День пам’яті святої Агати

День пам’яті святої Агати

Щорічно 5 лютого відзначається християнське свято – День пам’яті святої Агати (Агафії). Ця дівчина перенесла немало страждань за віру під час гоніння на християн, за що її справедливо називають святою мученицею.

Дивіться також: День пам’яті великомученика Димитрія Солунського та День пам’яті священномученика Климента Римського

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Свята Агата народилася на італійському острові Сицилія, а саме в місті Катанія або Палермо, 8 вересня 235 року. За місцем проживання Агату ще звуть Катанійською або Сицилійською. Відомо, що її родина була шляхетною та знаменитою. Агата була надзвичайно проникливою і дуже чітко вміла розрізняти істинне від лихого. Дівчина виросла вродливою, мала багато залицяльників, проте вирішила залишитись цнотливою, присвятивши себе Богові. Серед тих, кому відмовила Агата, був сенатор Квінтіан. Він люто зненавидів святу Агату, тому під час гонінь на християн довів тортурами дівчину до смерті. Так, за його наказом їй відрізали груди. Святій Агаті тоді було лише 25 років (5 лютого 261 року).

Під час гоніння на християн місцевий сенатор-язичник наказав своїм воїнам привести до нього Агафію і намагався нечесним шляхом залучити її до язичництва, але Агафія відмовилася. «Легше пом’якшити камінь і розтопити залізо, ніж переконати цю дівчину» – казали про неї. За непослух вона була засуджена до жорстоких тортур, однак пізніше, після усіх перенесених мук, до Агафії явився апостол Петро і вилікував всі її рани. Побачивши зцілення Агафії, розлючений сенатор розпорядився продовжити тортури. Того ж дня у місті трапився великий землетрус, і перелякані мешканці стали вимагати припинити знущання над Агафією. Після жорстоких мук Агафію повели в темницю, де вона мирно померла. 

Через рік після смерті Агафії вулкан Етна прокинувся і почав вивергати велике полум’я і розтоплену лаву. Налякані жителі міста вбачали близьку смерть і кинулися до могили Агафії, взяли з труни її одяг, щоб захиститися від вогню, і виверження вулкану припинилося. Тому св. Агафія також вважається захисницею від пожежі.

Життя цієї мучениці – яскравий приклад стійкої віри у Бога, яка дарує нам сили терпляче переносити всі страждання і знегоди життя, не втрачаючи духу. 

Прикмети на День пам’яті святої Агати

  • Агата Катанійська вважається захисницею від природних катастроф, раку грудей, захищає закатованих людей.
  • У день святої Агати заведено освячувати сіль, хліб та воду.

Численні твори мистецтва присвячені Агаті, найчастіше її зображують у з оголеними грудьми й знаряддями для тортур.

Позначки:
Copy link