Всесвітній день еволюції
Що це за день?
24 листопада спільнота науковців всього світу відзначає Всесвітній день еволюції (World Evolution Day). Присвячене це свято річниці публікації відомої для широкого загалу праці «Походження видів», що була написана Чарльзом Дарвіном 24 листопада 1859 року. Оскільки книга була написана не в науковому, а в популярно-публіцистичному стилі, то викликала справжній ажіотаж в суспільстві. Це один з найбільш вагомих творів в історії науки, який детально та логічно пояснює засади існування життя на планеті та виникнення великого розмаїття флори та фауни. Так з’явилася на світ теорія еволюції, яку згодом стали називати дарвінізмом.
Схоже свято:
🦍 День Дарвіна (Міжнародний день науки і гуманізму)
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про ці та всі інші актуальні свята та події на кожен день.
Як виникла ідея відзначати Всесвітній день еволюції?
Ідея цього свята виникла ще в 90-х роках 20-го століття, проте запровадити її вдалося лише у 2001 році, коли була створена некомерційна організація «Програма Дня Дарвіна».
Згодом було запроваджено спеціальний Фонд Міжнародного дня Ч. Дарвіна, який займався популяризацією ідей дарвінізма, а саме природного відбору та походження людини.
Так, в 1909 році вперше відзначали День еволюції, який став 50-ю річницею випуску доленосного для всієї науки трактату та 100-ю річницею з дня народження Чарльза Дарвіна.
Паралельно з Міжнародним днем еволюції також 24 листопада відзначається День Дарвіна чи Міжнародний день науки та гуманізму. Свято, приурочене до виходу першої праці про еволюцію відзначається в багатьох вишах по всьому світу. І хоча теорія еволюції неодноразово піддавалася критиці, географія святкування річниці публікації «Походження видів» розширюється. Свято набуло міжнародного значення.
Чарльз Дарвін
Чарльз Дарвін народився та зростав в родині лікаря. Отримував освіту в Кембриджі та закінчив медичний факультет Единбурзького університету. Юнак захоплювався геологією, зоологією, ботанікою. Під час навчання в університеті Чарльз почав проводити польові дослідження, завдяки чому опанував глибокими знаннями в біології.
Важливою як в житті самого вченого, так і в історії всієї науки стала його мандрівка на судні «Бігль», що відбувалася з 1832 по 1837 роки. П’ять років глибоких та ґрунтовних досліджень привели його до висновку, що кожен вид живих істот постійно змінювався.
Після завершення подорожі, Дарвін почав обмірковувати проблему, яка хвилювала учених-біологів ще до нього – проблему походження видів. Він почав вивчати тему мінливості представників флори та фауни як в домашніх, так і в природних для них умовах.
Саме через наполегливість цього англійського вченого та його багаторічні дослідження з’явилася теорія еволюції, яка ґрунтувалась на походженні видів через природний відбір. Вперше праця «Про походження видів», автором якої був Чарльз Дарвін, була опублікована 1859 році.
Теорія еволюції
Учений не мав наміру публікувати свої напрацювання, на цьому наполягли його товариші та соратники – Ч. Лайель та Дж. Д. Гукер. Саме вони переконали біолога зробити результат його багаторічних досліджень доступним для широкого загалу.
В той самий час ще один біолог Альфред Воллес збирався опублікувати працю, яка за тематикою була дуже близькою до теорії Дарвіна і носила назву «Про тенденції різновидів до необмеженого відхилення від початкового типу».
Так, 1859 рік ознаменувався для всього наукового світу виходом роботи Чарльза Дарвіна «Походження видів шляхом природного відбору, або збереження порід у боротьбі за життя».
Успіх книги був сенсаційним. Теорію чудово прийняли та підтримали одні вчені та піддали гострій критиці інші. Проте кожна наступна праця миттєво поглиналася тими, хто був стурбований темою походження всього живого на землі.
Всі публікації Дарвіна набували статусу бестселерів та видавалися багатьма мовами і зробили вченого знаменитістю не тільки у світі науковців, але й серед простих людей. Головною причиною популярності теорії Дарвіна стали її базові принципи.
Базові засади теорії еволюції
В основі теорії про походження видів лежать розумні та логічні тези. Вони не голослівні, підлягають перевірці експериментальними методами та підтвердженню реальними фактами.
- Кожен вид живих організмів здатен змінюватися згідно до своїх індивідуальних генетичних ознак, що можуть охоплювати поведінкові, фізіологічні, морфологічні та інші фактори.
- Кожен живий організм здатен швидко розмножуватися задля збільшення своєї популяції. На заваді можуть стати тільки недостатня кількість ресурсів, за які і ведеться боротьба за існування.
- В цій боротьбі виживають та розмножуються тільки ті особини, які максимально адаптувалися до певних умов довкілля.
- Природний відбір полягає в виживанні та переважному виробленні потомства тих представників популяції, які найбільше пристосувалися та адаптувалися до існуючих умов.
Цікаві факти
- Під час еволюційного пристосування імунної системи людини до співіснування з корисними мікроорганізмами багато вірусів «прилаштувалися» до молекул ДНК та стали їх частиною.
- В історії трапляються моменти, коли після довгого затишшя еволюція прискорюються у декілька разів. Вчені пояснюють подібне явище теорією «пляшкового горлечка». Згідно з нею, такі стрибки виникають тоді, коли популяції загрожує зникнення. Прикладом є тасманійські дияволи, у яких різко скоротився вік досягнення статевої зрілості. Це відбулося після того, як весь вид вразила невиліковна хвороба.
- Пекучий перець став таким внаслідок «бажання», щоб його не могли з’їсти тварини. Але одночасно з цим ті травоїдні, для яких перець є продуктом харчування, розвили толерантність до його пекучості й продовжили його вживання.
- У науковому світі закріпилась думка, що виникнення великих груп тварин відбувалося випадково, а потім протягом тривалого часу існувало без суттєвих змін. Деякі з них зникали несподівано, так само як й з’являлися. Ці висновки було зроблені після вивчення понад 200 мільйонів різноманітних викопних решток по всьому світі.
- У процесі еволюції європейці та азіати розвили світлу шкіру незалежно один від одного, тому цей відтінок шкіри кодується різними генами.
Всесвітній день еволюції в історії
-
1832 -1837Мандрівка Чарльза Дарвіна на судні «Бігль».
-
1859 24 листопадаПублікація праці Ч. Дарвіна «Про походження видів».
-
1909 24 листопадаПерше святкування Дня еволюції.
-
2001Створена некомерційна організація «Програма Дня Дарвіна», а також запроваджено Міжнародний день еволюції. .
Як відзначати Всесвітній день еволюції ?
Цей день здебільшого відзначається в наукових колах. На міжнародному рівні відбуваються з’їзди, симпозіуми, конференції. У 2009 році BBC показала серію теле і радіопрограм BBC Darwin Season, присвячену 200-річчю Дарвіна і 150-річчю публікації «Походження видів».
Не обійшло це свято повз вищі наукові заклади, особливі ті, де викладаються біологічні науки. В цей день проводяться лекції, присвячені теорії еволюції та її значенню для людства. У цей день студенти мають можливість взяти участь у численних заходах, ознайомитися з біографією вченого, дізнатися про еволюційні механізми. В шкільних закладах проводяться цікаві вікторини та майстер-класи, розраховані на дітей шкільного віку.
На початках свято відзначалося стихійно, коли в тому чи іншому навчальному закладі проводилися пізнавальні заходи на тему еволюції в честь відомого англійського вченого. Основи теорії еволюції були прийняті всіма науковцями. І хоча деякі її засади піддаються жорсткій критиці, ця важлива дата святкується у багатьох країнах світу, що робить день еволюції насправді міжнародним святом.
Чому важлива ця подія?
Про міжнародний день еволюції має знати кожна людина, проте особливу цінність це свято має в очах науковців, що вивчають медицину, анатомію, біохімію, біотехнологію, біофізику, ботаніку, генетику, вірусологію, мікробіологію та інші біологічні дисципліни, для яких теорія еволюції та походження видів є базовими.
Наука не стоїть на місці, на фундаменті відкриттів минулих років з’являються нові. І те, якими будуть наступні відкриття, залежить від засвоєння та розуміння відкриттів минулих.
Коли будемо відзначати Всесвітній день еволюції?
Рік | Дата | День |
---|---|---|
2024 | 24 листопада | Неділя |
2025 | 24 листопада | Понеділок |
2026 | 24 листопада | Вівторок |
2027 | 24 листопада | Середа |
2028 | 24 листопада | П’ятниця |