Слони відомі не лише своєю пам’яттю та соціальною поведінкою, а й вражаючими розмірами — зокрема й вухами. Вуха африканських слонів (Loxodonta africana) можуть сягати до 2 метрів у висоту і 1,2 метра завширшки. В азійських слонів (Elephas maximus) вони дещо менші й кругліші. Проте в обох випадках ці “гігантські віяла” мають дуже практичне призначення.
Як пояснив Live Science палеонтолог Вільям Сандерс з Мічиганського університету, великі вуха — це насамперед засіб терморегуляції. Слони, на відміну від людей, майже не пітніють і мають дуже мало шерсті. Натомість їхні вуха пронизані великою кількістю кровоносних судин, що дозволяє ефективно розсіювати тепло.
“Коли тварина перегрівається, вона прокачує кров у вуха й починає ними махати”, — пояснив Адвайт Джукар, куратор палеонтології у Флоридському музеї природної історії. Шкіра на вухах слона надзвичайно тонка — лише кілька міліметрів — і завдяки великій площі поверхні вуха діють як природні радіатори. До 20% об’єму крові слона може циркулювати через вуха одночасно.
Гаряча кров охолоджується при контакті з повітрям, після чого повертається назад у тіло, знижуючи загальну температуру. Слони також здатні розширювати або звужувати судини у вухах залежно від температури навколишнього середовища.
Цю функцію підтверджує і викопний матеріал. За словами Джукара, мамонти — родичі сучасних слонів — походять з Африки, однак зі зміною клімату та міграцією на північ у холодніші регіони їхні вуха ставали дедалі меншими.
“У муміфікованих шерстистих мамонтів із Сибіру вуха набагато менші, ніж у африканських слонів”, — каже Сандерс. Для виживання в холоді їм більше допомагала шерсть, а не охолоджувальні вуха.
Окрім охолодження, великі вуха виконують і додаткові функції. Дослідження показують, що слони можуть використовувати їх як своєрідні “антени” для вловлювання звуків низької частоти. Також завдяки чутливим рецепторам у стопах (т.зв. тільцям Пачіні) вони здатні вловлювати вібрації ґрунту й “чути” їх тілом. Це дозволяє слонам спілкуватися на великі відстані.
Крім того, вуха є важливим елементом невербальної комунікації. За словами Сандерса, коли слон збирається атакувати, він розправляє вуха й махає ними, щоб виглядати більшим і лякати ворога.
“Це момент, коли вам варто насторожитися і відійти назад”, — застерігає науковець.
Читайте також: Цікаві факти про слонів

Підписуйтесь на розсилку "Цікаві статті"
Кожної пʼятниці ми надсилатимемо вам нові цікаві статті за тиждень у вашу поштову скриньку. Відписатися можна будь-коли. Наш контент на 100% безплатний.