
День народження соломинки для коктейлів
- Що це за подія?
- Як виникла ідея відзначати День народження соломинки для коктейлів?
- День народження соломинки для коктейлів в історії
- Часті Питання та відповіді про День народження соломинки для коктейлів
- Як святкувати День народження соломинки для коктейлів?
- Чому ми любимо цей день?
- Коли будемо відзначати День народження соломинки для коктейлів?
Що це за подія?
Соломинка для коктейлю, зазвичай виготовлена з пластику, — неймовірно розповсюджена в світі річ. Ми користуємося нею, коли п’ємо каву на ходу, смакуємо екзотичний коктейль чи свіжий смузі на сніданок. Соломинка здається нам абсолютно непомітною, звичною та безпечною. З іншого боку, вона входить до першої п’ятірки предметів пластикового сміття, що забруднюють світовий океан. 3 січня — відповідна дата для того, щоб дізнатися історію соломинки, адже саме цього дня вона святкує свій день народження.
Читайте також:
🥤День винахідника і раціоналізатора України
🥤День народження бляшанки
Почитайте історію виникнення подій та дізнайтеся – чому слово «спам» зобов’язане своєю появою саме бляшаній консервній банці, а також хто такі фішефілісти та філолідиїсти.
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.
Як виникла ідея відзначати День народження соломинки для коктейлів?
Соломинка для коктейлів – один з найстарших за віком столових приборів в історії людства. На розкопках шумерських міст та гробниць археологи знаходили тонкі трубочки, виготовлені з золота або срібла.
Перші соломинки
Вік цих виробів – приблизно 3000 років до нашої ери, тож логічно припустити, що більш прості варіанти – з дерева, або з порожнистих рослинних стебел існували задовго до знайдених. Вчені стверджують, що давні шумери використовували соломинки для смакування пивом. Під час ферментації цього напою тверді часточки опускалися донизу посудини, тож соломинки ставали в нагоді, щоб не скаламутити рідину.
В країнах Південної Америки люди користувалися бомбільями – дерев’яними або металевими трубочками. Через них місцеві жителі здавна пили відомий і зараз напій — чай мате. Форми бомбільї є різноманітними в усіх народів, для яких мате є традиційним національним напоєм. Наприклад, існують спіралевидні бомбільї – їх винайшли чилійці. Але для пиття мате можуть використовуватися і звичайні пустотілі рослинні соломинки.
Марвін Стоун та поштова марка
Сучасна історія соломинки для коктейлю почалася з того, що американцю Марвіну Стоуну одного разу не сподобався його улюблений коктейль. Волокна з натуральної житньої соломинки потрапили до напою та зіпсували його смак. Намагаючись вирішити проблему, чоловік взяв олівець, обгорнув його папером по спіралі та скріпив отриману паперову трубочку клеєм. Пити через неї було досить зручно, але треба було робити це дуже швидко – папір розмокав і втрачав форму.
Марвін увійшов в азарт та спробував покрити папір парафіном. Звісно, тепер трубочка довше розмокала, але все одно недостатньо довго для можливості посмакувати коктейль.
Через кілька днів Стоун отримав бандероль з яскравою поштовою маркою. Марка була з манільського паперу – дуже щільного, бо до його складу входили волокна манільської пеньки. Підприємець зрозумів, що саме з такого матеріалу мають вийти чудові соломинки.
Залишалося тільки визначитися з діаметром майбутніх виробів. З ширшої соломинки пити легше, але до неї можуть потрапляти кісточки з лимонів чи апельсинів, сік яких часто додавали до коктейлів. Тому діаметр трубочки вирішено було зробити трохи меншим за розмір лимонної кісточки.
3 січня 1888 року Марвіном Стоуном цю інновацію було запатентовано. Вже через два роки виробництво соломинок приносило йому хороший прибуток. При цьому трубочки виготовляли вручну і тільки згодом процес став автоматизованим.
Донька Джозефа Фрідмана
У 1930-х роках житель Сан-Франціско Джозеф Фрідман удосконалив творіння Марвіна Стоуна – вигадав гофровану частину соломинки. А призвела до цього теж випадковість – його маленькій доньці було незручно пити з високої склянки з прямою трубочкою. Відтоді вона стала зручною для всіх – могла згинатися в будь-якому напрямку та при цьому вільно пропускати рідину.
Отримавши в 1937 році патент на свій винахід, Фрідман покинув роботу рієлтора та став виготовляти гнучкі паперові соломинки на обладнанні, яке теж вигадав сам. Перше значне замовлення надійшло лише в 1947 році. Замовником стала лікарня – напувати лежачих хворих за допомогою трубочки було набагато зручніше. Та вже незабаром на хвилі популярності газованих напоїв у США зручність соломинки оцінили всі, а Джозеф Фрідман став мільйонером.
Прозорі соломинки Отто Дайфенбаха
В другій половині минулого століття американець Отто Дайфенбах вигадав соломинку з прозорого целофану. Як зазвичай це буває, ідея з’явилася випадково – при накручуванні на прутик обгортки від пачки сигарет. Дайфенбах сам спроектував станок та став виробляти соломинки. Так само, як і Фрідману, цей бізнес приніс йому мільйони.
З появою пластику соломинки стали вражати кольорами й формами, світитися в темряві та навіть грати музичні мелодії. Але пластик забруднює природу, тому зараз у світі проводяться кампанії щодо зменшення використання пластикових трубочок для коктейлів.
День народження соломинки для коктейлів в історії
-
1906З’явилася автоматичний пристрій для виробництва паперових соломинок.
-
1960 ?Пластик приходить на заміну паперу і трубочки для коктейлів теж стають пластиковими.
-
2015Морський біолог Крістін Фіггенер зняла відео про те, як дослідницька група рятує морську черепаху, в ніздрі якої застрягла пластикова соломинка. Це відео набрало 35 мільйонів переглядів.
-
2016Франція стала першою країною, яка ввела заборону на виробництво та використання пластикових столових приборів, в тому числі й соломинок. Перехідний період тривав до 2020 року.
-
2019В Каліфорнійських ресторанах пластикові трубочки для коктейлів почали давати відвідувачам лише за вимогою, за замовчуванням користуються паперовими.
-
2020У Великобританії заборонили пластикові соломинки. Також під заборону потрапили ватні палички з пластиковою основою.
Часті Питання та відповіді про День народження соломинки для коктейлів
Будь-які напої чи коктейлі, які п’ють повільно, не тримаючи склянку в руках. Холодні – для того, щоб не зігрівати їх долонями, гарячі – щоб не обпекти пальці. Наприклад, коктейль з льодом або гарячий глінтвейн.
Цей період складає від 100 до 500 років, тобто найперші пластикові соломинки, вироблені в 60-х роках минулого століття, досі цілі.
Якщо коктейль складається з кількох різних шарів, які треба пити по черзі, тоді додаються дві соломинки з різними довжиною та діаметром. Існують коктейлі, які треба постійно перемішувати – для цього й додається друга соломинка. Третя причина – щоб пити коктейль удвох.
Багато великих компаній у світі знову повертаються до паперових соломинок. Втім, ідея піддається критиці – вважається, що людям з інвалідністю зручніше й безпечніше користуватися соломинками з пластику.
Так, існують. Це соломинки з силікону, бамбуку, скла та металу. Вони не забруднюють довколишнє середовище та не менш зручні у використанні, ніж одноразові.
Як святкувати День народження соломинки для коктейлів?
У світі відзначають це свято веселими вечірками з коктейлями, які, звичайно, треба пити через соломинку. Проводяться яскраві шоу, де бармени діляться рецептами напоїв та демонструють їх оригінальну подачу.
Натомість, організації – захисники навколишнього середовища цього дня акцентують увагу суспільства на необхідності замінювати пластикові соломинки на паперові або багаторазові.
В Україні той факт, що звичайна соломинка для коктейлів має свій день народження, для багатьох є дивиною. Зазвичай історії таких буденних речей виявляються несподівано цікавими. Тож не зайвим буде розповісти дітям про те, як виникла соломинка – це розширить їх світогляд та розважить юних любителів смачних напоїв.
Ну й звісно, цей день варто провести весело і з задоволенням – вранці випити через соломинку сік, вдень мінеральну воду, а ввечері приготувати собі улюблений коктейль. Це чудова нагода навіть влаштувати вечірку з коктейлями та запросити друзів.
Щоб хоч трохи зменшити кількість пластику в побуті, можна придбати багаторазові соломинки для коктейлів. Найдовговічнішими з них вважаються металеві, а найлегше утилізуються бамбукові.
Чому ми любимо цей день?
Соломинка для коктейлів – насправді корисний винахід. При її використанні зуби не контактують з напоєм. Це важливо, адже не всі смачні соки або напої корисні для зубної емалі – деякі руйнують її.
Якщо в коктейлі присутні кісточки від фруктів чи листочки запашної м’яти – соломинка дозволить насолодитися приємним смаком без сторонніх домішок. З соломинкою пити улюблений напій в дорозі – не проблема. Недарма навіть соки в герметичній упаковці продаються разом із соломинкою.
Цей винахід відіграв важливу роль в промисловості взагалі. З 1928 року інженери-електрики почали використовувати принцип спіральної намотки в радіоприладах. Вони запозичили його саме в паперової соломинки Марвіна Стоуна. Відтоді цей метод використовується в електричній, текстильній та медичній промисловості.
Вдосконаленню соломинки немає меж і цим вона слугує на користь науково-технічного прогресу. Наприклад, у 2006 році в Данії винайшли соломинку, з якою можна пити воду з будь-якої водойми. Всередині знаходяться численні сучасні фільтри. Кожна така соломинка може очистити кількасот літрів води. Винахідники назвали своє творіння «Соломинкою життя» та планують забезпечити ним найбідніші країни світу.
Тому ми любимо цей день не лише за його легкий, оптимістичний настрій, а й за цікаву можливість дізнатися щось нове про такий звичний побутовий предмет.
Коли будемо відзначати День народження соломинки для коктейлів?

Рік | Дата | День |
---|---|---|
2025 | 3 січня | П’ятниця |
2026 | 3 січня | Субота |
2027 | 3 січня | Неділя |
2028 | 3 січня | Понеділок |
2029 | 3 січня | Середа |