Цього літа на нас чекає рідкісне космічне явище — тінь Титана, найбільшого супутника Сатурна, кілька разів перетне видиму з Землі поверхню планети. Це створює ілюзію гігантської «дірки», яка наче рухається по газовому гіганту. Востаннє ми могли бачити таке у 2009 році, а наступна нагода випаде лише у 2040-му. На жаль, в Україні цього явища видно не буде, адже воно буде відбуватися в денні години для нашої території.
Приблизно кожні 15 років Сатурн, Земля і Сонце вишиковуються в особливу конфігурацію. У цей час кільця Сатурна орієнтовані до Землі майже повністю “ребром”, що дозволяє побачити не лише самі кільця (хоча й гірше ніж в інші періоди), але й те, як супутники Сатурна кидають тіні на поверхню планети.
У березні 2025 року орієнтація була настільки точною, що надтонкі кільця Сатурна майже зникли з поля зору — вони стали «невидимими» для телескопів. Така ситуація дозволяє спостерігати, як тінь Титана — значно темніша та більша за тіні інших супутників, таких як Мімас чи Рея — рухається по диску планети, нагадуючи сонячне затемнення на Землі.
Титан обертається навколо Сатурна кожні 16 днів, тому в 2025 році відбудеться десять так званих «транзитів». Три з них вже відбулися, а отже залишилось ще сім можливостей побачити це явище:
- 2 липня
- 18 липня
- 3 серпня
- 19 серпня
- 4 вересня
- 20 вересня
- 6 жовтня
Найдовші транзити триватимуть понад 5 годин, але з кожним разом вони ставатимуть коротшими. Останній, 6 жовтня, триватиме лише одну хвилину.
Титан — другий за розміром супутник у Сонячній системі після Ганімеда (Юпітер). Його діаметр — понад 5 150 км, що робить його більшим за Меркурій і майже на 50% ширшим за Місяць. Це також єдиний супутник, окрім Місяця, на якому здійснено посадку космічного апарата. У 2005 році туди сів зонд Huygens Європейського космічного агентства — і досі залишається там.
Попри увагу до Титана, інші супутники Сатурна, як-от Мімас (відомий своїм схожим на “Зірку смерті” виглядом) та Рея, також створюють транзити. Проте через менші розміри й слабші тіні вони набагато важчі для спостереження.

Цікаво знати: на Титані є рідини — не вода, а метан і етан. Це єдине тіло в Сонячній системі (окрім Землі), де підтверджено наявність стабільних озер і морів на поверхні.
Підписуйтесь на розсилку "Цікаві статті"
Кожної пʼятниці ми надсилатимемо вам нові цікаві статті за тиждень у вашу поштову скриньку. Відписатися можна будь-коли. Наш контент на 100% безплатний.