчиня могла пошити за день 24 сорочки. Три дні вона вимушена була працювати тільки для того, щоб оплатити оренду швейної машини.
  • В часи, коли в магазинах було важко знайти готовий одяг, швейна машинка була найкращим подарунком.

День швейної машини в історії

  • 1755
    Перший робочий екземпляр, найбільше схожий на сучасний швейний апарат, у якому використовувалася голка з вушком біля гострого кінчика, був сконструйований та запатентований Карлом Візенталем.
  • 1790 13 червня
    Запатентована конструкція швейної машини для пошиття вітрил та шкіряних виробів.
  • 1850
    З’явилася перша швейна машина Айзека Зінгера.

Як відзначати День швейної машини?

Якщо ви досвідчений кравець, попробуйте попрацювати з клаптиком тканини без швейної машини. Це може здатися дивним, адже вже давно нема потреби шити руками. Проте, коли ви закінчите, ви зрозумієте, наскільки важливою є швейна машина. А якщо ви ніколи не мали справу з цим пристроєм, якраз час розпочати. Попросіть у своєї мами чи бабусі стару швейну машину, знайдіть просту викройку та спробуйте себе у ролі швачки.

Хоча сьогодні нема нагальної необхідності шити собі одяг, адже в магазинах багато хороших та недорогих речей. Проте День швейної машини є важливим з огляду на історію розвитку ткацької промисловості. І беззаперечно, його святкують всі, хто працюють у цій галузі.

Коли будемо відзначати День швейної машини?

РікДатаДень
202513 червняП’ятниця
202613 червняСубота
202713 червняНеділя
202813 червняВівторок
202913 червняСереда
Позначки:
Copy link