Астрономи виявили майже ідеальну сферу залишку наднової

Астрономи виявили майже ідеальну сферу залишку наднової

Астрономи зафіксували незвичайне космічне явище — залишок наднової зорі, який має майже ідеальну сферичну форму. Новий об’єкт, що знаходиться на околицях Чумацького Шляху, отримав назву Telios, що грецькою означає «досконалий». Втім, науковці поки що не можуть точно визначити, де саме він знаходиться, наскільки великий і як саме утворився – тобто практично нічого про нього не знають.

Залишок наднової, офіційно позначений як G305.4–2.2, був виявлений за допомогою радіотелескопа Australian Square Kilometre Array Pathfinder (ASKAP) у рамках проєкту Evolutionary Map of the Universe. Цей об’єкт представляє собою хмару газу і випромінювання, яка виникла після вибуху зорі.

Хоча більшість залишків наднових мають приблизно сферичну форму — через характер вибухів, що поширюються у всі боки — об’єкти з майже ідеальною симетрією є вкрай рідкісними. Саме такою є Telios, яку дослідники назвали «одним із найсиметричніших галактичних залишків наднових, відомих науці».


Фото arxiv.org

Telios є винятково тьмяним об’єктом, що ускладнює визначення його віку, відстані від Землі та розміру. Зазвичай такі залишки або ще дуже молоді, або вже сильно розсіяні й старі. У випадку Telios вчені схиляються до першого варіанту — її ідеальна форма свідчить про те, що вона, ймовірно, ще не встигла втратити симетрію.

На основі доступних даних, відстань до об’єкта може сягати від 7 170 до 25 100 світлових років, а його діаметр — від 45,6 до 156,5 світлових років. Це означає, що Telios може бути в десятки разів більшим за всю нашу Сонячну систему.

Хоча схожі сферичні залишки вже спостерігали в карликових галактиках (наприклад, SN1987A та MC SNR J0509–673 у Малій Магеллановій хмарі), у межах Чумацького Шляху вони залишаються рідкістю.

Існують два основні механізми формування таких об’єктів: колапс ядра масивної зорі (як у червоних гігантів) або спалах типу Ia — наднова, що виникає внаслідок вибуху білого карлика у подвійній системі. Telios, ймовірно, має саме тип Ia, адже такі вибухи частіші за межами галактичної площини, де червоні гіганти трапляються рідше.

Втім, дослідники наголошують: остаточних доказів немає. Вони не змогли знайти залишки зірки-попередника у центрі хмари, що зазвичай дозволяє точно визначити тип наднової.

Залишок Telios розташований нижче галактичної площини — області, де концентрується більшість об’єктів нашої Галактики, включно з Сонячною системою. Це також ускладнює визначення точного положення і властивостей об’єкта. Проте вчені впевнені: він є частиною Чумацького Шляху.

Дослідники планують провести нові, більш чутливі та високоточні спостереження, щоб краще зрозуміти природу цієї «досконалої сфери». Вивчення таких об’єктів може допомогти не лише в дослідженні еволюції наднових, а й у загальному розумінні структури та історії нашої галактики.

Стаття була цікавою?

Оцініть цю статтю!

Середній рейтинг 5 / 5. Кількість голосів: 1

Ще немає голосів. Будьте першими!

Дякуємо за відгук!

Підписуйтесь на нові статті!

Шкода, що стаття вам не сподобалась...

Дозвольте нам її покращити!

Розкажіть, будь ласка, що ми можемо виправити

Схожі статті

Обсудити статтю на форумі

Ходімо далі? Наступна стаття
Copy link