День Соборності України

День Соборності України

Що це за день?

День Соборності України – офіційне національне свято, що відзначається на честь Акту злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки в 1919 році. Також роком раніше було проголошено незалежність УНР. Відзначається щороку 22 січня на офіційному рівні, проте цей день не є вихідним.

Схожа подія:
🇺🇦 День Незалежності України
Почитайте історію виникнення подій та дізнайтеся – з якої причини Декларацію про державний суверенітет України, ухвалену 16 липня 1990 року, не було визнано на міжнародному рівні.

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати День Соборності України?

Понад 100 років назад, а саме 22 січня 1919 року дві українські республіки – УНР та ЗУНР стали однією державою. В наші дні це свято має величезне значення для кожного громадянина України.

 4-й Універсал

11 січня 1918 року був прийнятий особливий для історії України – IV Універсал, в якому Українська Народна Республіка була проголошена незалежною Державою. У цей день будь-які ідеї про створення автономії були залишені, а зв’язки з імперським центром в Росії – розірвані. Проте новоутворена держава зазнала більшовицької агресії, тому суверенітет української держави був нетривалим.

Універсал проголошував повний суверенітет Української Народної Республіки та бажання України підтримувати мирні стосунки з сусідніми народами. В документі також стверджувалось, що сусідні країни не мають права втручатися у внутрішні справи країни. Земля мала повернутися до власності селян, а природні багатства переходили до національного підпорядкування. В Універсалі згадувалось про створення армії, підпорядкування банків центральній владі, скликання Установчих зборів для прийняття Конституції.

УНР та ЗУНР

22 січня 1919 року була проголошена злука УНР та ЗУНР. Таким чином, утворилася суверенна возз’єднана Українська Держава. Подія відбулася в урочистій атмосфері на Софійському майдані (м. Київ). В Акті було проголошено про соборність різних частин України: Придніпрянської частини, Буковини, Закарпаття та Галичини. З того часу була створена єдина незалежна УНР, а український народ об’єднався на захист своєї Батьківщини.

Впровадження свята

В 1999 році Указом Президента України було запроваджене свято, яке назвали Днем Соборності України. День Соборності має величезне історичне та політичне значення в розбудові нашої держави.

Акт злуки демонструє бажання українців до об’єднання з метою розбудови суверенної держави. Возз’єднання України підсилило мрії українського народу до створення незалежної України, хоча вони втілилися через десятиліття – в 1991 році.

День Соборності України в історії

 • 1918 11 січня
  Прийнятий IV Універсал, в якому Українська Народна Республіка була проголошена незалежною Державою.
 • 1919 22 січня
  Проголошено об’єднання УНР та ЗУНР.
 • 1999
  Указом Президента України було запроваджене свято, яке назвали Днем Соборності України.
 • 2011
  Чинний на той час Президент України Віктор Янукович видає Указ, згідно з яким День Соборності на офіційному рівні було скасовано. Замість нього був впроваджений День Соборності та Свободи України.
 • 2014
  П’ятий Президент України Петро Порошенко видав указ про відновлення назви свята – «Про День Соборності України».

Як відзначати День Соборності України?

Для українців цей день має особливе значення. Про це свідчать активні традиції, які були запровадженні для святкування Дня Соборності. В цей день активісти організовують живий ланцюг по всій країні.

Перші святкування

Вперше День Соборності відзначали в січні 1939 року в місті Хусті, столиці Карпатської України (на той час – автономному утворенню в складі Чехословаччини). Десятки тисяч маніфестантів з’їхалися сюди з різних куточків цього краю, щоб вшанувати прагнення українського народу до єдності.

Живий ланцюг 1990

Святкування Дня Злуки 21 січня 1990 року ознаменувалося створенням живого ланцюга між Києвом та західними містами України. Це вказує на фізичну та духовну єдність між східними та західними землями країни. Ланцюг починався у Києві на Софійській площі та прямував на Житомир, Рівне, Львів, Тернопіль, Стрий, Івано-Франківськ. Численна кількість українців (за даними в акції взяли участь 3 мільйони людей) об’єдналися в живий ланцюг, ще раз засвідчуючи акт злуки між різними землями країни.

Подія мала місце ще в радянській Україні, та це не завадило патріотичним силам достойно відзначити 71-шу річницю проголошення єдиної об’єднаної держави.

2000-ні роки

У 2000-х та 2010-х «живі ланцюги» набули популярності. Так, починаючи з 2008-го по 2011 роки люди об’єднувалися в ланцюги в різних містах України. В Києві учасники акції організовували живий ланцюг на мості Патона, що об’єднує лівий та правий береги Дніпра.

В 2011 році на мості зібралося понад тисячі учасників. Організацією свята займалися Козацьке братство «Спас», молодіжні рухи, туристичний клуб «Скіфи» тощо. У 2011 році живий ланцюг створили учасники у різних містах України. Найбільше учасників було у Львові, понад 5 000 осіб стали в шеренгу на відрізку від пам’ятника Бандері до монумента Шевченку.

Листівки до дня Соборності України

Чому важливий цей день? 

Єдність народу – не тільки важлива національна цінність, вона допомагає протистояти агресії, що йде ззовні. Сам акт возз’єднання показував прагнення українців з різних куточків країни, яка на той час була на шматочки розірвана між сусідніми державами, об’єднатися у складі своєї рідної Батьківщини. На жаль Соборну Україну не вдалося втримати, більшовики окупували нашу державу та намагалися зламати прагнення нації до незалежності. За цей час народ зазнав три голодомори та репресій.

Свято має величезне значення у сучасних реаліях відсічі російській агресії на сході України. День Соборності ще раз нагадує нам, що Україна – велика та неподільна держава, а Крим, Донецьк та Луганськ є її невіддільними частинами.

Коли будемо відзначати День Соборності України?

РікДатаДень тижня
202122 січняП’ятниця
202222 січняСубота
202322 січняНеділя
202422 січняПонеділок
202522 січняСереда
Copy link