Всесвітній день статистики
Що це за свято?
Без участі статистики сьогодні не можна уявити жодної сфери людської діяльності. Статистичні відомості є базою для будь-якого рішення, планування та дій у масштабах окремих країн чи світу загалом. Державні статистичні органи та відповідні відділи комерційних організацій збирають дані, на основі яких визначаються закономірності, проводиться їх аналіз, розробляються системи досліджень. Незаперечні докази у вигляді об’єктивних показників завжди допомагають зробити правильний вибір. Саме збору інформації та людям, які займаються цією корисною справою, присвячено спеціальне міжнародне свято — Всесвітній день статистики, який відзначають раз на 5 років 20 жовтня.
В 2024 році це свято має неофіційний статус, тому що відзначається раз на 5 років. Наступний раз Всесвітній день статистики офіційно відзначатиметься в 2025 році.
А ще відзначають:
📊 День працівників статистики в Україні
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.
Як виникла ідея відзначати Всесвітній день статистики?
Після Другої світової війни виникла потреба вироблення та встановлення єдиних методологічних стандартів та основних принципів статистики у всіх країнах. Заради досягнення цієї мети в 1946 році було створено Статистичну комісію Організації Об’єднаних Націй — головний орган глобальної статистичної системи, який координує міжнародну статистичну діяльність. Комісія об’єднує головних статистиків країн-членів ООН у всьому світі.
Підрозділом Статистичної комісії ООН є Статистичний відділ ООН, заснований у 1947 році, який збирає та розповсюджує глобальну статистичну інформацію, розробляє стандарти статистичної діяльності, а також підтримує зусилля країн щодо вдосконалення національних статистичних систем. Відділ регулярно оприлюднює оновлені дані, такі як Статистичний щорічник та Світовий статистичний довідник, а також публікує сучасні дослідження з питань статистики в електронному вигляді та в друкованих виданнях.
В 2008 році Статистичний відділ ООН звернувся до всіх статистичних установ країн світу з пропозицією заснування Всесвітнього дня статистики. У багатьох країнах ідею підтримали. Метою створення урочистості було привернення уваги до важливої діяльності та проблем співробітників статистичних організацій.
В лютому 2010 року свято було засновано на офіційному рівні. Статистична комісія затвердила проведення першого Всесвітнього дня статистики 20 жовтня 2010 року. Більш ніж 130 країн та 40 міжнародних організацій відзначили тоді цей день відповідними заходами. Свято проходило під девізом: «Відзначимо численні досягнення офіційної статистики!».
Оскільки перше святкування пройшло успішно, в березні 2012 року Статистичною комісією було прийнято рішення проводити Всесвітній день статистики кожні п’ять років.
Наступного разу цей день відзначали 20 жовтня 2015 року. Друга річниця свята була ознаменована відкриттям офіційного веб-сайту Всесвітнього дня статистики — worldstatisticsday.org. Девізом дня стали слова: «Підвищення якості даних, підвищення якості життя».
Третій Всесвітній день статистики відзначався 20 жовтня 2020 року під гаслом: «Об’єднаємо світ за допомогою даних, яким ми можемо довіряти». Ця тема підкреслює важливість довіри, надійних даних та інновацій в національних статистичних системах.
Всесвітній день статистики в історії
-
1946Створено Статистичну комісію Організації Об’єднаних Націй — головний орган глобальної статистичної системи.
-
1947Засновано Статистичний відділ ООН, який збирає та розповсюджує статистичну інформацію, розробляє стандарти та координує зусилля країн щодо вдосконалення національних статистичних систем.
-
2008Статистичний відділ ООН запропонував створити Всесвітній день статистики.
-
2010Свято було засновано на офіційному рівні. Статистична комісія затвердила проведення першого Всесвітнього дня статистики 20 жовтня 2010 року.
-
2012Статистичною комісією було прийнято рішення проводити день статистики кожні п’ять років.
-
2015 20 жовтняДруга річниця свята, відкриття офіційного веб-сайту worldstatisticsday.org. Девіз дня: «Підвищення якості даних, підвищення якості життя».
-
2020 20 жовтняТретя річниця свята. Девіз дня: «Об’єднаємо світ за допомогою даних, яким ми можемо довіряти».
Часті Питання та відповіді про Всесвітній день статистики
Слово «статистика» походить від латинського «status» — стан справ, а як термін воно було вперше застосовано у 1746 році німецьким вченим Готфрідом Ахенвалем.
У складі комісії 24 країни-члени ООН, кожні чотири роки їх склад оновлюється шляхом ротації.
Так, має. На логотипі зображено коло, що символізує земну кулю, та гістограма — символ надійності та безпеки.
Як відзначати Всесвітній день статистики?
Всесвітній день статистики — досить нове для нас свято. В Україні більше звикли до традиційного національного Дня працівників статистики, який відзначають щорічно 5 грудня. Тож традиції святкування цих двох свят дещо схожі. Державна служба статистики України, як країни-члена ООН, приєднується до проведення Всесвітнього дня статистики, вітає з ним співробітників своїх структурних підрозділів. Найкращі працівники галузі отримують нагороди від держави та безпосереднього керівництва. Зазвичай проводиться інформаційно-роз’яснювальна кампанія у пресі та на телебаченні, щоб ознайомити громадськість країни з діяльністю органів статистики.
На перший погляд, Всесвітній день статистики — суто професійне свято, яке стосується тільки працівників статистичних установ. Але це не зовсім так. Кожна сучасна людина повинна мати уявлення про те, що являє собою статистика як наука.
Для цього варто прочитати цікаву книгу на зразок «Фактологія. 10 хибних уявлень про світ, і чому все набагато краще, ніж ми думаємо» Ганса Рослінга або «Гола статистика. Найцікавіша книга про найнуднішу науку» Чарльза Уілана.
Розповсюджуючи інформацію про Всесвітній день статистики, наприклад, у соціальних мережах, ми теж можемо посприяти більш широкому ознайомленню людей з цим святом.
І звісно, треба неодмінно привітати з професійним святом тих своїх друзів та знайомих, праця яких так чи інакше пов’язана зі статистикою.
Чому важливий цей день?
В наші непрості часи статистичні дані не завжди аналізуються та репрезентуються об’єктивно. В Україні такі випадки теж бувають. Частими є «замовні» опитування та дослідження, які проводяться виключно в інтересах політичних чи бізнесових структур. Це дискредитує вітчизняну статистику. Статистична діяльність має сенс тільки в тому випадку, коли вона офіційна, якісна та достовірна. На сьогодні у світі спеціально розроблено сучасні методи, які мінімізують можливість викривлення статистичних даних. Ці методи передбачають використання спеціальних умов, що виключають вплив упередженості на результати статистичних досліджень.
Саме таку статистику, чесну та неупереджену, і пропагує Всесвітній день статистики. Тільки повній та правдивій інформації ми хочемо довіряти. Адже, як відомо, хто володіє інформацією, той володіє світом.
Коли будемо відзначати Всесвітній день статистики?
Рік | Дата | День тижня |
---|---|---|
2025 | 20 жовтня | Понеділок |
2030 | 20 жовтня | Неділя |
2035 | 20 жовтня | Субота |
2040 | 20 жовтня | Субота |
2045 | 20 жовтня | П’ятниця |