Всесвітній день дій за гідну працю
Що це за день?
Десятки мільйонів людей у всьому світі щорічно 7 жовтня беруть участь у Дні дій профспілок «За гідну працю» – Всесвітній день дій за гідну працю. Ходи, мітинги, пікети, зустрічі з представниками уряду – профлідери усіма можливими способами намагаються домогтися реалізації принципів соціальної справедливості. Щороку відбувається своєрідний день мобілізації профспілок у країнах членах МОП (Міжнародної організації праці). Їхня мета – домогтися гідної праці від уряду і роботодавців, привернути увагу на те, що в питаннях зростання та формування ефективної економіки центральне місце має належати саме людині.
Схожі події:
🤝 День подяки співробітникам
🤝 День керівника (День Шефа або боса)
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.
Як виникла ідея відзначати Всесвітній день дій за гідну працю?
Традиція відзначати День дій профспілок за гідну працю з’явилася на третьому засіданні генеральної ради Міжнародної організації праці (МОП) в 2007 році. Тоді було затверджено, що Всесвітній день дій за гідну працю буде проводитися щорічно 7 жовтня в країнах, профцентри яких є членами МОП. Проведення Дня дій стало своєрідною відповіддю профспілок на антисоціальні дії урядів та корпорацій під час фінансово-економічних криз останніх років, вплив яких у багатьох країнах світу відчувається досі. Незважаючи на протидію профспілок, владні кола і транснаціональні компанії прагнуть долати економічні труднощі, відверто нехтуючи інтересами та правами працівників. Масове безробіття, особливо серед молоді, зростання бідності робітників та пенсіонерів, збільшення розриву у доходах, непосильний тягар податків і платежів, дискримінація жінок, мігрантів та інших малозахищених верств населення стали постійним і звичним явищем сьогодення.
Передумови запровадження
Поняття гідної праці було розроблено Міжнародною Організацією Праці в 1999 році. Міжнародна організація праці визначає поняття «гідна праця» як «продуктивну працю в умовах свободи, справедливості, безпеки і гідності кожного працівника». Під цим мається на увазі дотримання визнаних в міжнародному середовищі норм і принципів у сфері праці, розширення масштабів соціального захисту для всіх працівників, посилення взаємодії державних органів, організацій роботодавців та працівників та соціального діалогу у розв’язанні основних соціально-економічних проблем. Основою гідної праці є повна і продуктивна зайнятість, здорові умови і справедлива оплата праці працівників.
Прийняття Конвенції МОП
У 2006 році було прийнято Конвенцію 187 МОП (Міжнародної організації праці). Вона містить положення, що зобов’язують країни-члени МОП створити та ухвалити національні рішення з охорони та безпеки праці для створення безпечних робочих місць та попередження можливих ризиків на роботі.
А що в Україні?
В 2008 р. було підписано Меморандум про взаєморозуміння між МОП та українськими партнерами, який торкався питань Програми гідної праці на період з 2008 по 2011 роки. Головне положення Програми: гідна праця – центральний пункт розвитку трудової та соціальної сфери в Україні. Україна – одна з країн, де оцінюється гідна праця в рамках пілотного дослідницького проєкту. Всесвітній день дій за гідну працю відзначається в Україні з 2009 року.
День дій за гідну працю в історії
-
1999Міжнародною Організацією Праці (МОП) було розроблено поняття гідної праці.
-
2006Прийнято Конвенцію МОП, яка зобов’язала країни-члени МОП створити та ухвалити національні рішення з охорони та безпеки праці для створення безпечних робочих місць та попередження можливих ризиків на роботі.
-
2007На засіданні генеральної ради МОП затверджено Всесвітній день дій за гідну працю.
-
2008Підписано Меморандум про взаєморозуміння між МОП та Україної стосовно умов гідної праці.
-
2009В Україні почали відзначати Всесвітній день дій за гідну працю.
Статистика
Неоплачувані понаднормові години та стрес на роботі стали буденністю у всьому світу. Такий висновок можна зробити за результатами міжнародного дослідження на основі опитування 342 000 працівників з 11 країн світу, проведеного фондом WageIndicator. Результати опитування:
- В середньому 4 з 10 співробітників працюють більше того часу, який погоджено в контрактах.
- Половина з них зовсім не отримує компенсації за понаднормові години.
- Люди з різних країн світу також говорять, що їхня робота є морально виснажливою. Моделі стресу, пов’язані з роботою, вимірюються за шкалою від 1 (немає стресів) до 5 (щоденний стрес). Моральну напругу у всіх країнах, незалежно від рівня розвитку економіки, співробітники оцінили на рівні 3,5.
Як відзначати Всесвітній день дій за гідну працю?
В рамках кожного Дня дій Міжнародна конфедерація профспілок задає загальну соціально-економічну тематику і відповідний слоган. Разом з тим, профцентри різних держав і їхні членські організації виходять на акції 7 жовтня не тільки із загальним порядком, а й з власними гаслами, актуальними для тієї чи іншої країни. Такий підхід дозволяє, просуваючи загальний профспілковий контекст, акцентувати увагу урядів і роботодавців на найболючіших локальних проблемах – це може бути боротьба за мінімальний заробіток, справедливе пенсійне забезпечення, безпечні умови праці чи гучний трудовий конфлікт на окремому підприємстві.
В рамках святкування Дня дій за гідну працю в Україні поширюються інформаційні листівки, відбувається мирна хода, організуються флешмоби під різними гаслами на підтримку законних вимог працівників. Також проходять круглі столи, збори, конференції в організаціях профспілок із запрошенням представників влади та соціальних партнерів.
Подібні заходи дозволяють профспілковцям привернути увагу людей до проблем працівників та захисту їхніх прав.
Чому важливий цей день?
Гідна праця – питання, що хвилює кожного працівника. Особливо важливим воно є у світлі останніх подій. Центральною темою та гаслом МОП у 2020 р. була «Новий соціальний контракт для відновлення і стійкості». Разом з тим, профспілки на місцях мобілізуються відповідно до своїх власних тем та вимог.
Коли будемо відзначати День дій за гідну працю?
Рік | Дата | День |
---|---|---|
2024 | 7 жовтня | Понеділок |
2025 | 7 жовтня | Вівторок |
2026 | 7 жовтня | Середа |
2027 | 7 жовтня | Четвер |
2028 | 7 жовтня | Субота |