Рештки Homo erectus на дні моря дають нові дані про вимерлу популяцію

Рештки Homo erectus на дні моря дають нові дані про вимерлу популяцію

140-тисячолітні рештки одного з наших пращурів, Homo erectus, знайдені на дні моря в Індонезії, відкривають вікно у життя стародавньої популяції, яка існувала на нині затоплених рівнинах Південно-Східної Азії.

Вчені виявили скам’янілості під час будівництва штучного острова в протоці Мадура, неподалік від острова Ява. Ці знахідки стали першими викопними рештками, виявленими в затопленій частині Індонезійського архіпелагу. Колись ці землі, відомі як Сунда, були сушею, що об’єднувала острови з материковою Азією під час льодовикового періоду, коли рівень моря був значно нижчий.

З понад 6 000 скам’янілостей, які були підняті з морського дна, дослідники виявили два фрагменти черепів Homo erectus — одного дорослого або підлітка, іншого — дитини. Ці рештки вказують на існування окремої популяції гомінідів, яка могла полювати та виживати на родючих рівнинах між Явою та Мадурою.


Найбільший інтерес викликають сліди порізів на деяких скам’янілих кістках тварин. Вони вказують на те, що стародавні люди полювали на черепах та велику дичину, серед якої — бики (бовиди) у розквіті сил. Така стратегія притаманна більш сучасним людям, що може свідчити або про незалежну еволюцію мисливських практик, або про культурний обмін між різними видами гомінідів.

“Можливо, гомініди з протоки Мадура самостійно виробили таку стратегію, але не виключено, що ми маємо справу з формою культурного обміну,” — зазначає Гарольд Бергхейс, провідний автор дослідження з Лейденського університету.

Палеоландшафт Сундаланду 140 000 років тому був справжнім «сафарі» — рівнини населяли слони, стегодони, буйволи, а річки кишіли рибою, черепахами та навіть прісноводними акулами. Серед знайдених решток — кістки комодських варанів, які, ймовірно, були одними з головних хижаків того часу.

Homo erectus — один з найуспішніших ранніх видів людини. Вони з’явилися близько 2 мільйонів років тому, були першими, хто залишив Африку, і, як показує нове дослідження, вижили на Яві до 108 000 років тому. У цей час їх вже витісняли інші види, зокрема загадкові денисівці та неандертальці.

Наша сучасна видова лінія, Homo sapiens, з’явилася в регіоні лише близько 77 000 років тому. Чи перетиналися ці види, чи відбувався обмін технологіями та культурою — залишається відкритим питанням.

Стаття була цікавою?

Оцініть цю статтю!

Середній рейтинг 5 / 5. Кількість голосів: 3

Ще немає голосів. Будьте першими!

Дякуємо за відгук!

Підписуйтесь на нові статті!

Шкода, що стаття вам не сподобалась...

Дозвольте нам її покращити!

Розкажіть, будь ласка, що ми можемо виправити

Схожі статті

Обсудити статтю на форумі

Ходімо далі? Наступна стаття
Copy link