
Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів
- Що це за день?
- Як виникла ідея відзначати Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів?
- Статистичні дані
- Часті Питання та відповіді про Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів
- Як відзначати Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів?
- Чому важливий цей день?
- Коли будемо відзначати Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів?
Що це за день?
Сучасне життя неможливо уявити без тої кількості інформації, що ми маємо. Складно уявити, скільки годин невтомної праці виконують для нас журналісти. – ті люди, які відчули в собі сили боротися за свободу вираження поглядів, відстоювати громадянську позицію, завжди бути у вирі найцікавіших подій.На жаль, багато журналістів гинуть під час виконання своїх обов’язків, а справи розслідування їх загибелі часто не доходять до справедливого суду.Тому ООН запровадили Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів (International Day to End Impunity for Crimes against Journalists). У всьому світі його відзначають 2 листопада.1
Події присвячені журналістам:
📇 День журналіста України
📇 Міжнародний день спортивного журналіста
📇 Міжнародний день солідарності журналістів
📇 День військового журналіста України
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про ці та всі інші актуальні свята та події на кожен день.
Як виникла ідея відзначати Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів?
Українці протягом століть боролись за створення своєї держави та свободу висловлювання своїх думок.
Не один раз різноманітні українські видання стикалися з забороною друку їх окремих статей та газети або журналу в цілому. Наші журналісти в усі роки намагалися обійти систему, аби громадяни знали правду. Шлях, який пройшла українська журналістика, неможливо назвати простим. Деякі вважають журналістів неабиякими сміливцями. Їм вдається знаходити шляхи до істинної правди та відкривати очі мільйонам.
На жаль, не всі готові миритися з гіркою правдою, а тому із року в рік професія журналіста стає дедалі небезпечнішою. За останні 25 років у світі було скоєно неймовірну кількість фізичних нападів на журналістів за те, що вони намагалися донести результати своїх розслідувань суспільству.
В дев’яти з десяти випадків злочинець залишався непокараним і розслідуванням нападів ніхто не займався. До певного часу більшість населення України не вдавалося в такі подробиці професійного життя журналістів. Проте, переломним моментом стала смерть Георгія Гонгадзе. Українці почали звертати більше уваги на безкарність за злочини проти журналістів. Адже вони розслідують та висвітлюють справи щодо корупції та інших незаконних дій в Україні та світі.
День заснування
У 2013 році на 68-й сесії Генеральна Асамблея ООН ухвалила резолюцію 68/163 і проголосила 2 листопада Міжнародним днем припинення безкарності за злочини просто журналістів. Дата була обрана на честь двох загиблих журналістів із Франції. Вони були вбиті у Малі в 2013 році.
У цій резолюції ООН наполегливо закликає не залишати без уваги жодного скоєного нападу на журналістів та працівників засобів масової інформації. Крім того, організація звертається з проханням забезпечувати безпечні умови праці та карати усіх винних у будь-яких замахах на життя таких працівників.
Статистичні дані
З 2006 по 2017 роки були здійснені вбивства понад 1000 журналістів, а 55% з них були скоєні в країнах, де немає збройних конфліктів.
У 2018 році ЮНЕСКО зареєструвала понад 86 вбивств журналістів.
До списку із 1010 загиблих журналістів під час виконання своїх обов’язків було включено 10 осіб, котрі загинули на території України.
Часті Питання та відповіді про Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів
Журналіст, або ще новинар – це особа, котра збирає, редагує та публікує важливу чи цікаву для суспільства інформацію. Журналісти можуть працювати на редакцію зареєстрованого засобу масової інформації або вести самостійну незалежну діяльність.
Так, для цього потрібно вести свої рубрики в друкованих виданнях. Також, наявність передач на телебаченні або радіо буде великим кроком.
Перше видання друкованої та виданої на території України(не україномовної) газети датують 1 січнем 1776 року.
Як відзначати Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів?
- Безумовно, журналіст – професія творча. Слід поцікавитися, які офіційні події заплановані у вашій місцевості.
- Можливо, букет квітів та бесіда про професійне життя стануть відмінним подарунком, а може проста прогулянка парком та декілька годин, проведених з близькими, наситить людину дозою натхнення для подальшої праці.
- Можна спробувати об’єднатися з іншими журналістами та влаштувати вечір пам’яті. Доречним буде поділитися відомостями про досягнення загиблих журналістів.
Чому важливий цей день?
Перед тим, як подати громадянам будь-яку інформацію, журналіст має впевнитись у її достовірності.
Кожен, хто вирішив пов’язати своє життя з цією професією, повинен бути готовий вірно та скрупульозно виконувати свої обов’язки перед суспільством. Саме тому важливо пам’ятати та вшановувати пам’ять тих, хто поклав своє життя заради свободи слова.
Важливо показати і довести, що кожен злочинець буде покараний. Якщо журналісти будуть впевнені, що їх життя буде в безпеці, а будь-яка спроба замаху не залишиться забутою – вони, без сумнівів, будуть готові працювати не покладаючи рук.
Коли будемо відзначати Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів?

Рік | Дата | День |
---|---|---|
2025 | 2 листопада | Неділя |
2026 | 2 листопада | Понеділок |
2027 | 2 листопада | Вівторок |
2028 | 2 листопада | Четвер |
2029 | 2 листопада | П’ятниця |