Міжнародний день боротьби проти зловживання наркотиками та їх незаконного обігу

Міжнародний день боротьби проти зловживання наркотиками та їх незаконного обігу

Що це за день?

Зловживання наркотиками — одне з найбільш загрозливих явищ сучасного світу. Не секрет, що наркотичні препарати досить швидко призводять людину до моральної деградації та втрати фізичного здоров’я. При цьому наркобізнес залишається найприбутковішою кримінальною індустрією, а кількість тих, хто починає вживати наркотики, лише зростає, при цьому більша частина цих людей — молодь і підлітки. Щоб посилити світове співробітництво у вирішенні цієї проблеми та підвищити обізнаність людей, у 1987 році Генасамблеєю ООН прийнято рішення щороку 26 червня відзначати Міжнародний день боротьби проти зловживання наркотиками та їх незаконного обігу.

Схожі події:
💉 Міжнародний день поінформованості про передозування
💉 День працівників підрозділів по боротьбі з незаконним обігом наркотиків в Україні
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати Міжнародний день боротьби проти зловживання наркотиками та їх незаконного обігу?

Зазвичай нам здається, що наркоманія та наркобізнес — досить «нові» проблеми, які постали перед людством не раніше середини минулого століття. Але насправді люди використовували опіум, канабіс, коку та інші психоактивні речовини рослинного походження на протязі тисяч років. Відомо, що наприкінці XIX століття 25 мільйонів людей вживали опіум, що на той час складало 1,5% населення планети. 


За 1906 – 1907 роки в світі було вироблено 41 тисячу тонн опіуму (для порівняння — в 2008 році ця цифра була в 5 разів меншою). Раніше опіум вироблявся на величезних територіях — в Китаї, Бірмі, Індії, Персії, Туреччині, на Балканах, тоді як зараз 92% виробництва цього наркотику сконцентровано в Афганістані. Листя коки, які є сировиною для кокаїну, вирощували в регіоні Південної Америки, а також в Азії (на Цейлоні, Тайвані та в Індонезії).  Зараз листя коки виробляється в основному в трьох країнах Андського регіону — Колумбії, Перу та Болівії. 

Прибутковий бізнес

Попри те, що в кінці XIX – на початку XX століть світова торгівля наркотиками перетворилася на суттєву проблему, перші спроби міжнародного контролю над ситуацією давалися нелегко, адже чимало національних економік залежало від цієї індустрії. Це був надзвичайно прибутковий бізнес не тільки для самих торговців опіумом чи кокаїном, а й для виробників, перевізників, банкірів і, власне, урядів країн.

Приміром, для Індії прибуток від нарковиробництва в 1880 році становив 14% від річного бюджету. В Китаї в той час тривала справжня опіумна епідемія — десятки мільйонів китайців мали згубну звичку, а майже чверть дорослого населення чоловічої статі вживали опіум щодня.

Зрештою, під натиском активістів, які виступали проти опіуму, в Шанхаї 1909 року відбулася перша конференція Міжнародної опіумної комісії. Потім була проведена Міжнародна опіумна конвенція в Гаазі 1912 року, яка вперше розробила заходи, спрямовані на контроль за виробництвом, імпортом, експортом, торгівлею та розповсюдженням кокаїну, морфію та їхніх похідних.  

З 1920 року проблемою стала опікуватися Ліга Націй і вже під її егідою в 1925 році з’явився доповнений варіант опіумної конвенції. Тоді було додано систему статистичного обліку, а також заборону на торгівлю гашишем. Наступні конвенції — 1931 та 1936 років стали фундаментом для практичних дій, які призвели до певного прогресу в сфері міжнародного контролю за обігом наркотиків.

Контроль незаконного розповсюдження та торгівлі

Треба зазначити, що перші міжнародні зусилля з контролю над наркотиками були спрямовані в основному на дотримання законності в торгівлі цими засобами при медичній необхідності. Потім контроль було розширено й на виробництво, і тільки з кінця 1930-х років — на незаконну торгівлю наркотичними засобами. 

Після Другої світової війни функцію контролю та боротьби з цією проблемою взяла на себе ООН. Першим важливим документом був Протокол з опіуму 1953 року. Наступним кроком стало прийняття  Єдиної конвенції про наркотичні засоби в 1961 році. Відповідно до її положень, в 1968 році було створено Міжнародний комітет по контролю за наркотиками.  

1971 рік ознаменувався Конвенцією про психотропні речовини, завдяки якій контролю стали підлягати синтетичні стимулятори — амфетаміни, депресанти включно з барбітуратами, а також галюциногени, такі як ЛСД та мескалін.

Підтримка країн з низьким рівнем життям

Для підтримки країн з низьким рівнем життя, яким бракує коштів на втілення програм боротьби з наркотиками, в 1972 році було створено Фонд ООН з боротьби зі зловживанням наркотиками. Його основною функцією став збір коштів для реалізації практичних заходів у бідних країнах.

В 1987 році Міжнародною конференцією з боротьби зі зловживанням наркотиками та їх незаконним обігом, яка проходила  у Відні,  було рекомендовано встановити щорічну подію, присвячену важливості протидії проблемі у світовому масштабі. Запропоновану  дату — 26 червня — в грудні того ж року затвердила Генасамблея ООН. Так з’явився Міжнародний день боротьби проти зловживання наркотиками та їх незаконного обігу.

Прийнятою ООН у 1988 році Конвенцією проти незаконного обігу наркотичних засобів і психотропних речовин було доповнено дві попередні Конвенції в аспекті світового протистояння наркобізнесу. Почалася справжня боротьба проти наркоторговців, яка полягала в  контролі за відмиванням коштів та конфіскації прибутків від торгівлі наркотичними препаратами. Також були прийняті угоди про міжнародну екстрадицію наркозлочинців.

Попри постійні міжнародні зусилля, мету повністю побороти проблеми, пов’язані з наркотиками, поки що не досягнуто. В сучасному світі існує прямий зв’язок між незаконним обігом наркотиків і зростанням злочинності та насилля. Наркокартелі підривають і корумпують державну владу та законний бізнес, а прибутки від наркоторгівлі часто спрямовуються на підтримку кривавих збройних конфліктів у різних регіонах планети.   

Міжнародний день боротьби проти зловживання наркотиками та їх незаконного обігу в історії

  • 1946
    Для спостереження за виконанням міжнародних угод щодо контролю над наркотиками Економічною та Соціальною Радою ООН було створено Комісію з наркотичних засобів.
  • 1987 7 грудня
    Своєю резолюцією 42/112 Генасамблея ООН постановила відзначати 26 червня як Міжнародний день боротьби проти зловживання наркотиками та їх незаконного обігу.
  • 1997
    В результаті об’єднання Програми ООН з контролю за наркотиками та Центру запобігання міжнародній злочинності було створено Управління ООН з наркотиків і злочинності.
  • 2009
    Держави – члени ООН прийняли Політичну декларацію і План дій міжнародного співробітництва з метою створення спільної діючої стратегії боротьби зі світовою проблемою наркотиків.
  • 2016
    Відбулася спеціальна сесія Генасамблеї ООН, присвячена загальносвітовій проблемі наркотиків.
  • 2019
    На Комісії ООН з наркотичних засобів було прийнято Декларацію міністрів, у якій вони підтвердили свій намір боротися зі зловживанням наркотиками та соціальними проблемами, які виникають внаслідок цього явища.

Часті Питання та відповіді про Міжнародний день боротьби проти зловживання наркотиками та їх незаконного обігу

Що означає термін «зловживання» по відношенню до наркотиків?

Це постійне вживання наркотичних засобів без медичного призначення. Зазвичай таке вживання призводить до наркоманії, тобто стану фізичної та психологічної залежності від тих чи інших психоактивних речовин — природних або синтетичних.

Яку кількість населення світу втягнуто у вживання наркотиків?

Відповідно до останніх цифр, оприлюднених Управлінням ООН з наркотиків і злочинності, близько 270 мільйонів людей вживали наркотики в 2018 році, і це на третину більше, ніж було в 2009-му. При цьому від розладів, пов’язаних з наркотичними препаратами, страждають 35 мільйонів людей.

Які наркотики зараз є найбільш розповсюдженими?

Статистичні дані ООН з наркотиків і злочинності свідчать, що найбільш поширеним наркотиком у світі є канабіс — у 2018 році його вживали 192 мільйона людей. Водночас найбільш небезпечними є опіоїди — показник летальності в результаті їх вживання за останні 10 років зріс на 71%.  

Коли з рослинних речовин люди почали виготовляти сильнодіючі наркотичні препарати?

Це сталося на початку XIX століття — в 1804 році хіміком Фрідріх Сертюрнер виділив з опія алкалоїд, який отримав назву морфіна. В 1870-х роках з морфіну почали виробляти героїн та інші сильнодіючі засоби.

Чи має Міжнародний день боротьби проти зловживання наркотиками та їх незаконного обігу певну тему?

Так, кожного року для цієї події обирається головна тема. Наприклад, у 2020 році вона звучала як «Кращі знання для кращого лікування». Тема була спрямована на кращу обізнаність щодо наркотиків та їхнього впливу на здоров’я, оскільки в цій сфері  часто можна зустрітися з дезінформацією.

Як відзначають Міжнародний день боротьби проти зловживання наркотиками та їх незаконного обігу?

Здебільшого всі заходи цього дня спрямовані на просвітництво щодо впливу наркотиків  — як на здоров’я людей, так і на стан суспільства в цілому. В Україні, як і в інших країнах, 26 червня відбуваються конференції, диспути та інші форми громадських обговорень. Особливу увагу події традиційно приділяють освітні заклади — для школярів влаштовують тематичні уроки та зустрічі з лікарями-наркологами.

Батькам підлітків теж слід серйозно поставитися до проблеми, навіть якщо вона здається зовсім далекою. Саме в підлітковому віці найчастіше призвичаюються до наркотиків, тому необхідно пояснити дітям всі негативні наслідки таких експериментів.

26 червня за бажанням можна взяти участь у благодійних акціях, зборах коштів на реабілітаційні програми для тих, хто лікується від наркоманії. Для кращої обізнаності щодо останніх світових тенденцій з приводу наркотиків варто відвідати веб-сайти ООН та інших міжнародних установ, де можна знайти достовірні відомості з цієї теми. Також не зайвим буде поділитися інформацією про Міжнародний день боротьби проти зловживання наркотиками та їх незаконного обігу у соціальних мережах. 

Чому важливий цей день? 

Передусім цей день важливий як інформаційна кампанія для всіх людей, особливо для молоді. Якщо людина отримує багато знань про шкідливу дію наркотиків від самого дитинства, ризик того, що вона захоче випробувати цю дію на собі, значно знижується.

Ще ця подія сприяє більшій толерантності по відношенню до тих, хто лікується від наркотичної залежності. Не секрет, що ставлення до цих людей в нашому суспільстві досить негативне — вважається що вони самі винні в своїй хворобі. Проте з підтримкою близьких людей та держави колишні наркомани мають більше шансів повернутися до здорового життя.

Також цей день важливий і на державному рівні  — адже всі країни – члени ООН, які підписали відповідні угоди та декларації, мають не тільки на папері, а й на практиці втілювати в життя освітні проекти та програми з реабілітації, зупиняти протизаконне поширення небезпечних препаратів на своїй території. Саме до цього  спонукає владні органи Міжнародний день боротьби проти зловживання наркотиками та їх незаконного обігу.

Коли будемо відзначати Міжнародний день боротьби проти зловживання наркотиками та їх незаконного обігу?

РікДатаДень
202526 червняЧетвер
202626 червняП’ятниця
202726 червняСубота
202826 червняПонеділок
202926 червняВівторок
Copy link