День літнього сонцестояння

День літнього сонцестояння

Що це за подія?

Червень — квітуча пора, яка обіцяє нам ще багато теплих і світлих днів попереду. Саме в червні завдяки одній з головних подій астрономічного календаря — літньому сонцестоянню (Summer Solstice)— мешканці Північної півкулі можуть насолодитися найдовшим днем та найкоротшою ніччю у році. Червневий сонцеворот здавна був важливим культурним феноменом для багатьох народів і залишається таким досі. Літнє сонцестояння настає, коли Північний полюс Землі досягає максимального нахилу в бік Сонця, яке займає найвище з можливих положень на нашому небосхилі.

У 2025 році найдовший день будемо мати 21 червня, а взагалі, в залежності від року, дата літнього сонцевороту коливається в межах з 20 до 22 числа першого місяця літа. 

Схожа подія:
🌞 День зимового сонцестояння

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати День літнього сонцестояння?

Без сонячного світла й тепла наша прекрасна планета втратить життя і перетвориться на мертву крижану пустелю. Якимось дивним чином це розуміли ще в прадавніх культурах, хоч люди тоді й не мали наукового підґрунтя для усвідомлення надважливої ролі Сонця. 


Давній Єгипет

Так, домінуючою фігурою серед найвищих богів Древнього Єгипту вважався бог Сонця Ра, а в час правління фараона Ехнатона було прийнято культ Атона — втілення Сонця, творця та годувальника всього живого. В індуїзмі теж є сонячний бог — Сур’я, божественний творець денного світла. Щоденна мантра віруючих індусів, яку вони читають на світанку, присвячена саме Сур’ї.  Взагалі, звернувшись до будь-яких релігій найдавніших часів, легко помітити, що чи не в кожній з них  сонячні божества відіграють верховну роль в пантеоні.  

Не дивно, що при такій пошані до світила, люди завжди надавали великого значення подіям сонячного циклу, особливо таким помітним, як дні сонцестояння. В Єгипті цей період знаменувався появою на небі зірки Сіріус та повноводдям Нілу, тобто надіями на майбутній врожай. В Китаї в дні літнього сонцевороту вшановували землю, жіноче начало та енергію інь. 

Месопотамія

На відміну від інших, давні мешканці Месопотамії не вважали найдовші літні дні святковими — для них це були дні жалоби, адже літнє сонцестояння означало настання сильної спеки, голоду та хвороб. Це був час нещадного Нергала — бога війни та епідемій.  Натомість бог плодючості Таммуз в цей період кожного року символічно помирав.

Давня Греція

Для давніх греків літнє сонцестояння означало час нового починання, нових сил і рівності. Стародавні календарі свідчать про те, що цього дня в Афінах наставав Новий рік, і починався зворотній відлік до Олімпійських ігор, які стартували в перший день повного Місяця після літнього сонцевороту. В найдовший день у році раби отримували рівні права з вільними громадянами і могли насолоджуватися масовими гуляннями, бенкетами та іграми, бо якраз тоді греки святкували фестиваль Кронії на честь титана Кроноса, за часів якого на Землі нібито була Золота доба.

В Древньому Римі літній сонцеворот співпадав із вшануванням богині Вести — Весталіями. Веста була богинею родинного вогнища, покровителькою заміжніх жінок, шлюбу та невинних дівчат. За кілька тижнів до сонцестояння храм Вести відкривався для всього жіноцтва і це був єдиний період у році, коли жінки могли робити жертвоприношення. Жертви були як досить кривавими — у вигляді ще не народжених телят, так і звичайними — спеціальними пирогами, приготованими на воді зі святого джерела.    

Північна Америка

Корінні племена індіанців Північної Америки відзначали червневе сонцестояння ритуальними танцями на честь Сонця. Приміром, народ сіу мав ритуал під назвою «танок погляду на Сонце». Це був танець в ритуальному колі, в центрі якого знаходилася тополя. Дерево вважалося поєднальною ланкою між небом та землею, а тіла танцюристів вкривали різнобарвні малюнки. Червоний колір символізував Сонце, синій — небо, білий — світло, жовтий — блискавку, а чорний — ніч.

Скандинавія

Особливо радісно літнє сонцестояння сприймали народи країв з холодним кліматом, де пережити сувору зиму було досить нелегко.  Населення Скандинавії відзначало настання теплої пори ритуальними трапезами та великими вогнищами, які втілювали в собі жар Сонця. Войовничі вікінги планували військові походи та укладали більшу частину своїх торговельних і правових угод саме в цей період, бо він вважався часом великої сили. 

Кельти

Кельти мали у червневий сонцеворот свято Літи — середини літа. Це був радісний час для пісень, танців, розваг та ритуалів, пов’язаних з вогнем і водою. Люди прикрашали себе й свої оселі вінками й гірляндами з квітів і трав, які саме набували цілющої сили. Також в ці дні було прийнято гуляти весілля. Взагалі період літнього сонцестояння для кельтів був чарівним часом, коли звичайні закони природи призупиняли свою дію, духи та феї легко контактували з людьми, а люди могли виходити за рамки звичних обмежень свого світу.

Існує припущення, що кельтські друїди в день літнього сонцестояння свої ритуали проводили в Стоунхенджі — прадавній мегалітичній споруді, призначення якої залишається загадкою, але при цьому вона є надзвичайно точним астрономічним календарем. На світанку найдовшого дня Сонце сходить просто над П’ятковим каменем Стоунхенджу і його перші промені освітлюють центр споруди.

Слов’яни

Нашими слов’янськими предками – язичниками у літнє сонцестояння вшановувався бог Купало, який опікувався красою, молодістю, коханням та шлюбом. Природні стихії — вогонь і вода були головними атрибутами свята. Молоді хлопці й дівчата перестрибували через багаття, пускали вінки за водою, співали пісень та влаштовували обрядові хороводи. Трави й росу, зібрані на світанку, застосовували як надійні ліки,  а ще це був час магії, коли можна зустрітися з лісовиком, мавкою, русалкою та іншою нечистою силою. 

День літнього сонцестояння в історії

  • 1350 до н.е.
    Єгипетський фараон Ехнатон запровадив сонячний монотеїзм, тобто віру в єдиного бога Сонця — Атона. Щоправда, після смерті цього правителя єгиптяни знову повернулися до своїх традиційних вірувань з великою кількістю різних богів.
  • 1903
    Шведським композитором Хуго Альвеном написано рапсодію «Торжество літнього сонцестояння», яка стала популярним оркестровим твором, широко відомим під назвою «Шведська рапсодія».
  • 1981
    У Фербенксі на Алясці в дні літнього сонцестояння розпочався перший Фестиваль опівнічного сонця (в цей період воно там світить цілодобово). З тих пір щорічна програма фестивалю включає в себе бейсбольні матчі, змагання яхтсменів, видобування золота, барбекю та інші розваги.
  • 1989
    В місті Сіетл, що в штаті Вашінгтон, пройшов перший червневий Парад сонцестояння Фремонта (одного з районів Сіетла). Парад являє собою костюмовану ходу з музикою, танцями й веселощами та відкриває Фремонтський ярмарок. Відтоді захід відбувається кожного року.
  • 2014
    В ісландському місті Рейк’явік з 20 по 22 червня було проведено перший захід Secret Solstice (Таємне сонцестояння) — фестиваль музики, а також скандинавської релігії та міфології. Цей фестиваль став щорічною подією, яка збирає багато туристів.
  • 2020
    Літнє сонцестояння в Стоунхенджі в зв’язку з пандемією вперше транслювалося онлайн.

Часті Питання та відповіді про День літнього сонцестояння

Чому дні в період літнього сонцестояння не являються найспекотнішими, адже в цей час Земля отримує найбільше сонячного світла?

Зазвичай літні температури досягають свого піку приблизно через шість тижнів після червневого сонцевороту. Це пов’язано з тим, що значну частину планети вкриває вода, яка має високу теплоємність, а отже, для її нагріву потрібен певний час.

Чи правда, що в день червневого сонцестояння світанок настає найраніше, а сідає Сонце найпізніше?

Попри поширену думку, насправді це не так. Найраніший світанок маємо за кілька діб до самого сонцестояння, а найпізніший захід Сонця — за кілька днів після.

Як трансформувалися язичницькі святкування літнього сонцестояння з прийняттям християнства?

В християнській релігії на 24 червня припадає день народження Іоанна Хрестителя — відомого проповідника й пророка. Тож свято літнього сонцевороту для християн є днем вшанування Святого Іоанна. 

Яку дату правильно вважати початком літа — 1 червня чи день сонцестояння?

Залежно від того, з точки зору якої науки сприймати це поняття. 1 червня — початок календарного літа, а сонцеворот знаменує початок літа астрономічного, яке триває аж до дня осіннього рівнодення, тоді як календарне літо закінчується 31 серпня. 

В яких країнах свято літнього сонцестояння є одним з найпопулярніших?

Для мешканців європейських країн, таких як Швеція, Фінляндія, Данія, Норвегія, Литва, Естонія та Латвія день літнього сонцевороту традиційно є одним з найулюбленіших свят (на другому місці після Різдва).

Як відзначати День літнього сонцестояння?

  • Прекрасно, якщо є можливість провести літнє сонцестояння в одному з тих місць, які мають споконвічні традиції або цікаві святкові програми, присвячені цій події. Проте вдома теж цілком можливо влаштувати собі справжнє свято, приміром, зустріти сам момент сонцестояння за місцевим часом надворі, спостерігаючи за небом.
  • Взагалі цей день варто присвятити сонячному світлу та свіжому повітрю, для цього якомога більше часу слід провести на природі — зібрати букет квітів у саду, сплести вінок, посадити дерево чи інші рослини. Приємна робота по догляду за садом чи городом теж буде доречною.
  • Вода — невід’ємна стихія літнього сонцестояння, тож за можливості слід відвідати річку, озеро чи морський пляж. Біля водойми завжди простіше знайти внутрішній спокій — можна поплавати чи просто посидіти на березі, насолоджуючись краєвидом, або збудувати піщаний замок, згадавши дитинство.   
  • 21 червня — чудовий день для вечірки з друзями. Цікаво буде приготувати страви з овочів та фруктів, що за формою й кольором нагадують Сонце, а увечері розпалити багаття, адже саме вогонь — найважливіша частина традицій цього дня.  

Чому ми любимо цей день? 

Передусім цей день є святом торжества світла, в тому числі внутрішнього. Кожному хочеться відчути певне духовне оновлення та просвітлення по аналогії з Сонцем, що саме переживає  кульмінацію свого руху до найсвітлішого дня. 

Літнє сонцестояння — це початок літа, тобто період надій і щасливих сподівань на довготривалу теплу й сонячну погоду, і не тільки за вікном, а й у душі.  Зазвичай в цей період ми схильні будувати плани щодо відпочинку, подорожей, позитивних змін у житті.  Наприклад, влітку ми найчастіше починаємо перепланування й ремонти в оселі, змінюємо свої звички щодо харчування (адже навколо так багато свіжих овочів, ягід і фруктів), а також щодо фізичної активності,  бо ніщо не заряджає енергією краще, ніж спортивні вправи на свіжому повітрі. 

Оскільки момент сонцестояння — це завжди початок нового циклу, то й для нас це слушний час спробувати щось нове, побувати в незнайомих місцях, чомусь навчитися, тим більше що літо надає для цього багато можливостей. Час літнього сонцестояння неможливо не любити, адже це світлий, позитивний і обнадійливий період у природі та в житті людей.   

Коли будемо відзначати День літнього сонцестояння?

РікДатаДень тижня
202420 червняПʼятниця
202521 червняСубота
202621 червняНеділя
202721 червняПонеділок
202820 червнявівторок

Перевірено редакцією DAY TODAY

Copy link