Унікальне астрономічне явище: тінь Титана «пройде» по Сатурну — наступний шанс лише в 2040 році

Унікальне астрономічне явище: тінь Титана «пройде» по Сатурну — наступний шанс лише в 2040 році

Цього літа на нас чекає рідкісне космічне явище — тінь Титана, найбільшого супутника Сатурна, кілька разів перетне видиму з Землі поверхню планети. Це створює ілюзію гігантської «дірки», яка наче рухається по газовому гіганту. Востаннє ми могли бачити таке у 2009 році, а наступна нагода випаде лише у 2040-му. На жаль, в Україні цього явища видно не буде, адже воно буде відбуватися в денні години для нашої території.

Приблизно кожні 15 років Сатурн, Земля і Сонце вишиковуються в особливу конфігурацію. У цей час кільця Сатурна орієнтовані до Землі майже повністю “ребром”, що дозволяє побачити не лише самі кільця (хоча й гірше ніж в інші періоди), але й те, як супутники Сатурна кидають тіні на поверхню планети.

У березні 2025 року орієнтація була настільки точною, що надтонкі кільця Сатурна майже зникли з поля зору — вони стали «невидимими» для телескопів. Така ситуація дозволяє спостерігати, як тінь Титана — значно темніша та більша за тіні інших супутників, таких як Мімас чи Рея — рухається по диску планети, нагадуючи сонячне затемнення на Землі.


Титан обертається навколо Сатурна кожні 16 днів, тому в 2025 році відбудеться десять так званих «транзитів». Три з них вже відбулися, а отже залишилось ще сім можливостей побачити це явище:

  • 2 липня
  • 18 липня
  • 3 серпня
  • 19 серпня
  • 4 вересня
  • 20 вересня
  • 6 жовтня

Найдовші транзити триватимуть понад 5 годин, але з кожним разом вони ставатимуть коротшими. Останній, 6 жовтня, триватиме лише одну хвилину.

Титан — другий за розміром супутник у Сонячній системі після Ганімеда (Юпітер). Його діаметр — понад 5 150 км, що робить його більшим за Меркурій і майже на 50% ширшим за Місяць. Це також єдиний супутник, окрім Місяця, на якому здійснено посадку космічного апарата. У 2005 році туди сів зонд Huygens Європейського космічного агентства — і досі залишається там.

Попри увагу до Титана, інші супутники Сатурна, як-от Мімас (відомий своїм схожим на “Зірку смерті” виглядом) та Рея, також створюють транзити. Проте через менші розміри й слабші тіні вони набагато важчі для спостереження.

Мімас

Цікаво знати: на Титані є рідини — не вода, а метан і етан. Це єдине тіло в Сонячній системі (окрім Землі), де підтверджено наявність стабільних озер і морів на поверхні.

Стаття була цікавою?

Оцініть цю статтю!

Середній рейтинг 5 / 5. Кількість голосів: 1

Ще немає голосів. Будьте першими!

Дякуємо за відгук!

Підписуйтесь на нові статті!

Шкода, що стаття вам не сподобалась...

Дозвольте нам її покращити!

Розкажіть, будь ласка, що ми можемо виправити

Схожі статті

Copy link