25 прогнозів: як ШІ змінить наші думки та почуття у 2025 році

Від штучної близькості до синтетичних розумів — нас чекає дивовижна подорож.

Ще один рік буму штучного інтелекту завершився. Експерти рідко погоджуються: чи настане найближчим часом епоха загального штучного інтелекту (AGI), чи це ще справа віддаленого майбутнього? Чи варто вже говорити, що настав вже час справжнього ШІ, чи ми переоцінюємо досягнення сучасних технологій?

AGI (Artificial General Intelligence) — це концепція штучного інтелекту, який має загальні розумові здібності на рівні людини. На відміну від вузького ШІ (який спеціалізується на виконанні конкретних завдань), AGI може вчитися, розуміти й виконувати широкий спектр завдань без необхідності додаткового програмування. Це так званий “універсальний” або “сильний” ШІ, здатний мислити, приймати рішення та адаптуватися в різних ситуаціях так само, як і людина.

Попри всю захопливість наступних передбачень, вони завжди залишаються неповними й часто субʼєктивними. Як істоти, обтяжені власним его та упередженнями, ми не найкращі пророки. У цьому плані, можливо, було б краще довірити прогнозування самому ШІ — він принаймні розуміє свої обмеження.

Однак є одна сфера, де ми можемо мати перевагу над машинами: розуміння людської психіки, з її особливостями та нюансами мислення й почуттів. Тож замість прогнозів, що стосуються технологічних чи соціально-економічних аспектів ШІ, давайте зосередимося на тому, як його розвиток ШІ вплине на нас психологічно. Як зміняться наші емоції, мислення, поведінка?

Пропонуємо вам 25 прогнозів від Тіма Леберехта1 — німецько-американського автора, підприємця та футуролога, який спеціалізується на темах майбутнього, людяності в бізнесі та етики у взаємодії з технологіями.

  1. Смирення перед ШІ. Чим потужнішим стає ШІ, тим більше ми усвідомлюємо свої обмеження. Він перевершує нас у швидкості мислення та обробці інформації, що змусить нас переосмислити своє місце у світі.
  2. Більше поваги до природи. Втративши відчуття власної унікальності, ми, ймовірно, будемо ставитися з більшою емпатією до природи та інших форм життя.
  3. Заздрість до ШІ. Вражаючі здібності ШІ можуть викликати у нас як захоплення, так і заздрість — адже він робить те, що нам не під силу.
  4. Ревнощі до машин. ШІ може стати “таємничим іншим”, із яким ваш партнер або друг буде проводити більше часу, що викличе ревнощі.
  5. Зловтіха через провал ШІ. Якщо ШІ зазнає невдачі, ми можемо відчути певне задоволення від цього, навіть якщо розуміємо його користь.
  6. Синдром самозванця. Люди можуть почати відчувати, що ШІ їх перевершує, через що посиляться відчуття власної некомпетентності та низької самооцінки.
  7. Нові фобії. ШІ може посилити страхи невдачі, недосконалості та навіть страх бути забутим чи заміненим машинами.
  8. Ризик вимирання. Деякі експерти вважають, що загроза існуванню людства через розвиток ШІ є реальною та може стати серйозною протягом найближчих десятиліть.
  9. Менше фізичних страхів. Оскільки взаємодія з ШІ не передбачає фізичної близькості, багато фобій, пов’язаних із тілесним контактом, залишаться недоторканими.
  10. Страх довіри. Розвиток ШІ може спричинити страх довіряти людям, адже ШІ часто стає “іншим” для людини, а незнайоме викликає ксенофобію.
  11. Штучна близькість. Люди все частіше сприйматимуть ШІ як друга або партнера, що може допомогти подолати самотність, але водночас замінити реальні стосунки.
  12. Залежність від одного ШІ. Ми можемо “прив’язуватися” до певної моделі ШІ, адже інші варіанти можуть здаватися чужими та менш природними.
  13. Страх закоханості. Через емоційний зв’язок із ШІ люди можуть почати боятися реальних романтичних стосунків.
  14. Повна цифровізація життя. ШІ може призвести до того, що ми менше виходитимемо з дому, що посилить нашу ізоляцію та занепад фізичного середовища.
  15. Когнітивна атрофія. Делегуючи дедалі більше завдань ШІ, ми можемо втрачати свої розумові здібності.
  16. Посилення мислення. Водночас ШІ може допомогти нам мислити швидше та краще, посилюючи наші когнітивні навички.
  17. Делегування моралі. Ми можемо почати передавати ШІ рішення щодо моральних дилем, що знижуватиме нашу власну моральну уяву.
  18. Звуження емоційного спектра. ШІ може обмежити нашу емоційну виразність, змушуючи нас обирати прості, передбачувані реакції замість складніших почуттів.
  19. Нові емоції. Спілкування зі ШІ може призвести до появи нових, раніше невідомих почуттів.
  20. ШІ-менеджери. Люди можуть почати віддавати перевагу ШІ як керівникам через їхню об’єктивність і послідовність.
  21. Зниження задоволення від роботи. Хоча ШІ підвищуватиме продуктивність, люди можуть почуватися менш залученими до процесу та втрачати зв’язок зі своєю роботою.
  22. Меланхолія та нігілізм. Усвідомлення того, що нас можуть замінити машини, може викликати зростання меланхолії, цинізму та навіть безнадії.
  23. Активізм проти ШІ. Страхи щодо ШІ можуть спричинити появу рухів протесту та кіберпанк-бунтарства.
  24. Боротьба за права ШІ. Може з’явитися новий рух за моральне ставлення до машин і визнання їхніх прав.
  25. Спільне майбутнє. Ми вже не зможемо розірвати зв’язок із ШІ — наше спільне майбутнє неминуче та, ймовірно, дуже непередбачуване.

Стаття була цікавою?

Оцініть цю статтю!

Середній рейтинг 0 / 5. Кількість голосів: 0

Ще немає голосів. Будьте першими!

Дякуємо! Якщо було корисно...

Поширити в соцмережах!

Шкода, що стаття вам не сподобалась...

Дозвольте нам її покращити!

Розкажіть, будь ласка, що ми можемо виправити

  1. https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-romance-of-work/202501/25-ways-ai-will-change-how-we-think-and-feel-in-2025 []

Схожі статті

Copy link