Міжнародний день Дніпра
Що це за день?
З прадавніх часів життя нашого народу було нерозривно пов’язане з Дніпром — найбільшою річкою України. Дніпро забезпечує мільйони людей питною водою, зрошує сотні тисяч гектарів посівів, дає змогу виробляти електроенергію та є транспортною магістраллю. У водах цієї ріки відбувалося хрещення Русі, а на її порогах панував дух незалежної козацької держави. Дніпро важливий не тільки для України, а й для Росії та Білорусі, територією яких пролягає його шлях. На жаль, сьогодні ця ріка потерпає від екологічних негараздів, тож для того, щоб привернути до них увагу, встановлено спеціальне свято — Міжнародний день Дніпра, яке відзначається щороку в першу суботу липня.
У 2024 році Міжнародний день Дніпра відзначається 6 липня.
Схожі події:
🏞 Всесвітній день річок
🏞 Міжнародний День боротьби проти гребель (Міжнародний день річок)
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.
Як виникла ідея відзначати Міжнародний день Дніпра?
Витік Дніпра знаходиться на території Росії — в Смоленській області. Там річка тече через змішаний ліс і на перших кілометрах є ледь помітною. Нижче за течією Дніпро стає дедалі більшим завдяки впадінню приток. За розмірами серед них виділяється річка Вязьма, на якій стоїть однойменне місто. Першим містом на Дніпрі є Дорогобуж — приблизно за 200 кілометрів від витоку. Біля цього міста два рукави Дніпра утворюють перший великий острів довжиною близько 2-х кілометрів.
До Смоленська, віддаленого від витоку на 400 кілометрів, Дніпрове русло є досить звивистим, а потім стає більш прямолінійним. Ріка тече переважно в західному напрямку. Останнім російським населеним пунктом на Дніпрі є село Красне, розташоване на правому березі ріки, тоді як лівий — вже територія Білорусі. Поблизу білоруського міста Орша на Дніпрі є порожисті ділянки, а течія стає значно швидшою. Після Орші річка змінює свій напрям і тече з півночі на південь.
Нижче міста Могильов ширина річкової долини збільшується, з’являється широка заплава. Звідси й аж до кордону України Дніпро має багато звивин, і подекуди не одне, а два русла. В Білорусі у Дніпро впадають три великі притоки — річки Друть, Сож та Березина.
На територію України Дніпро переходить трохи північніше гирла Прип’яті, і його правий берег поступово стає вищим. Відомою особливістю Дніпра є пороги, які тягнуться на протязі близько 100 кілометрів на ділянці між Дніпропетровською областю та Запоріжжям. До спорудження водосховищ перепад рівня води на порогах сягав 31 метра. Нижче порогів на Дніпрі розташований великий острів — Хортиця.
Перші письмові спогади про Дніпро
Перші письмові свідчення про Дніпро залишив Геродот у своїх описах Скіфії, датованих 450 роком до нашої ери. Давньогрецький історик бачив ріку повноводною, з чистою й смачною водою, з безліччю риби, а Дніпрові береги описав як родючі поля та багаті пасовища для худоби з високими травами.
Протягом тисяч років на берегах Дніпра мешкало чимало народів — скіфів, сарматів, готів, гунів, проте роль ріки істотно зросла лише в часи формування Київської Русі, коли на високому правому березі з’явилося місто Київ. В період розквіту слов’янської держави Дніпро був артерією, яка з’єднувала її з іншими землями від Балтійського до Чорного морів. Проте після монголо-татарської навали й занепаду Києва шлях по Дніпру майже втратив усі свої переваги.
Часи козацтва
Значення найбільшої української річки стрімко зросло разом з розвитком вільного козацтва в XVI столітті — на нижньому Дніпрі виникла Запорізька Січ. Місце розташування Січі неодноразово змінювалося, але козацькі землі протягом всього їхнього існування тяжіли до Дніпрових берегів, бо річка дозволяла козакам на човнах діставатися аж до Чорного моря й захищати рідну землю від чужоземних загарбників.
Після смерті Богдана Хмельницького війни між претендентами на гетьманство розділили Україну по руслу Дніпра на Лівобережну та Правобережну, а вже наприкінці XVIII століття вся територія басейну Дніпра повністю перейшла під владу Російської імперії. Річку використовували для транспортного сполучення, вилову риби, а також роботи млинів.
Шкідливий вплив ГЕС
Значного втручання у вигляді людської діяльності Дніпро почав зазнавати в XX столітті. Тоді як ніде в світі не споруджували гідроелектростанцій на рівнинних ріках, на Дніпрі за радянських часів було збудовано численні ГЕС. Це порушило здатність річки до самоочищення, вона почала міліти й замулюватися, до того ж під водосховищами назавжди було поховано величезні площі родючих заплавних земель.
Було затоплено також і природні річкові фільтри — Дніпрові пороги. Майже знищено рибне багатство — зараз важко уявити, що колись звичними для української ріки були такі осетрові види, як стерлядь та білуга. Штучне підняття рівня води в Дніпрі греблями спричиняє загибель малих рік, тому що в них теж уповільнюється течія.
Забруднення річкових вод Дніпра
Окремою темою є забруднення річкових вод Дніпровського басейну містами з їх комунальними та промисловими підприємствами, а також сільгоспугіддями, смітниками та іншими джерелами господарської діяльності людини. До того ж в 1986 році у води Дніпра потрапило чимало радіоактивних речовин після аварії на Чорнобильській АЕС.
Деякі науковці пророкують повну загибель Дніпра приблизно через 300 років, якщо не почати вживати заходів щодо його відновлення вже сьогодні. Проблемами річки перейнялися громадські організації екологічного спрямування України, Росії та Білорусі. В 2002 році на Дніпровському форумі ними було засновано Міжнародний день Дніпра. Відтоді в першу суботу липня це свято відзначають одразу в трьох слов’янських країнах, а особливою популярністю воно користується в тих містах і селах, які безпосередньо розташовані на Дніпрових берегах.
Міжнародний день Дніпра в історії
-
988Князь Київської Русі Володимир Великий здійснив масове хрещення мешканців Києва у водах Дніпра.
-
1872На Дніпрі споруджено перший водозабір з піщаними фільтрами, який централізовано забезпечував потребу населення Києва в питній воді.
-
1932Відбувся офіційний пуск першої черги Дніпрогесу у складі п’яти гідроагрегатів.
-
1943В ході Другої Світової війни відбулася битва за Дніпро, яка вважається однією з найбільших і найкривавіших в загальній історії воєн. В результаті цієї битви на берегах Дніпра Лівобережну Україну та Київ було звільнено від гітлерівських військ.
-
1961Створено Кременчуцьке водосховище — найбільше з усіх водосховищ на Дніпрі.
-
2002На форумі українських, російських та білоруських природоохоронних організацій було засновано Міжнародний день Дніпра.
Часті Питання та відповіді про Міжнародний день Дніпра
Яку довжину має Дніпро?
За своєю довжиною серед європейських рік Дніпро поступається лише Волзі, Дунаю та Уралу — довжина його басейну з півночі на південь становить понад 1000 кілометрів. Довжина ж самого русла раніше становила 2,3 тисячі кілометрів, а після побудови Дніпровського каскаду скоротилася й за різними даними складає від 2,1 до 2,2 тисяч кілометрів.
Які найбільші міста розташовані на Дніпрі?
На території Росії таким є місто Смоленськ, в Білорусі — міста Орша та Могильов. Найбільшими містами в українській частині Дніпра є Київ, Черкаси, Кременчук, Кам’янське, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Нікополь, Херсон.
Якими видами водних тварин переважно населений Дніпро?
Для вод Дніпра характерними мешканцями є ракоподібні, молюски та риби. Видове різноманіття риб є біднішим на півночі й багатшим на півдні. Поширені в Дніпрі й земноводні тварини — жаби, ропухи та квакші.
Скільки приток має Дніпро?
Кількість приток Дніпра обчислюється тисячами, і кожна з них впливає на його наповненість та якість води. Найбільшими притоками є ріки Прип’ять, Десна, Сож та Березина. Серед другорядних приток — Тетерів, Друть, Ірпінь, Трубіж, Рось, Сула, Псел, Ворскла, Самара, Інгулець.
Який острів на Дніпрі є найбільшим?
Це острів Хортиця, площа якого близько 3 тисяч гектарів. В 1993 році Хортиці було надано статус Національного історико-культурного заповідника. На острові знаходиться Музей козацтва та історико-культурний комплекс «Запорізька Січ». Хортиця є частиною міста Запоріжжя.
Як відзначати Міжнародний день Дніпра?
На міжнародному рівні та в Україні до цієї події зазвичай присвячуються форуми й наукові конференції екологів, на яких обговорюється сучасний стан Дніпра, а також ведуться пошуки шляхів розв’язання його проблем.
В цей день найбільшій річці України приділяють увагу майже всі вітчизняні засоби масової інформації — публікуються статті з цікавими відомостями про Дніпро, висвітлюються кричущі факти людської недбалості по відношенню до цієї ріки, згадуються визначні історичні події, що відбувалися в різні часи на Дніпрових берегах.
Найбільше святкових заходів зазвичай проводиться в Києві — найбільшому місті на Дніпрі. Серед них — відкриті змагання з плавання та рибальства, спеціальні розважальні програми на пляжах, флешмоби, концерти, фотовиставки мальовничих річкових краєвидів, акції з зариблення Дніпра. Також, як і в інших придніпровських містах, громадські організації влаштовують прибирання прибережних зон та пляжів від сміття, до якого можуть приєднатися всі небайдужі громадяни.
Проте зробити свій внесок в щасливе майбутнє Дніпра можна не тільки в святковий день, і це під силу абсолютно кожному. Розумне споживання, відповідальне поводження зі сміттям, економне ставлення до водних ресурсів, використання безфосфатних миючих засобів — все це сприятиме тому, щоб головна українська річка могла стати чистішою та здоровішою.
Чому важливий цей день?
Цей день нагадує урядам всіх трьох країн, у яких розміщений водозбір Дніпра, про необхідність постійного збереження цього важливого водного об’єкту, а також привертає увагу громадськості до загрозливого екологічного стану річки.
Дніпро забезпечує дві третини території нашої країни водопостачанням. Понад 50 великих міст України розташовані на його берегах. Тому такою важливою є якість річкової води, адже від неї безпосередньо залежить здоров’я українців. Відпочинок на Дніпрових пляжах, туризм, водні види спорту теж відіграють важливу роль в нашому житті, тому кожному треба намагатися зберегти цю величну ріку для себе та для майбутніх поколінь.
В Україні природоохоронна діяльність стикається з труднощами у вигляді недосконалого законодавства та обмеженого фінансування. Найважливішим є очищення стічних вод на очисних спорудах, проте реальних успіхів у цій справі ще зовсім мало. Тому Міжнародний день Дніпра покликаний стимулювати запровадження сучасних технологій, передусім на великих підприємствах. Важливими також є мінімізація та переробка відходів, боротьба із засміченням прибережних смуг, належна експлуатація гідротехнічних споруд, захист риби від браконьєрства.
Міжнародний день Дніпра спонукає громадськість до проведення корисних акцій, наприклад, з розчищення річкових русел, насадження дерев на березі, прибирання місцевості. Це свято підкреслює, що Дніпро — невід’ємна складова України і заслуговує не лише на постійну увагу, а й на дбайливе ставлення.
Коли будемо відзначати Міжнародний день Дніпра?
Рік Дата День 2024 6 липня Субота 2025 5 липня Субота 2026 4 липня Субота 2027 3 липня Субота 2028 1 липня Субота
Перевірено редакцією DAY TODAY