Нові розрахунки фізиків із Університету Радбуда (Нідерланди) показують, що наш Всесвіт занепадає значно швидше, ніж вважалося раніше. Причина — гіпотетичне квантове явище, відоме як випромінювання Гокінга, яке, як виявилося, може впливати не лише на чорні діри, а й на інші небесні тіла.
Дослідження буде опубліковано у журналі Journal of Cosmology and Astroparticle Physics.
Що таке випромінювання Гокінга?
У 1970-х роках фізик Стівен Гокінг запропонував революційну ідею: чорні діри не є абсолютно чорними. Завдяки квантовим флуктуаціям поблизу горизонту подій можуть виникати пари частинок — одна потрапляє всередину чорної діри, інша — тікає у космос. Це призводить до повільної втрати маси та поступового «випаровування» чорної діри.
Дотепер вважалося, що тільки чорні діри зазнають такого розпаду, і що цей процес може тривати надзвичайно довго — аж до 101110 років.
Фільм до статті. Якщо ви хочете краще зрозуміти, ким був цей видатний вчений, рекомендуємо до перегляду фільм «Теорія всього» (The Theory of Everything, Велика Британія, 2014).
Однак дослідники з Радбудського університету встановили, що випромінювання Гокінга може торкатися й інших компактних астрофізичних об’єктів — зокрема, нейтронних зір. Ці надщільні залишки мертвих зірок, хоч і мають слабше гравітаційне поле, теоретично також можуть втрачати масу через квантове випромінювання.
«Чорні діри не мають поверхні, тому частково повторно поглинають власне випромінювання, що уповільнює процес, — пояснює співавтор дослідження, доктор Майкл Вондрак. — Натомість інші об’єкти, як-от нейтронні зорі або білі карлики, не мають такого ефекту».
У підсумку, за новими розрахунками, остаточний розпад залишків зір триватиме лише близько 1078 років, що на багато порядків менше за попередні оцінки.
Найстійкішими залишками зір, ймовірно, стануть білі карлики. Ці небесні об’єкти, за словами дослідників, можуть зберігатися найдовше й бути «останнім акордом» існування Всесвіту. Але навіть вони зрештою випаруються.
«Кінець Всесвіту настане значно раніше, ніж ми думали, але, на щастя, це все ще дуже тривалий процес», — зазначає професор радіоастрономії Хайно Фальке.
Що буде з людьми?
У межах дослідження команда також змоделювала, скільки часу знадобиться для «випаровування» Місяця або людини. Цей процес би зайняв близько 1090 років — звісно, якщо не враховувати інші форми розпаду та еволюції маси.
Простіше кажучи, наше зникнення відбудеться значно раніше з інших причин — від астрофізичних катастроф до термодинамічного охолодження Всесвіту.
Читайте також: Як дивитися на нічне небо без знань астрономії

Підписуйтесь на розсилку "Цікаві статті"
Кожної пʼятниці ми надсилатимемо вам нові цікаві статті за тиждень у вашу поштову скриньку. Відписатися можна будь-коли. Наш контент на 100% безплатний.
Обсудити статтю на форумі